آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 28 اسفند 1397 06:46
خبرشمال از حال و هوای دل‌ها در واپسین روزهای زمستان و در آستانه سال نو گزارش می‌دهد

بهار من، بهار تو، بهار ما

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


بهار، نخستین فصل سال است که پس از زمستانی سخت و سرد به زمین هدیه داده می‌شود تا ما بیاموزیم همواره بعد از هر سختی آسانی است، آنچنانکه خداوند در قرآن کریم به بندگان باایمانش نوید می‌دهد:«ان مع‌العسر یسرا، فان مع‌العسر یسرا»!
فصل بهار، فصل رویش است و طبیعت سرد و بی‌جان، بعد از ماه‌ها چشم‌انتظاری و در حالی‌که نور امید را در دلش زنده نگهداشته بود، دوباره و چندباره سر از خاک مرده برمی‌آورد تا به ما بیاموزد، پایان شب سیه، سپید است و «حتی تاریک‌ترین شب نیز به پایان می‌رسد و خورشید طلوع می‌کند».(ویکتور هوگو)
بهار، رسم عاشقی با زمین و زمان است، گرچه زمانه نامراد، از شوق این وصل، بیم داشته باشد.
و نوروز، همان جشن باشکوهی‌ست که ایرانیان همه ساله در شوق وصال بهار برپا می‌کنند و خوشا آن ضیافتی‌ که «بهار» میهمان باشد و انسان‌ها میزبان...!
عید نوروز دعوت‌نامه‌ای است از سوی انسان‌هایی سربلند برای بهاری
 دلپسند!
آنگاه که گندم‌ها به عشق بهار می‌رویند و سبز می‌شوند و عشق به تولد و حیات دوباره را در انسان‌ها متجلی می‌کنند یا وقتی سنجد، شور زایش و فرزانگی را در میان آدمیان برانگیخته می‌سازند، یا هنگامی که سیب‌ و سیر را به نیت در پیش بودن سالی پر از سلامتی و زیبایی و در امان بودن از بیماری‌ها در سفره «هفت سین»  می‌گذاریم و آن زمان که سمنو، سمبل خیر و برکت را درون سفره جای می‌دهیم؛
یا حتی وقتی سرکه نماد تسلیم و رضا در برابر خالق را در گوشه‌ای از سفره رنگین هفت سین قرار می‌دهیم و در آخر، سماق (نماد صبر و بردباری) را به سفره زیبای هفت سین اضافه می‌کنیم، این سفره زیبای بهارانه ماست که به بهترین شکل ممکن، رنگ «ادعونی استجب لکم» (بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را) به خود می‌گیرد تا خدای بهار، سالی پر از عشق و دوستی و صلح و صفا و صمیمیت و سلامتی و سعادت را برای همه ما رقم بزند.
*مفهوم بهار از نظر شما چیست؟
سوسن، دانشجوی سال آخر روانشناسی، معتقد است، بهارِ هرکسی متفاوت از دیگری است. 
او می‌گوید:« بهار، همانقدر که برای برخی دل‌انگیز است و پیام‌آور نوشدن، برای بعضی دیگر از مردم، فقط نشانگر گذشت سالی دیگر از عمرشان است که چندان هم نمی‌تواند دل‌انگیز باشد!»
سوسن می‌گوید:« بهار به لحاظ عاطفی و روانی می‌تواند در هر لحظه از عمر آدمی اتفاق بیفتد و اینگونه نیست که فصل بهار را تنها فرصت برای نو شدن انسان‌ها بدانیم؛ چه آنکه برای برخی از انسان‌‎ها، بهارِ واقعی و درونی در زمستانی سرد به وقوع می‌پیوندد و به این اعتبار، نباید مفهوم نو شدن را تنها در بهار خلاصه ببینیم.»
محمد، به تازگی وارد سن 18 سالگی شده و می‌گوید بهار برای او زمانی مفهوم واقعی خودش را پیدا می‌کند که مادر مریضش از بستر بیماری بلند شود و بتواند او را در آغوش بگیرد و در غیر این صورت، بهار جز سبزشدن و جوانه زدن‌های معمولی برای او هیچ مفهوم دیگری ندارد.
فرزانه،12 سال دارد و پدرش یک پاکبان با شرافت است. 
فرزانه مادرش را در کودکی از دست داده و از آن زمان، پدرش تنها ملجأ و مأمن و پناه اوست. فرزانه در حالی که اشک‌هایش را از روی گونه‌هایش پاک می‌کند، به خبرنگار ما می‌گوید:« من به داشتن پدری فداکار و سختکوش مثل بابا محمود افتخار می‌کنم و تا زمانی که سایه پدرم بالای سرم باشد، هر روز من بهار است.»
پوریا، یک جوان بیست و نه ساله مخترع است. پوریا می‌گوید:« با همه عشقی که بهار و آوای بلبلان دارم، اما بهار من زمانی اتفاق می‌افتد که اختراعی موفق را به نام خودم به ثبت برسانم و بتوانم خدمتی هرچند کوچک به جامعه خودم داشته باشم.»
محمدتقی، جوان ناشنوایی است که در پاسخ به پرسش ما، به مادربزرگ خود اشاره می‌کند و به سختی به ما می‌فهماند که بهار او مادربزرگی است که بعد از پدر و مادرش برای او مانده و از خدا می‌خواهد که او را برایش حفظ کند و مادربزرگ هم لبخند نمکینی می‌زند و به ما می‌گوید:« از زمانی که تنها فرزند و عروسش را در حادثه رانندگی از دست داده است، بهار برایش اندکی رنگ باخته، اما با این حال، همه چشم امیدش به همین یگانه نوه‌ای است که خوشبختانه در درس‌هایش نیز بسیار موفق است.»
آیدا، یک دختر پشت کنکوری است که دوست دارد در رشته تجربی رتبه بالایی به دست بیاورد.
او می‌گوید بهار را خیلی دوست دارد و از کودکی، برای آمدنش نقشه‌ها می‌کشیده است. او باور دارد بهار، آنقدر پر امید و درخشان است که حتی به قلب‌های سیاه از ناامیدی نیز سرک می‌کشد و آنها را پر از نور امید می‌کند. البته آیدا معتقد است بهار زمانی می‌تواند خودش را به ما بنمایاند که خودمان بخواهیم و برای در آغوش کشیدنش، مهیا باشیم.»

*کلام آخر
دیدیم که بهار چقدر می‌تواند مفاهیم گسترده‌ای داشته باشد. از بهار سوسن، محمد، فرزانه، پوریا، محمدتقی برایتان گفتیم تا بدانید که بهار، تنها در یک فصل خلاصه نمی‌شود، بلکه می‌تواند در یک فرد، در یک احساس خوب و یا هرچیز دیگری نیز متجلی شود. پس قدر لحظه‌ لحظه‌های بهار را بدانیم و خدای متعال را برای داشتن آن شاکر و مطمئن باشیم که «شکر نعمت، نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند.»

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی