آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 19 دی 1397 11:42
تحلیل «خبرشمال» از «رتبه اول» مازندران در «درگیری و نزاع خیابانی»:

زندگانـی هست مهـربانی نیست!

 
 
 
 

هر از گاهی اعلام آمار در یکی از حوزه‌ها موجبات نگرانی و تشویش خاطر جامعه را فراهم می‌سازد ازجمله اینکه آمارهای پزشک قانونی حاکی از افزایش 6.6 درصدی نزاع و درگیری در کشور است.

بر این اساس در هشت‌ماهه نخست امسال 416هزار و 799 نفر به دلیل نزاع و درگیری به پزشک قانونی مراجعه کرده‌اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 6.6 درصد افزایش داشته است.
از کل مراجعین نزاع در این مدت 283 هزار و 849 تن مرد و 132 هزار و 950 تن زن بوده‌اند که استان مازندران رکورد نزاع در استان‌های شمالی را شکست هرچند دور از انتظار نبود. حجت الاسلام تقوی فرد رییس‌کل دادگستری مازندران پیش از این بارها در خصوص آمار بالای ورودی پرونده‌های قضایی با موضوع درگیری و نزاع خبر داده و اعلام خطر کرده بود. این آمارها نیز نشان می‌دهد که استان مازندران همچنان رکورددار نزاع و درگیری در میان استان‌های شمال کشور است  و استان گیلان با فاصله ای اندک در مقام دوم و گلستان با فاصله معنا دار و امیدوار کننده قرار دارد . در این مدت استان‌ تهران با 68 هزار و 622 مورد مراجعه به پزشک قانونی به دلیل نزاع رکورددار است و پس‌ازآن استان خراسان‌ رضوی با 34 هزار و 709 و اصفهان با 30 هزار و 8 مورد بیشترین آمار مراجعین نزاع را داشته‌اند.
این در حالی است که استان‌های ایلام،خراسان‌ جنوبی، و بوشهر به ترتیب با دو هزار و 305، دو هزار و 376 و سه هزار و 232 مورد کمترین مراجعه به پزشک قانونی را به دلیل نزاع داشته‌اند.
بررسی روند آمار نزاع و درگیری استان‌های مختلف در هشت‌ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حاکی از آن است که این شاخص در 26 استان روندی افزایشی و فقط در پنج استان روندی کاهشی داشته است. بیشترین میزان افزایش آمار نزاع مربوط به استان البرز با افزایش نزدیک به 35 درصدی است و پس‌ازآن استان‌های اردبیل و بوشهر با16.2 درصد و 14.1 درصد بیشترین میزان افزایش آمار نزاع را به خود دیده‌اند. همچنین استان‌های فارس، یزد، گلستان، سیستان بلوچستان و خراسان شمالی به ترتیب پنج استانی بوده‌اند که آمار نزاع و درگیری در آن‌ها در این مدت کاهشی بوده است.
 بررسی آمارها حاکی از آن است که نزدیک به 32 درصد از مراجعینی که به دلیل نزاع به پزشک قانونی مراجعه کرده‌اند را زنان تشکیل می‌دهند.
همچنین استان‌های البرز، خراسان رضوی و خراسان جنوبی به ترتیب با 38، 37.6 و 37.4 درصد بیشترین سهم مراجعین زن به پزشک قانونی به دلیل نزاع رادارند و استان‌های سیستان و بلوچستان، لرستان و چهارمحال و بختیاری نیز به ترتیب با 21.5، 22.3 و 23.2 درصد کمترین سهم زنان مراجعه‌کننده به پزشک قانونی به  دلیل نزاع را داشته‌اند.
بر اساس این گزارش در هشت‌ماهه نخست امسال  چهار هزار و 954 نفر شامل سه هزار و 197 نفر مرد و  هزار و 757نفر زن به دلیل نزاع و درگیری به پزشک قانونی یزد مراجعه کرده‌اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 0.9 درصد کاهش داشته است. استان یزد با این میزان آمار مراجعه به پزشک قانونی به دلیل نزاع، در رتبه هفتم کشوری با کمترین آمار نزاع قرار دارد.
همچنین بررسی آمارها نشان می‌دهد 35.5 درصد از مراجعین به پزشک قانونی یزد به دلیل نزاع را زنان تشکیل می‌دهند که از این نظر استان یزد  بالاتر از میانگین کشوری در رتبه چهارم با بالاترین میزان سهم زنان قرار دارد.
نگاه دقیق و کارشناسانه به این آمار و همچنین اوضاع مازندران و گیلان در این آما چند نکته را برجسته می‌کند:
نخست اینکه تقریباً غالب مناطق کشور از اوضاع روحی آرامی برخوردار نیستند و در شرایط «روان‌تنشی» قرار دارند و ضرورت دارد مدیران و مسئولان اقدام به مطالعه و پژوهش در این بخش بپردازند.
دوم اینکه طی چند دهه اخیر هرچقدر جامعه از سنت‌ها و آموزه‌های دینی و اخلاقی فاصله گرفت بیشتر و بدتر در سرآشیبی بداخلاقی و عصبیت، غَلت خورد و در باتلاق تنش‌های روحی فرو می‌رود. سوم اینکه استمرار این وضعیت تأثیر بسیار بدی بر کودکان، نوجوانان و به‌ویژه بر دختران خواهد داشت و دست روی دست گذاشتن ما را به جامعه‌ای که اسیر انواع پرخاشگری، پرونده‌های قضایی و دعوا و محاکمات است خواهد کشاند. چهارم اینکه فرایند افزایشی و شیب تند برخوردهای تند و فیزیکی که دامنه آن از اتاق خواب تا میدان‌های اصلی تقریباً تمام شهرهای کشور کشیده شد و همچنین بررسی برخی گزاره‌های دیگر  ذهن ما را به این نکته رهنمون می‌شود که هرچه اوضاع اقتصادی جامعه پیچیده شد و وضعیت مالی خانوارها دشوار شد و نرخ امید به زندگی سقوط کرد به همان نسبت تنش و دعوا و درگیری داخل منازل و در سطح خیابانها افزایش یافت. در نتیجه راه حل این مشکل نه برخورد با معلول که مستلزم رفتن به سراغ ریشه است. به بیان دیگر تا روزی که اوضاع اقتصاد و شرایط مالی مردم اینگونه نابسامان است نمی‌توان توقع داشت بازخوردی در جامعه از خود برجای نگذارد.    نکته آخر میدان دادن به دستگاه‌های فرهنگ‌ساز چون صدا و سیما، رسانه‌ها و آموزش و پرورش است که در این مسیر تمرکز کنند و با همفکری و همنوایی، تبلیغات وسیعی در جامعه راه بیندازند تا آحاد جامعه مهارت «خودکنترلی» را بیشتر بیاموزند. برابر سخن غالب متخصصان و روانشناسان، در زندگی پرسرعت و پیچیده امروزی، قرار گرفتن در شرایط پرتنش و شرایطی که فرد را به واکنش های تند و احساسی وا می‌دارد غیرقابل اجتناب است. اما عکس العمل هر شهروند با دیگری در چنین شرایطی، متفاوت است چون مهارت هرکدام در خودکنترلی و مدیریت استرس، با دیگری متفاوت است.
اگر این مهارت به دانش‌آموزان، زوج‌های جوان، راننده تاکسی و تک تک شهروندان آموخته شود شاهد خواهیم بود در پشت چراغ قرمز، کمتر صدای بوق ممتد و آزار دهنده می‌شنویم و  راهروهای دادگاه خلوت خواهند شد و ورودی پرونده‌های قضایی، طلاق، گرایش به اعتیاد به عنوان راهی برای آرامش درون و  کنترل اوضاع بیرون و نزاع‌های خیابانی و خانگی کاهش خواهد شد. 
در پایان لازم است یادآور شویم محیط زیست اجتماعی ما نیز به اندازه محیط زیست طبیعی ما در مخاطره افتاده است و اگر محیط زیست طبیعی با مدیریت پسماند و باران و طرح های انتقال آب، آرام می‌یابد محیط زیست اجتماعی و خانوادگی ما که شکننده تر است به زمان درازی نیاز دارد تا التیام یابد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی