آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 22 دی 1397 11:14
در جلسه هم اندیشی مدیران آموزش و پرورش استان های مازندران و گلستان مطرح شد:

صله رحم‌های علمی فرصتی برای توسعه است

 
 
 
 

خبرشمال/


آموزش و پرورش مازندران طی چند سال اخیر در تمام حوزه‌ها از علمی – آموزشی تا تربیتی جهشی چشمگیر و البته مستمر داشت و همین موجب شد در جایگاه سومین آموزش و پرورش برتر کشور قرار گیرد. این دستاوردها موجب شد برخی استان‌ها به آموزش مازندران به عنوان الگو چشم بدوزند و تلاش کنند از این فرصت بهره ببرند. در این راستا آموزش و پرورش مازندران میزبان  معاون  متوسطه آموزش و پرورش گلستان  و همچنین مدیران شهرستان‌ها و مناطق این استان بود. در این نشست که با هدف تبادل نظر و تعاطی افکار صورت گرفت هیأت اعزامی از آموزش و پرورش گلستان به سرپرستی «دکتر ابراهیم حاجی لری» معاون آموزش متوسطه گلستان به مدارس برتر بابل رفتند و ضمن بازدید از این مدارس و بررسی علل و عوامل کلیدی مدیریتِ موثر و صحبت و مشورت با عوامل این مدارس، با مدیران اداره کل آموزش و پرورش مازندران به گفتگو نشستند و در ادامه برای همفکری با مدیران آموزش و پرورش دور یک میز جمع شدند.  
عسکری نیکزاد در جلسه «همفکری و انتقال تجربیات با مدیران آموزش و پرورش استان  گلستان» که در باشگاه فرهنگیان ساری برگزار شد گفت: این صله رحم های علمی و آموزشی، بهترین فرصت است تا موفقیت‌هایمان به اشتراک گذاشته شود و ارتقا پیدا کند و برگزاری چنین نشست‌هایی، فرصتی ایجاد می‌کند تا ما بتوانیم در آموزش و همچنین علم مدیریت آموزشی، همدیگر را تکمیل کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران خطاب به مدیران و معاونان آموزشی حاضر در جلسه گفت:  بدیهی است ما با آموزشِ تنها، نمی‌توانیم در مسیر تربیت دانش‌آموزان خود موفق و کامیاب باشیم و چاره ای نداریم مگر اینکه به سمت و سوی آموزشِ توأم با پرورش برویم و دانش‌آموز برجسته از نظر علمی اما تربیت شده بسازیم.
وی در ادامه توضیح داد: براین اساس تربیت باید در اولویت باشد و در عین حالیکه ما افتخار می‌کنیم در تیم ملی المپیاد ریاضی جمهوری اسلامی ایران، سه تن از شش تن، دانش‌آموزان مدارس مازندران بودند و خدا را شکر می‌کنیم که مدال طلا، نقره و دیپلم افتخار داشتیم اما در عین حال اگر قرار باشد تمام برندگان المپیادی ما در انتهای مسیر به خارج از کشور بروند، چه سودی به خودمان می‌رسد؟ این زحمتی است که ما برای بیگانگان کشیدیم و چیزی به دست نیاوردیم.
نیکزاد در ادامه افزود: «گردش مغزها» با «فرار مغزها» متفاوت است و اگر فرزندان ما به کشورهای پیشرفته بروند، چند سال ادامه تحصیل دهند، آموزش ببینند  و به دانش روز مسلح شوند و بازگردند، این را ما می‌پسندیم، اما اگر قرار باشد ما با تلاش معلمان و همکاران، دانش‌آموز را به مسیر نخبگی برسانیم اما در زمانی‌که قرار شد محصول بدهند از کشور بروند و باز نگردند، در این شرایط ما زیان کردیم.  
مدیر کل آموزش و پرورش مازندران خاطرنشان کرد: مدتی قبل در جلسه‌ای در وزارتخانه آموزش و پرورش که با حضور شورای معاونان وزارت و مدیران کل برگزار شد و دوستانی از وزارت اطلاعات گزارش میدادند و بسیار نگران بودند ازینکه دانش‌آموزی، دست و پا می‌زند تا فرصتی ایجاد شود تا بتواند از کشور خارج شود و به این شکل تمامی زحمات ما هدر می‌رود. 
نیکزاد با اشاره به اینکه رفتن یک دانش‌آموز نخبه، هزینه زیادی بر روی دست مردم می‌گذارد گفت: اگر می‌خواهیم جلوی این رخدادها را بگیریم باید  بخش تربیتی را فراموش نکنیم  و برای دانش‌آموز تعهداتی ایجاد کنیم و درس های تربیتی و پرورشی به او بدهیم تا فراموش نکند کشور، غرور ملی، احترام به عرف و احترام به فرهنگ چیست اما اگر به موازات سرمایه‌گذاری بر روی آموزش،   بر روی تربیت آنان نیز سرمایه‌گذاری کنیم، دانش‌آموزان نخبه و دانشجویانی‌که با سرمایه این مردم رتبه‌های جهانی را کسب کردند، برای ترک کشور از هم سبقت نخواهند گرفت. 
مدیرکل آموزش و پرورش در خاتمه ضمن استقبال از حضور همکاران گلستان و برگزاری چنین جلساتی، از مدیران خواست از تجربیات همدیگر استفاده کنند و در فرایند آموزش و پرورش، کار تیمی را از خاطر نبرند.

• یک نگاه عالمانه، بر برنامه‌های آموزش و پرورش مازندران 
حاکم است
هیأتی از آموزش و پرورش استان گلستان در راستای هم‌اندیشی و به اشتراک گذاشتن تجربیات و دستاوردهای آموزشی و تربیتی به مازندران آمد. این هیأت که به سرپرستی دکتر ابراهیم  حاجی لری معاون آموزش متوسطه گلستان بود در ابتدا از مدارس موفق بابل دیدار کردند سپس در جلسه‌ای تجربیات همدیگر را به اشتراک گذاشتند.
حاجی لری در این جلسه با اشاره به موفقیت‌ها و دستاوردهای ارشمند آموزش و پرورش مازندران خطاب به مدیریت آموزش و پرورش مازندران تأکید کرد: هیچ موفقیتی بدون پشتوانه یک برنامه منسجم به دست نمی‌آید و رویکرد برنامه حاکم بر آموزش و پرورش استان مازندران، مبتنی بر یک نگاه عالمانه است و روح همدلی و همکاری در آموزش و پرورش مازندران چیزی بود که ما در این بازدید آن را حس کردیم و من لازم می‌دانم این روحیه را به شما و همکارانتان تبریک بگویم.
معاون آموزش و پرورش گلستان در ادامه به یکی دیگر از موارد  جالب توجه در این بازدید اشاره کرد و گفت: رشد هماهنگ اداره شهرستان و مدرسه ازجمله مواردی بود که به چشم می‌آمد و با توجه به تأکید سند تحول بنیادین که «مدرسه» را کانون و محور تحول می‌داند و اگر مواردی در جلسات اینچنینی طرح شود اما در مدرسه اتفاقی نیفتد، ما به اهداف خود نرسیدیم، این نشان دهنده آن است که همکاران شما  عاشقانه کار می‌کنند و مدرسه را از خود می‌دانند. 
وی همچنین گفت: مهمترین موضوع تعلیم و تربیت «یادگیری» در طیف وسیع خود  است  و اگر 
یادگیری نباشد تربیت نیز معنا پیدا نخواهد کرد و اساساً تربیت در دل یادگیری معنا پیدا خواهد کرد.
حاجی لری در خاتمه به بازدید از مدارس بابل پرداخت و گفت: آنچه برای ما مهم بود روح برنامه‌ریزی حاکم بر مدارس، احساس همدلی و پرتحرکی در مدارس و نظارت‌های بالینی که با هدف توسعه و رشد همه جانبه با رویکرد علمی رخ داده بود ازجمله نکات بارز و برجسته آموزش و پرورش مازندران بود.
معاون آموزش و پرورش گلستان با اشاره به مشترکات تاریخی، اجتماعی و فرهنگی دو استان گفت: این خود سرمایه ای است که موجب می‌شود بتوانیم از تجربیات هم استفاده کرده در این مسیر حساس به هم کمک کنیم.  
چنین نشست‌هایی، جایگاه آموزش و پرورش مازندران را ارتقا می‌دهد
اسفندیار نظری در حاشیه این جلسه به «خبرشمال» گفت:  این نشست در راستای تبادل فعالیت‌های آموزشی و تربیتی با آموزش و پرورش سایر استان‌ها تشکیل شد و مهمانان امروز ما، مدیران آموزش و پرورش استان گلستان هستند که با هدف تجربه اندوزی و مبادله اطلاعات و آنچه در خصوص آموزش متوسطه دوم نظری اعم از ارتقای کیفیت و بهبود امور مربوط به  راهیابی دانش‌آموزان به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور می‌شود به مازندران آمدند.
وی همچنین گفت: این میزبانی دو بخش داشت که در بخش نخست، مهمانان ما که معاون آموزش متوسطه استان گلستان و مدیران آموزش و پرورش شهرستانها و مناطق این استان بودند از مدارس برتر بابل بازدید به عمل آوردند و فعالیت‌های مدیران در جهت کیفیت بخشی و ارتقای علمی فرزندان عزیز دانش‌آموز را از نزدیک دیدند.
نظری در ادامه به بخش دوم این میزبانی پرداخت و گفت: میهمان و میزبان مقابل هم نشستند و سه مدیر آموزش و پرورش شامل ناحیه دو ساری، آمل و تنکابن و همچنین سه تن از معاونان آموزش متوسطه بهشهر، ناحیه یک ساری و بابل و همچنین روسای ادارات تکنولوژی آموزشی و متوسطه دوم به نمایندگی از سایر مدیران صحبت کردند. 
معاون آموزش متوسطه همچنین  افزود: مازندران طی ده سال اخیر رتبه های خوبی در کنکور داشت و امسال نیز رتبه سوم را کسب کرد و چنین جلساتی راهگشای خوبی خواهد بود برای استان گلستان و همچنین کمک خواهد کرد تا ما نیز این جایگاه را حفظ کرده یا بهبود ببخشیم. 
وی با اشاره به شهادت آمار وزارت‌خانه‌ای  گفت: آموزش و پرورش مازندران در تمام حوزه‌ها رتبه چهارم کشور را دارد اعم از امور آموزشی و پرورشی اما استان گلستان هم در تجربیات آموزشی و هم در حوزه دستاوردها و هم در بخش آمار دانش‌آموزی از ما کمتر است به‌عنوان نمونه مازندران سی و دو شهرستان و منطقه است اما گلستان دوازده شهرستان و منطقه دارد اما استمرار چنین نشست‌هایی می‌تواند جایگاه استان را ارتقا دهد ضمن اینکه برای استان همسایه ما نیز الگوی خوبی هستیم.
در این نشست همچنین تعدادی از مدیران و معاونان آموزش و پرورش  شهرستانها و مناطق مازندران به بیان وضعیت آموزشی و پرورشی و همچنین دستاوردهای خاص حوزه  تحت مدیریت خود پرداختند و تعدادی از مدیران مهمان نیز مشاهدات و نقاط قوت آموزش و پرورش مازندران را که در بازدید از مدارس موفق بابل دیدند، شرح دادند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی