آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 22 دی 1397 11:17
استمداد تولید کنندگان محلی مبلمان و سرویس چوب از استاندار

موریانه بی تدبیری بر جان «یافت آباد» مازندران

 
 
 
 

محمدباقر محسنی


به‌عنوان خبرنگار و همچنین به‌عنوان فردی که همانند غالب شهروندان و مدیران ازجمله استاندار مازندران درخصوص رونق تولید در مازندران تعصب خاصی دارم شاهد هستم برخی مدیران با دست و پنجه‌های نرم خود قصد کندن ریشه‌های تولید را دارند اما ازینکه چه چیزی نصیبشان می‌شود، درکی ندارم. 
آقای حسین‌زادگان حتماً مانند هرکسی آگاهی دارد که استان مازندران و به‌ویژه بابلسر و میاندورود از دیرباز کانون تولید مبلمان و سرویس‌های چوب بود تا جاییکه به بهنمیر، لقب «یافت آبادِ مازندران» را داده‌اند بعلاوه درخشش استان در حدی بود که در مقاطعی از دهه 60 و 70 تولیدات و مصنوعات استان به سایر استان‌ها و حتی برخی کشورهای اروپایی صادر می‌شد. برابر اظهارات مستند فعالان اتحادیه درودگران و تولیدکنندگان مبلمان، طی ده سال اخیر اداره صنعت، معدن و تجارت استان اقدام به برگزاری نمایشگاه‌های مبلمان در مراکز نمایشگاهی ثابت و همچنین برخی مکان‌های موقت کرد که در تمام این نمایشگاه‌ها علیرغم منع قانونی، فروش صورت می‌گرفت ضمن اینکه فعالان اصلی این نمایشگاه‌ها، نه تولید کنندگان بومی و محلی که دلالان و واسطه‌هایی از تهران و اصفهان بودند. گزارش‌های اعتراضی به این اقدام و تماس‌های متعدد ما با مدیرکل صمت استان، رییس صمت مرکز استان و همچنین دکتر گلچوب حاصلی نداشت علیرغم اینکه این مدیران در مقام سخن موافق هستند که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی به تولید در ساری، قائمشهر، بابلسر و میاندورود آسیب جدی وارد می‌کند اما استدلال آنان این است که تنظیم برنامه جدول نمایشگاهی در «کارگروه توسعه صادرات استانداری» انجام می‌شود و به این شکل سعی دارند خود را  در این موضوع «بی‌تقصیر» معرفی کنند. در این میان تولیدکنندگان مبلمان، درودگران  و فعالان صنایع چوب که تنها در ساری و میاندورود تعدادشان به بیش از هفتصد تن می‌رسد  امید اول‌شان به خدا و بعد از خدا، به شماست. در این فرایند که بعضاً سالی سه بار در ساری و قائمشهر تکرار می‌شود سه ابهام قانونی وجود دارد:  
نخست اینکه در کارگروه توسعه صادرات استان، اقلام صادراتی استان باید انتخاب و در جدول نمایشگاهی گنجانده شوند این در حالی است که مبلمان تولیدی مازندران  سالهااست از لیست کالاهای صادراتی خارج شد و  یک کالای صادراتی نیست. 
دوم اینکه برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در فصولی که همانند شهریور و دیماه  که موسم  برداشت محصول در مازندران است و حجم نقدینگی سرگردان در اقتصاد استان که بر محور کشاورزی استوار است، بالا است آن هم توسط دلالان و افرادی که هیچ درکی از درد و رنج تولید کننده ندارند، تهدید بزرگی بر پیکره تولید و اشتغال در استان است و آمارها نیز تأیید می‌کند در اثر این اقدام در همین چندسال اخیر، چه تعداد واحدهای تولیدی ورشکست شدند یا اقدام به تعدیل نیرو کردند یا کارگران ماهری که این رسته را ترک و به میدان خزر برای کارگری رفتند. 
سومین نکته اینکه برابر قانون اقدام برای فروش در چنین نمایشگاه‌هایی، ممنوع است اما غالب غرفه‌داران با چراغ سبز آشکار مدیران مربوطه، اقدام به فروش تولیدات خود می‌کنند به این صورت که با امضای قرارداد خرید، پرداخت بخشی از ثمن معامله به‌صورت نقد و الباقی به‌صورت چک، آدرس خود را تحویل داده منتظر کالای مورد نظر خود می‌مانند.
از شما به‌عنوان نماینده عالی دولت توقع داریم موضوع را بررسی نمایید و ببینید که هنوز سه ماه از برگزاری نمایشگاه مبلمان در مرکز نمایشگاهی ساری با حضور دلالان و در غیبت تولیدکنندگان محلی سپری نشد که با حضور دلالی دیگر، نمایشگاهی دیگر در قائمشهر کلید خورد. در چنین شرایطی آیا نباید انتظار داشت تمام مراکز تولید مبلمان بهنمیر، ساری و میاندورود در مسیر ورشکستگی کامل قرار بگیرند و به «فست فود» تبدیل شوند؟

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی