آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 17 بهمن 1397 11:07
خبرشمال از گوشت‌تلخی‌های این روزهای بازار گوشت گزارش می‌دهد

گوشت‌های نوشابه‌خوار!

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


عرضه گوشت سگ، گوشت‌های فاسد و حالا گوشت‌هایی که با نوشابه چاق می‌شوند، از جمله اخبار ملال‌آور و تلخ این روزهای بازار کم‌رونق خرید و فروش گوشت در قصابی‌هاست.
گوشت‌هایی که به دلیل گران شدن این روزها کمتر ردپایی از آن را می‌توان بر سر سفره‌‎ خانوارهای ایرانی دید و متاسفانه همان تعداد اندکی هم که قادر به خریداری آن هستند، با شنیدن این اخبار نگران‌کننده احتمالا عطای خرید گوشت را به لقایش خواهند بخشید!
همه ما می‌دانیم که کشور اکنون در جنگ اقتصادی بسر می‌برد و تحریم‌های ظالمانه و بی‌رحمانه دول غربی، به ویژه آمریکا چگونه تا مغز استخوان اقتصاد خانوارهای ایرانی ریشه دوانده است.
اما سوال اصلی اینجاست که چرا ایران همواره باید در دو جبهه خارجی و داخلی بجنگد؟!
در جبهه خارجی، با دشمنان بیرون از مرزها و در جبهه داخلی با دژخیمان بدنهاد درون مرز که از قضا، هموطن و هم‌کیش نیز هستند اما با ندانم‌کاری‌‎ها یا خودخواهی‌هایشان نقش ستون پنجم دشمن را در کشور ایفا کرده و به جای دستگیری و کمک به همنوعان و هموطنان، با شمشیری از نیام بیرون آمده، راه را بر زندگی و معیشت محرومانه مردمی این چنین تحت فشار می‌بندند.

*اخبار آزاردهنده از بازار گوشت
متاسفانه آنطور که از بازار گوشت خبر می‌رسد، علاوه بر خبرهای تلخی که از قالب کردن گوشت سگ و الاغ به جای گوشت گاو و گوسفند وجود دارد، خبر دیگری مبنی بر افزودن و خواباندن گوشت در نوشابه توسط برخی از قصابان در سراسر کشور، به گوش می‌رسد که همین بازار نیمه‌جان خرید و فروش گوشت را نیز با اگر و اماهای بی‌شماری روبرو ساخته است.

*اندر حکایات تقلب‌های روز گوشت فروشان 
یکی از فعالان عرصه توزیع گوشت قرمز در تشریح اقدامات متقلبانه برخی از قصابان برای کسب سود هر چه بیشتر در این روزهای کسادی بازار گوشت،  اظهار کرد: یکی از شیوه‌های رایج افراد سودجو در این حوزه، دستکاری در ترازوست که البته این روش به دلیل تشدید نظارت دستگاه‌های متولی و بررسی و کنترل ترازوها در بازدیدهای سرزده از قصابی‌ها، با کاهش هر چه بیشتری همراه شده، اما هنوز به صفر نرسیده است. سوء‌استفاده‌کنندگان با اتکای به این شیوه، گوشت کمتری را به متقاضیان و خریداران عرضه می‌کنند.
طاهریان افزود: یکی دیگر از شیوه‌های متقلبانه قصابان سودجو برای سنگین‌تر کردن وزن گوشت با استفاده از نوشابه انجام می‌پذیرد که این روش، در میان سایر روش‌های متخلفانه، شیوه جدیدتری است.
وی در تشریح این اقدام متقلبانه گفت: متاسفانه برخی افراد فرصت‌طلب با قرار دادن و به تعبیر دیگر خواباندن گوشت در نوشابه‌های سیاه، تلاش می‌کنند وزن گوشت را سنگین‌تر از میزان حقیقی آن نشان دهند.
وی افزود: گوشتی که در نوشابه خوابانده شده، نوشابه را به شدت جذب می‌کند و پس از گذشت چندین ساعت، نوشابه همچون خونابه جذب لایه‌ها و بافت گوشت می‌شود و با توجه به بی بو ‌بودن نوشابه، تشخیص چنین گوشت‌هایی، نه تنها سخت بلکه ناممکن خواهد بود.
این قصاب بیان کرد: شایع است که یکی دیگر از روش‌های متقلبانه در بازار مذکور با استفاده از رنگ غذا انجام می‌پذیرد به گونه‌ای که گوشت‌های بی‌کیفیت پس از آغشته و امتزاج با رنگ غذا، شمایل خاصی به خود می‌گیرد و متقاضی یا مشتری با مشاهده آن گمان می‌کند که گوشت مذکور از کیفیت بالایی برخوردار است.
وی افزود: استفاده از این شیوه، عمدتا در گوشت‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که برخی قصابی‌ها با خرد کردن آن به اصطلاح، محصول موردنظر خود را تحت عنوان گوشت کبابی و به صورت آماده و پیش از طبخ، عرضه می‌کنند و بعضا با استفاده از ادویه و اسانس‌هایی خاص، با اطلاق نام‌هایی خاص آن را به فروش می‌رسانند که البته طرح این موضوع به معنای تقلبی بودن تمامی گوشت‌های کبابی آماده پیش از طبخ به مشتری نیست، اما هستند افراد فرصت‌طلبی که در پوشش فروش چنین محصولاتی، با عرضه گوشت‌های تقلبیِ این‌ چنینی، صرفا به کسب سود و منافع شخصی خویش می‌اندیشند.

*نوع و نحوه مقابله با تخلفات
موسوی، قصاب دیگری است که در خصوص شیوه‌های پیشگیرانه و موثر برای مقابله با چنین سوء‌استفاده‌هایی و خرید گوشت مرغوب و باکیفیت می‌گوید: بدون تردید، نظارت و کنترل دستگاه‌های ذیربط در کاهش چنین تخلفات و سوء‌استفاده‌هایی بی‌تاثیر نخواهد بود، اما با نگاهی واقع‌بینانه این امر مسجل می‌شود که نمی‌توان انتظار داشت متولیان امر و عوامل دستگاه‌های نظارتی ذیربط، از صبح تا شب در واحدهای قصابی و مراکز توزیع و عرضه گوشت حضور فیزیکی پیدا کنند و اساسا از حیث عِده و عُدِه نیز، حصول چنین امری امکان‌پذیر نیست.
وی افزود: به زعم بنده، به موازات اعمال نظارت‌ها و کنترل دستگاه‌های ذیربط، مشتریان و متقاضیان خرید گوشت نیز می‌باید با شناسایی واحدها و مراکز عرضه و فروش گوشت معتبر که صحتِ کسب و کار آن‌ها به اثبات رسیده، به خرید گوشت مورد نیاز خود مبادرت ورزند، در غیر این صورت مواجهه آن‌ها با گوشت‌های بی‌کیفیت به رغم پرداخت مبالغ بسیار، برای تهیه این محصول، که در طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر، قیمت آن با رشد قابل توجهی نیز همراه شده، دور از انتظار نخواهد بود.

*سخن پایانی
خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: وَیلٌ لِلمُطَفِّفین یعنی «وای به حال گران‌فروشان یا کم‌فروشان»! و وای به حال کسانی که مورد خطاب این آیه بزرگ باشند!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی