آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 18 بهمن 1397 10:05
ارزیابی «خبرشمال» از استیضاح شهردار بابل به هنگام بستری بودن محسن کبود فیروزجایی

این بی عدالتی نیست؟!

 
 
 
 

در ایامی قرار داریم که در تمام چهار دهه اخیر، نماد وحدت، برادری و هم‌گرایی بود. «دهه فجر» و ایام سالگرد پیروزی انقلاب که به تعبیر امام راحل(ره) وحدت کلمه، رمز پیروزی آن بود همواره باید نماد وحدت باشد. اگر غیر از این بود هرساله شاهد صفوف درهم گره خورده مردان و زنان و تجدید میثاق با آرمان‌های امام(ره) و انقلاب و تجدید بیعت با رهبری (مد ظله العالی) در راهپیمایی  22 بهمن نبودیم اما در دهه فجر امسال، شورای شهر بابل، دست به اقدامی «وحدت‌سوز» زد و درمیان بُهت و ناباوری شهروندان بابلی، در ایامی که همواره با خاطرات خوشِ افتتاح پروژه‌های عمرانی و گزارش دستاوردها توسط دستگاه‌های مختلف همراه بود، شمشیر از نیام برآورد و درحالیکه شهردار بر روی تخت بیمارستان بستری بود، وی را استیضاح کرد و حتی از پذیرش نامه رسمی «مهندس محسن کبود فیروزجایی» و تعویق جلسه استیضاح، خودداری کرد.     

انتصاب، استیضاح، عزل و سوال از شهردار، حق شورای شهر است و کسی با این موضوع مخالفتی ندارد. آنچه که موجب اعتراض شهروندان است چهار نکته زیر است:
نخست اینکه به احترام دهه فجر و رعایت اصل وحدت، شایسته بود اعضای شورا این اقدام را تا بعد از 22 بهمن به تأخیر می‌انداختند و بعد از سپری شدن دهه فجر حق قانونی خود را اجرا می‌کردند.
دوم اینکه براساس نظر غالب شهروندان، مهندس محسن کبود فیروزجایی در مدت 14 ماهی که در بابل فعالیت داشت، کارنامه خوبی از خود برجای گذاشت. پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی که در سطح شهر اجرا شد یا در دست اجرا است نیز تأییدی بر نظر مثبت شهروندان نسبت به عملکرد شهردار بابل است.
سوم اینکه اخلاق و رأفت دینی و اسلامی حکم می‌کرد به دلیل بیماری کبود فیروزجایی،  اعضای شورای شهر با تقاضای شهردار موافقت می‌کردند و تا جلسه بعدی و بهبودی وی، جلسه استیضاح را به تأخیر می‌انداختند. شایسته بود استیضاح با حضور شهردار برگزار می‌شد و همانگونه که «مرمر فیروز پور» عضو مخالف استیضاح شورای شهر بابل گفت: حتما شهردار سخنانی برای گفتن در جلسه استیضاح برای شورا داشت و ضروری بود این حق به وی داده می‌شد.  
چهارم و آخر اینکه اقدام به تغییر شهردار در طی 14 ماه امری نامطلوب است و در عمل به هدردادن وقت و هزینه‌ای که از جیب بیت‌المال می‌رود، می‌انجامد. اگر رییس شورای شهر بابل، آنگونه که مدعی شد، استیضاح کاملاً موجه و قانونی بود –که نبود!- و حتی اگر هیچ فشار یا سفارشی از بیرون شورا نبود، باز هم باید گفت این رویه که فردی را به‌عنوان شهردار انتخاب کنید و بعد از 14 ماه، وی را عزل کنید و فردی جدید را منصوب کنید که سابقه شهرداری ندارد، تحمیل هزینه به شهر و شهروندان است و کاری خردمندانه نیست.  فرامرز ابوالحسنی رییس شورای شهر بابل  در جلسه معارفه مهدی کیانی امیری سرپرست جدید شهرداری بابل از زحمات مهندس کبود فیروزجایی طی ۱۴ ماه خدمت در شهرداری بابل تشکر ‌کرد و مدعی شد: جابجایی شهردار با تصمیم اکثریت اعضا اتفاق افتاد و مهندس کیانی نیز با ۹ رای به‌عنوان سرپرست انتخاب شد.
وی همچنین مدعی شد: موضوع  استیضاح  در شورا پس از انجام فرآیند قانونی انجام شد  و هیچ اتفاق خلاف اخلاقی انجام نشده است زیرا مسکوت گذاشتن استیضاح در قانون پیش‌بینی نشده است!
 رییس شورای شهر بابل  همچنین گفت: دسته‌بندی در میان مدیران شهرداری اصلا زیبنده نیست و از امروز باید با وحدت و همدلی از تمام ظرفیت شهرداری برای پیشرفت و توسعه شهر استفاده کرد!
وی همچنین بدون اشاره به  کوتاهی‌های شورا در انجام وظایف محوله، در آستانه سال نو به سرپرست شهرداری توصیه کرد که جهت آماده‌سازی شهر تلاش مضاعف کند و تأکید کرد: در خصوص پروژه‌های پیمانکاری در سطح  شهر راضی نبودیم  و اگر راضی بودیم این تغییرات  استیضاح انجام نمی‌شد.
نکته‌ای که رییس شورای شهر به آن پاسخ نداد این است که چندبار در جلسات علنی به شهردار تذکر داد و چه پاسخی از کبود فیروزجایی شنید؟ 
چرا عضو شورای هر در جلسه استیضاح، مدعی شد تصمیم استیضاح مهندس محسن کبود فیروزجایی و تعیین شهردار جدید در جای دیگری گرفته شد و چرا وی به‌عنوان رییس پارلمان محلی سکوت کرد؟ 
چرا در شهر شایعاتی پررنگ مطرح است مبنی بر اینکه طراحان استیضاح، کلید مدیریت شهری را به دست برخی کانونهای قدرت مطرح است؟
نکته پایانی اینکه در ایامی هستیم که یاد شهیدان انقلاب 57، بر در و دیوار نصب است، بهمن ماه خون و ایثار و حماسه است، اعضای شورای شهر بابل تا چه اندازه نسبت به آرمانهای اسلام و انقلاب، دغدغه دارند و  منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی را به مطامع فردی،  باندی و گروهی ترجیح می‌دهند؟

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی