آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 19 دی 1397 11:45
خبرشمال از ضرورت حمایت عملی و ابدی از کالای ایرانی گزارش می‌دهد

شهروند ایرانی، کالای ایرانی

 
 
 
 

مائده مطهری‌زاده /


با تصویب طرح ممنوعیت تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه و نمونه ایرانی در مطبوعات و رسانه‌ها، توسط وکلای ملت در مجلس شورای اسلامی، اکنون همه مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذیربط در سراسر کشور، از جمله مازندران به تکاپو افتاده‌اند تا با ایجاد طرح‌ها و برنامه‌های جدید در این راستا، خودی نشان دهند.
صبح روز (یکشنبه) هفته‌ای که گذشت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیات‌های مستقیم ماده ۱۸ این طرح را به تصویب رساندند که بر اساس آن دستگاه‌های صدر موضوع ماده (۲) این قانون و تبصره (۲) آن علاوه بر الزام به خرید کالاها و خدمات از فهرست توانمندی‌های محصولات داخلی موضوع بند (الف) ماده (۴) این قانون، در تدارک و تأمین کالاهای مصرفی، مصرفی بادوام، تجهیزات و تأسیسات غیرطرحی(پروژه‌ای) مورد نیاز خود، ملزم به خرید محصولات داخلی و کالاهای ایرانی هستند.
به موجب این مصوبه، فهرست محصولات داخلی و کالاهای ایرانی سالانه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام خواهد شد. در موارد مربوط به حوزه اختیارات وزارت جهاد کشاورزی نظر این وزارتخانه دریافت و عیناً در این فهرست اعلام می‌شود.
در ادامه، ماده ۱۹ این طرح به تصویب مجلس رسید که به موجب آن به‌منظور حمایت از کالای ایرانی، موضوع این قانون، تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه یا نمونه کالای ایرانی در صدا و سیما، مطبوعات، تابلوهای شهری یا دیواری، وسایل حمل و نقل همگانی، اوراق چاپی، تلفن و فضای مجازی ممنوع و رسانه پخش‌کننده آگهی هریک به جزای نقدی معادل 10 ‌برابر قرارداد پخش آگهی، محکوم می‌شوند.
طبق تبصره ۱ این ماده تبلیغ کالاهای خارجی که بخشی از فرآیند تولید آنها در داخل کشور انجام می‌شود و مورد تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، مجاز است.
به موجب تبصره ۲ این ماده در تبلیغ کالاهای ایرانی و محصولات داخلی و تقویت نشان‌های تجاری (برندهای) داخلی، ماده (۸) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین‌نامه مربوطه لازم‌الاجرا است.

*سبقت‌گیری در اجرای مصوبه ممنوعیت تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی
اکنون همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، مسئولان دستگاه‌های اجرایی در کشور و به تبع در مازندران، هریک می‌کوشند تا مرتبه و جایگاه خود را در عمل به این مصوبه (حمایت از کالای ایرانی) بالاتر از سایرین ببرند.
برای نمونه، در مازندران، امام جمعه محترم شهرستان بابلسر در دیدار با استاندار مازندران و در یک اقدام عملی و ارزشمند، تحقق حمایت از کالای ایرانی را در گرو اقدام جهادی و استفاده از تولیدات داخلی دانست و بر لزوم فرهنگ‌سازی تولید، مصرف و حمایت ازکالای ایرانی تاکید کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین قلی‌پور با اشاره به ظرفیت و توانمندی‌های استان و به خصوص شهرستان بابلسر در حوزه‌های مختلف تولید، مهم‌ترین راهکار حمایت از کالای ایرانی و تحقق اقتصاد مقاومتی را اقدام عملی و خرید تولیدات داخلی و به خصوص، بومی هر منطقه عنوان کرد و آن را سرآغاز شکوفایی اقتصادی دانست.
وی افزود: حمایت از کالای ایرانی مستلزم مشارکت عموم مردم در برداشتن گام‌های عملی برای تحقق آن است و همه باید برای حمایت از کالای وطنی احساس مسئولیت کنیم.
اما این فقط امام جمعه محترم شهرستان بابلسر نبود که در این امر پیشگام شد، بلکه مدیرکل آموزش و پرورش مازندران هم که در راس یکی از فرهنگی‌ترین و فرهنگ‌سازترین نهادهای استان فعالیت می‌کند، به خط مقدم این کارزار اقتصادی آمد و در جلسه اخیر طرح «ایران‌یار» از عزم راسخ خود برای اجرای منویات مقام معظم رهبری و همچنین همکاری اداره کل آموزش و پرورش مازندران با تمام قوا برای اجرای این طرح سخن گفت.
عسکری نیکزاد، تاکید کرد: باید بین معلمان، دانش‌آموزان و اولیای آنها فرهنگ‌سازی شود تا کالای ایرانی خریداری و مصرف کنند.

*طرح ایران یار چیست؟
طرح ایران یار که در جهت حمایت از کالای ایرانی و ایده اولیه آن از بسیج مستضعفین کشور، شکل گرفته است، تاکنون توسط رسته‌های مختلف بسیج، از جمله بسیج رسانه و بسیج کارگری دنبال شده است و در نخستین قدم، جامعه هدف خود را از میان آینده‌سازان کشور (دانش‌آموزان) انتخاب کرده است.
به این ترتیب که در این طرح‌ها، روزانه هزاران دانش‌آموز برای آشنایی با کار و حرفه تولیدگری و سختی‌ها و مشقات آن به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک تولیدی می‌روند و ضمن بازدید از آنها، می‌آموزند که یک کالای ایرانی با چه سختی‌ بدست می‌آید و برای آنکه رنج این کار را از تن کارگر ایرانی بدر آوریم باید بکوشیم تا دستکم با خرید این کالاها، اندکی از زحمات آنها را در این مسیر سنگلاخی و دشوار جبران کنیم.

*سخن پایانی
اما در پایان، جای خالی این سوال احساس می‌شود که چرا همیشه باید منتظر تصویب قوانین برای قوانین نانوشته (منطق هر چیز) بمانیم و مگر تا قبل از تصویب قانون ممنوعیت تبلیغ برای کالاهای خارجی دارای نمونه ایرانی نمی‌دانستیم که نباید در جهت سرمایه‌دارتر شدن برندهای خارجی و کارگرانشان، تلاش کنیم؟! 
مگر نمی‌دانستیم تبلیغ برای کالاهای خارجی که بهتر از آن در ایران خودمان پیدا می‌شود، بازی کردن در زمین غیرخودی‌هاست؟!
کوتاه سخن آنکه، اکنون در ماه‌های پایانی سال 97، سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان (حمایت از کالای ایرانی) نامگذاری شده است قرار داریم، اما یادمان نرود، حمایت از کالای ایرانی، تنها مختص یک سال و یک ماه و یک روز خاص نیست بلکه شامل حال تمام روزها و ماه‌ها و سالهای آینده است!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی