آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 23 اسفند 1397 10:29
معاون آموزش و پرورش مازندران در همایش استانیِ زیست‌فناوری

تکنولوژی، دانش و روش سنتی، پاسخگوی نیاز امروز ما نیست

 
 
 
 

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک ساری در دومین همایش استانیِ زیست فناوری
«فرهنگ‌سازی» رسالت‌ بزرگ آموزش و پرورش است

دومین همایش استانی علمیِ دانش‌آموزی فناوری‌های نوین - زیست فناوری- با همّت و میزبانی آموزش و پرورش ناحیه یک ساری در سالن اجتماعات دانشگاه ادیب ساری برگزار شد.
 حامد دیانی دییس آموزش و پرورش ناحیه یک ساری در این همایش گفت: این همایش ویژه دانش‌آموزان دوره اول و دوم متوسطه با موضوعاتی چون «نقش زیست‌فناوری در تولید ثروت از فضولات گیاهی و جانوری»، «نقش زیست‌فناوری در حذف آلودگی آب، هوا و خاک»، «نقش زیست‌فناوری در حفظ تنوع ژنتیکیِ گونه‌های در معرض انقراض و تکثیر گیاهان کمیاب» و ... با تلاش معاونت آموزش متوسطه، معاونت پشتیبانی و مدیریت پژوهش‌سرای «ابن شهرآشوب» آموزش و پرورش ناحیه یک ساری برگزار شد. 
دیانی در ادامه خاطرنشان کرد: «فرهنگ‌سازی» رسالت‌ بزرگ آموزش و پرورش است و همیشه نسلی امانت اوست که قرار است مهیای ساختن جامعه و کشور شود و موضوع محیط‌زیست، حفظ و استفاده درست از آن، درصدر دغدغه های مدیرانِ آموزش و پرورش است.
وی با اشاره به اصل 50 قانون اساسی «همگانی شدن حفظ محیط‌زیست» افزود: آموزش و پرورش با توجه به رسالتش، خود را از مهمترین حامیان محیط زیست می‌داند و این سیاست در شرح وظایفش لحاظ شده و پیگیر اجرای آن هستیم که چگونه برای حفظ طبیعت، با هم  به تعامل بنشینیم.
مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک ساری، به تفاهم‌نامه بین سازمان محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش ناحیه یک ساری حین اجرای طرح آب در دوره ابتدایی، جهاد انرژی در متوسطه اول و انسان و محیط زیست در متوسطه دوم، جشنواره سمت سبز زمین را طی دو سال متوالی برگزار کرد و در سال جاری نیز مدارس محیط زیستی یا مدارس سبز که 13 مدرسه مجری آن بودند، از ابتکارات ناحیه یک بود که طی آن قرار دادن دستگاه بازیافت زباله در مدرسه، جمع آوری نزولات جوی و استفاده از آن برای آبیاری، تفکیک زباله، بخشی از برنامه‌هایش بوده است ضمن اینکه در سال قبل  نیز همایشی با محوریت «نانو بیو تکنولوژی» و امروز با برگزاری این همایش نسل جدید و نوآموز یاد می‌گیرد که یک تجربه ذهنی در تحقیق و پژوهش علمی خود داشته باشد که چگونه با طبیعت ارتباط برقرار کند و از آن حفاظت  کند. دیانی در پایان گفت: 180 دانش‌آموز از 12 شهرستان و منطقه استان، با ارائه 116 اثر در قالب مقاله و پوستر شرکت کردند که 85 اثر مرتبط با محور همایش بود و داوری شد و از نفرات برتر نیز با حضور مدیران تجلیل به‌عمل آمد. در ادامه برنامه «جوادی بورا» معاون پژوهش اداره‌کل آموزش و پرورش استان  ضمن تشکر از مدیریت آموزش و پرورش ناحیه یک و پژوهشگران جوان حاضر و مدیران و معلمانی که دانش‌آموزان را به امر پژوهش ترغیب می‌کنند، گفت: آموزش و پرورش باید از نظامی پویا برخوردار باشد، علم و پژوهش در آن نهادینه شود که اگر چنین شود حس کنجکاوی و اشتیاق به تحصیل در دانش‌آموزان تقویت شده  استعدادهای بالقوه به بالفعل تبدل می‌شود.
جوادی سپس  در باب اهمیت توجه به محیط زیست گفت: انسان در نظام هستی چهار نوع ارتباط دارد که شامل: «ارتباط با خدا»، «ارتباط با خود»، «ارتباط با همنوع» و «ارتباط با طبیعت» است و انسان کامل کسی است که در مجموع روابط خود به تعادل برسد که اگر در یکی دچار مشکل شود در دیگر ارتباطات با مشکل مواجه خواهد شد، و ارتباط با طبیعت از این قائده مستثنی نیست.
وی با اشاره به افزایش بسیار زیاد جمعیت در سال‌های آینده و بالا رفتن شدید نیاز به آب، غذا و انرژی گفت: باید به فکر رفع این نیاز‌ها از طریق زیست‌فناوری، نانو و ... باشیم.
جوادی بورا افزود: در عصری زندگی می‌کنیم که تکنولوژی‌ها، روش‌ها و دانش سنتی پاسخگوی نیاز امروزِ ما نیست و همین باعث شد که علوم از حالت تک‌رشته خارج شده و دانش‌هایی مثل: زیست‌فناوری، نانو تکنولوژی، بیو تکنولوژی و ...شکل بگیرد.
گفتنی است در این همایش علاوه بر «حامد دیانی» مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک ساری،  «جوادی بورا» معاون پژوهش اداره‌کل آموزش و پرورش  مازندران،«ام البنین محمدی» مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو ساری، «حسین روزبهی» قائم مقام ریاست دانشگاه ادیب ساری، «آسوری» رییس پژوهشکده شمال ایران، نمایندگانی از  فرمانداری ساری، ادارات حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی مرکز استان نیز حضور داشتند.
در حاشیه این همایش 10 نفر از منتخبان  به‌صورت کنفرانس و 28 نفر به‌صورت پوستر آثار خود را ارائه کردند و به پرسش‌های داوران نیز پاسخ گفتند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی