آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 02 اسفند 1397 10:16
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت‌و‌گو با خبرشمال

مشکلی برای تامین دارو در استان وجود ندارد

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /

 

غذا و دارو، همواره از استراتژیک‌ترین مواد برای ادامه حیات بشر بشمار می‌روند، چه آنکه در زمان جنگ‌های بزرگ جهانی نیز کشورهای بی‌طرف می‌کوشیدند تا مردم مظلوم و بی‌دفاع و گرفتار در جنگ را از آسیب‌های نرسیدن این دو، در امان دارند.
اکنون در ایران، به دلیل افزایش فشار تحریم‌های ظالمانه مدتی‌ست که کشور با کمبود دارو، به ویژه در خصوص داروهای بیماران خاص، همچون هموفیلی، طالاسمی، انواع سرطان‌ها و... مواجه است.
حقیقتی که بارها و بارها، با زبان‌های مختلف، از سوی مسئولان مربوطه، تایید یا تکذیب شد.

*کمبود دارو به دلیل تحریم‌ها نیست
نخستین روز از شهریورماه امسال بود که رئیس انجمن علمی دارو سازان ایران با بیان اینکه کمبود دارو در کشور در نتیجه سیاست‌های نادرست است و به تحریم‌ها ارتباطی ندارد، گفت: اختصاص ارز چهار هزار و 200 تومانی برای تامین دارو سم مهلک و تجربه شکست خورده‌ای است، چون در حد شعار باقی می‌ماند و محقق نمی‌شود.
محمدرضا شانه‌ساز در هفدهمین همایش سالانه انجمن علمی داروسازان ایران، افزود: تا دیر نشده باید نسبت به رفع مشکلات موجود در صنعت داروسازی اقدام کنیم، زیرا کمبود دارو می‌تواند حادثه‌ساز شود.
وی ادامه داد: مسئولان رده بالا در سال گذشته باور نمی‌کردند که با کمبود دارو مواجه شویم و این در حالی‌ست که اولویت‌های فعلی آنها بر مسائلی همچون اصلاح آیین‌نامه‌های داروخانه‌ها قرار گرفته است.
البته شانه‌ساز به این امر مهم نیز اشاره کرد که داروسازان ایرانی می‌توانند هر دارویی که در جهان تولید می‌شود، ظرف دو سال با نازل‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت در کشور تولید کنند و اگر داروی خاصی تولید نمی‌شود به لحاظ صرفه‌جویی است چون می‌توان آن دارو را با هزینه کمتری از خارج وارد کرد.

*کمبود دارو در کشور حداقلی‌ست
این سخنان در حالی در نیمه نخست سال از زبان رییس انجمن علمی داروسازان ایران گفته می‌شده است که رییس سازمان غذا و داروی کشور در اوایل بهمن‌ماه امسال، کمبود دارو در ایران را حداقلی دانسته و افزود: در نیمه اول سال با کمبود دارویی مواجه بوده‌ایم اما با برنامه‌ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز کمبودهای دارو حداقلی و تحت کنترل است.
مهدی پیرصالحی در نشست همفکری و افزایش تعامل با اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی افزود: حفظ و ارتقای صنعت دارو جزء اولویت‌های سازمان خواهد بود.
وی تصریح کرد: امسال برای کشور و صنعت داروسازی از لحاظ تحریم‌ها سال سختی بوده و به طور قطع سال آینده نیز شرایط راحت‌تر نخواهد بود چرا که بعید است بودجه‌هایی که پیش‌بینی‌شده تخصیص یابد. کمبود بودجه خواهیم داشت و صنعت دارو نیز از این موضوع متاثر خواهد شد.
وی افزود: در این شرایط برنامه‌هایی برای سال آینده در دستور کار داریم. به‌عنوان رئیس سازمان غذا و دارو معتقدم باید داروی باکیفیت برای مردم تهیه کنیم؛ فارغ از اینکه این دارو تولیدی یا وارداتی باشد، با توجه به تجربه‌ای که در صنعت دارو دارم تحقق این مهم راهی به ‌جز حمایت از صنعت دارو ندارد، صنعت، ابزاری برای تأمین داروی موردنیاز مردم است و باید از آن حمایت و مراقبت کنیم.
پیرصالحی تأکید کرد: نباید در تأمین داروهای معمولی موردنیاز مردم اشکالی رخ دهد تا مجبور به واردات نشویم، چرا که نوع وارداتی این داروها نه کیفیت و نه قیمت مناسب‌تری دارد، از این نظر صنعت دارو به طور قطع جزو اولویت‌های ما خواهد بود و برنامه این است که به تسهیل روند توسعه صنعت دارو کمک کنیم.

*فشار مضاعف بر روی دوش بیماران خاص
و این پایان اظهارات ضد و نقیض مسئولان بهداشت و درمان کشور نبوده است.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در ماه‌های اخیر با بیان اینکه «در حال حاضر ۸۰ قلم کمبود دارویی داریم»، گفت: در شرایطی که صنعت دارویی و تجهیزات پزشکی با بدهی حدود ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان مواجه است، چتر حمایتی دولت و بیمه‌ها نسبت به داروهای خارجی که مشابه داخلی دارند، برداشته شده و این فشار مضاعفی به بیماران وارد می‌کند.
محمدنعیم امینی‌فرد، درباره وضعیت تامین داروهای بیماران خاص و مشکلات پیش‌رو نیز گفت: قبل از ایجاد مسائل مربوط به تخصیص ارز، تفاوت قیمت قابل توجهی بین داروهای تولید داخل با مشابه خارجی وجود نداشت. با التهابات و تغییرات ارزی‌ این تفاوت محسوس شد، لذا عملا سبد حمایتی بیمه‌ها معطوف به داروهای تولید داخل شد. این باعث ایجاد التهاب و آشفتگی بین بیماران شده البته که داروهای مشابه داخلی به دلیل حساسیت موجود از کیفیت قابل قبول و مناسبی برخوردار است، ولی به هرحال مشکل آن است که دولت و بیمه‌ها چتر حمایتی را از روی داروهای برند خارجی که مشابه داخلی دارند، برداشته‌اند که این فشار مضاعفی به بیماران وارد می‌کند.

* گاهی دارو در گمرک می‌ماند
البته ناگفته نماند که رئیس داروخانه‌های علوم پزشکی تهران، چندی پیش و در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با بیان اینکه گاهی دارو و تجهیزات پزشکی به علت اختلاف ارزی پیش آمده و اینکه چه ارزی باید بگیرد، در گمرک می‌ماند و ترخیص نمی‌شود، به تشریح وضعیت تجهیزات پزشکی و دارو در کشور می‌پردازد، وضعیتی که در آن، گاه تجهیزات و دارو در گمرک می‌مانند و گاهی نیز به علت کمبودها ناگزیر به جابجایی تجهیزات در بیمارستان‌ها می‌شوند.
محمدرضا روئینی، در پاسخ به این سوال که چه عواملی در کمبودهای دارویی طی ماه‌های اخیر دخیل بوده‌است و مشکلاتی که طی ماه‌های آینده از آن سخن می‌رود تا چه حد نگران‌کننده است نیز بیان داشت: دوستان ما در وزارت بهداشت در هشت ماه گذشته می‌توانستند بهتر این قضیه را مدیریت کنند. به اعتقاد من که دستی در صنعت دارو هم دارم و در امور داروخانه و در دانشگاه علوم پزشکی نیز هستم این است که این فرآیند را بهتر می‌شد مدیریت کرد. آن زمانی که 200 قلم کمبود دارویی در داروخانه 13 آبان داشتیم مدیریت شد و به 50 قلم رسید اما این شرایط بهتر می‌توانست مدیریت شود چرا که قابل پیش‌بینی بود.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چه دارو و تجهیزاتی بیشتر در گمرک مانده است، افزود: به طور مثال دارویی به نام بوسولفان برای پیوند مغز استخوان وجود دارد. یک بیمار که پیوند مغز استخوان می‌شود بین 20 تا 50 عدد از این آمپول را باید داشته باشد تا پیوندی که به آن سختی انجام داده، پس نزند و مشکلی برایش پیش نیاید و به طور مثال دچار عفونت نشود.

*کمبود داروهای بیماران طالاسمی در مازندران
اما مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر، طی اظهاراتی در روز گذشته با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی در این استان درگیر تامین داروی مورد نیازشان هستند، گفت: داروهای گران‌قیمت، بی اثر بودن داروهای ایرانی جایگزین و قانون طب کار، از چالش‌های اساسی بیماران تالاسمی است.
محمد علیزاده با اشاره به کمبود داروهای بیماران تالاسمی در این استان، اظهار کرد: سیاست دولت بر اساس حمایت از تولید داخلی و داروهای ایرانی است. داروهای خارجی از حالت رایگان خارج شده‌اند و داروهای ایرانی شامل فرانشیز می‌شوند.
وی تصریح کرد: در صورتی که داروی ایرانی برای بیماران ناسازگار یا اثربخشی مناسبی نداشته باشد، از داروی خارجی استفاده می‌شود که این امر موجب پرداخت هزینه از سوی بیماران می‌شود و از سوی دیگر واردات داروی خارجی به شدت کاهش یافته است.
مدیرعامل انجمن تالاسمی قائم‌شهر با بیان اینکه بیماران تالاسمی از 3 هفته تا 30 روز خون دریافت می‌کنند و حتی در برخی از بیماران این عمل برای 4 بار نیز اتفاق می‌افتد، گفت: برخی بیماران که به سن بلوغ رسیده‌اند، در روز نمی‌توانند دو واحد خون دریافت کنند و این امر موجب می‌شود تا برای دریافت خدمات مجددا به بیمارستان مراجعه کنند.
وی همچنین با اشاره به اینکه کمبود دارو، چالش دیگر بیماران تالاسمی است، تصریح کرد: با وجود موجود بودن دارو در شرکت‌ها، دسترسی بیماران به آن مناسب نیست. این دسترسی نامناسب به خاطر مشکلات مالی است که بخش‌های دولتی که به بیماران تالاسمی خدمات می‌دهند با آن درگیر هستند.

* توزیع نامناسب، برخی داروها را در مازندران نایاب کرد
این اظهارات مدیرعامل انجمن طالاسمی قائمشهر در حالی بوده است که معاون دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی مازندران در روزهای پایانی بهمن‌ماه، با بیان اینکه کمبود برخی اقلام دارویی در این استان ناشی از مشکل در توزیع است و کمبود تامین وجود ندارد، گفت: با ساماندهی توزیع در روزهای آینده کمبود این اقلام دارویی که بیشتر مربوط به بیماران دیابتی و ام.اس است در داروخانه‌های استان رفع می‌شود.
به گفته وی، مازندران حدود 280 هزار بیمار دیابتی و چهار هزار بیمار ام.‌اس شناسایی شده دارد. کمبود برخی اقلام دارویی به خصوص برای دیابتی‌ها شامل متفورمین 1000، دیابزید 30، گلوکوفاژ و هگزال نگرانی را برای این بیماران در مازندران ایجاد کرد.
دکتر شیران گفت: برخی از اقلام دارویی خارجی به دلیل تحریم تا حدودی نایاب شد که مشابه داخلی آن با کیفیت برابر در داروخانه‌ها وجود دارد و بیماران می‌توانند با مشورت پزشک معالج از این اقلام استفاده کنند.
معاون دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت: با وجود تحریم به دلیل تولید اکثر داروهای مورد نیاز در داخل برای تامین دارو مشکل خاصی وجود ندارد.
وی به پزشکان معالج نیز توصیه کرد تا با دوری از ایجاد استرس در بیماران به خاطر کمبود داروهای خارجی، برای ادامه درمان داروهایی داخلی را تجویز کنند.
شیران گفت: به نظر می‌رسد که بیماران با مصرف داروهای خارجی بدن‌شان به آن عادت کرده و تصور می‌کنند که داروی مشابه داخلی این تاثیر آنی را ندارد، این در حالی است که بدن هر فرد پس از چند روز مصرف یک برند خاص دارویی با آن هماهنگ می‌شود.
این مسئول از داروخانه‌داران نیز خواست تا داروی مورد نیاز بیماران را به موقع تهیه و در اختیارشان قرار دهند تا مردم احساس کمبود نکنند.

*کمبود دارو نداریم
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اما در گفت‌و‌گویی کوتاه با خبرشمال، با بیان اینکه اساسا هیچگونه مشکلی در باب تامین دارو در استان وجود ندارد، گفت: به مردم عزیز استان این اطمینان را می‌دهیم، با توجه به اینکه بیش از 96 درصد داروها تولید داخل هستند و 4 درصد باقیمانده داروهای وارداتی نیز دارای مشابه داخلی هستند، اساسا هیچگونه مشکلی در خصوص تامین دارو وجود ندارد و تنها در برخی از شهرستان‌ها مشکلات اندکی در باب توزیع دارو توسط بعضی از شرکت‌های پخش دارو وجود دارد که انشاء... این مشکل نیز به زودی مرتفع می‌گردد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی