آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 02 اسفند 1397 10:18
«خبرشمال» از چالش های حوزه بانوان در مازندران می گوید:

زن، حلقه مفقوده برنامه‌های توسعه استان

 
 
 
 

خبرشمال/

 

برابر آخرین سرشماری نفوس و مسکن، جمعیت زنان مازندران حدود 49درصد و جمعیت مردان حدود 51 درصد است. با این آمار بیراه نیست اگر بگوییم جمعیت زنان و مردان در مازندران برابر است. آمار دانش‌آموزان و دانشجویان دختر و پسر نیز «شانه به شانه» هستند به این معنا که دانش‌آموزان پسر قریب دو تا سه درصد از دختران بیشترند و دانشجویان دختر به همین نسبت از پسران پرشمارترند. این آمار باید پایه‌ی برنامه‌ریزی باشد و براساس آن برای حضور زنان و دختران دانش‌آموخته در ادارات دولتی و بخش خصوصی استان، شغل مهیا شود. همانگونه که آموزش و پرورش نمی‌تواند بگوید من برای دختران دانش‌آموز مدرسه و امکانات آموزشی ندارم و برعکس براساس آماری که از قبل جمع‌آوری کرده تلاش می‌کند تا واحدهای آموزشی مخصوص دختران نیز تا اول مهر سال بعد، مهیا باشد و هیچ دختری پشت درهای مدرسه نماند.

دولت درخصوص تحصیل دختران در آموزش عمومی و عالی، برنامه‌ریزی دقیقی دارد و خود را متعهد می‌داند که هیچ دختری از تحصیل باز نماند و هر دختری که تمایل داشت نیز به تحصیلات عالی تا دکترای تخصصی برسد و این برنامه‌ریزی، جای قدردانی دارد اما در حوزه اشتغال زنان، کم‌ترین توجه و اعتنایی به استفاده از زنان دانش‌آموخته در دستگاه اجرایی یا شرکت‌های نیمه‌دولتی ندارد تا جاییکه برابر آمار غیررسمی، تعداد زنان در برخی ادارات و دستگاه‌های اجرایی به پنج درصد و در برخی حداکثر به سی درصد می‌رسد.
سرکار خانم سمیه قاسمی طوسی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران، درحالی خواستار افزایش حضور زنان در کرسی‌های مدیریتی شد که حدود سه درصد از زنان در استان مازندران مدیر هستند و این روند تقریبا در تمام دولت‌ها اعم از اصلاح‌طلب، اصولگرا و غیر آن به همین منوال یا حتی کمتر بوده است. از زمان آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید نیز علیرغم وعده‌های داده شده تا امروز هنوز حتی یک وزیر زن نداشتیم و در بخش معاونان وزیر نیز تحول خاصی رخ نداد. در استان مازندران، گیلان و گلستان  نیز انتصاب بانوان در کرسی مدیرکلی، از دو تا سه فرد تجاوز نکرده است.
درپایان لازم است که یادآور شویم که محدود کردن مشکلات زنان به اشتغال و ریاست، جفایی بزرگ به این قشر است و به بیان سمیه قاسمی طوسی، رفع و حل مشکلات زنان به فرهنگ‌سازی دارد و تمام خانواده‌ها باید نگاه سنتی و مردسالار را به کناری وانهند و با این رویکرد در جامعه مدرن کنار بیایند که زن و مرد، از نظر مغزی و توان تحلیل ذهنی، هیچ ترجیح و تفاوتی با هم ندارند و تنها تفاوت آنان به جنسیت و خلقت برمی‌گردد. اما دولت به‌عنوان یک شخصیت حقوقی، باید پیش از سایر شهروندان، گام بردارد و رفتارهای تبعیض‌آمیز را از خود دور کند تا مردم، مدیران دستگاه‌های اجرایی در استان و شهرستان‌ها نیز سهم بیشتری به زنان در اشتغال بدهند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی