• منتشر شده در سه شنبه, 18 دی 1397 10:45
تحلیل «خبرشمال» ازانفعال اتاق بازرگانی مازندران در همراهی با بخش خصوصی و نمایش و «شو آفِ» تجلیل از واحدهای صادرکننده نمونه:

اتـاقِ تبلیغات!

 
 
 
 

آخرین روز هفته گذشته با مشارکت اتاق بازرگانی مازندران، مراسمی برای قدردانی از واحدهای نمونه صادرکننده برگزار شد. نمایشی که بیش از آنکه گامی در مسیر «قدردانی واقعی» باشد بیشتر به یک «شوآف» و نمایش شبیه بود.

 همین موضوع موجب شد بسیاری از واحدهای دعوت شده، به گفته یکی از سخنرانان مراسم، نیامدند یا با تأخیر معنی‌داری آمدند. در خصوص این مراسم و همچنین درخصوص آخرین رمق و توان بخش خصوصی، در شرایط جنگ تمام عیار اقتصادی و بی‌عملی و انفعال محض اتاق بازرگانی مازندران چند نکته لازم به یادآوری است: نخست اینکه استاندار مازندران خود بهتر از هرکسی می‌داند تقویت اقتصاد مازندران وابسته به استفاده بهینه از گلوگاه‌های صادراتی است، توان برجسته صادرات مازندران دست کم در چندین محصول کشاورزی محرز است و اگر از این توان استفاده شود نه تنها اقتصاد مازندران که اقتصاد ملی تغذیه خواهد شد. احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران  برهمین مبنا در دومین روز کاری خود به بندر امیرآباد رفت تا از زیرساخت‌های موجود در این گلوگاه‌ها استراتژیک دیدن کند، اما همه می‌دانیم که دولت خود نمی‌تواند به صادرات یا واردات بپردازد. این تکلیف برابر قانون به «بخش خصوصی» واگذار شده است، همان بخش خصوصی که برابر اصل 44 میثاق ملی باید بیش از 30 درصد از اقتصاد ملی سهم داشته باشد، همان بخش خصوصی که در سایه حمایت‌های عملی تشکل‌هایی چون اتاق بازرگانی استان، باید توان عظیم صادرات و شاهراه دریای خزر و همسایگی مازندران با چند کشور همسایه و در نهایت ظرفیت عظیم مراکزی چون بندر امیرآباد را از قوه به فعل برساند اما در عمل این بخش خصوصی، با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند و سوال ما این است که چرا؟
نکته دوم اینکه کشور در شرایط تحریم قرار دارد اما مازندران در شرایط «خودتحریمی» محبوس است به این دلیل که بازار هدف  استان مازندران، بیرون از خط قرمزهای آمریکا قرار دارد. آنچه که می‌تواند مازندران را به کریدور صادرات محصولات کشاورزی ازجمله برنج و مرکبات، کیوی هلو و شلیل و حتی اقلام کشاورزی سایر استان‌های کشور تبدیل کند این است که نه کشورهای حوزه CIS  و نه بازار بزرگ اوراسیا هیچ‌کدام توجهی به خط قرمزهای ایالات متحده ندارند و تجار مازندران می‌توانند در کمال آسایش تجارت با این بازارها را توسعه دهند اما تا این لحظه، حاصلی بجز برگزاری نمایشگاه، سفرهای بی‌حاصل رفت و برگشت مقامات از اتاق بازرگانی مازندران و روسیه  و چند کشور دیگر اتفاق دیگری نیفتاد و از نظر من به‌عنوان یک خبرنگار رسیدن به هدف‌گذاری 3 میلیارد دلاری که برای افق 1400 ترسیم شده به این زودی‌ها در دسترس نخواهد بود و دلیل آن، نه تحریم آمریکا که بی‌عملی مهم‌ترین تشکل در این بخش یعنی اتاق بازرگانی است و اگر رییس و اعضای هیأت مدیره اتاق بازرگانی مازندران توان و خلاقیت لازم را برای کمک به بخش خصوصی در رونق تجارت با وجود این بستر مناسب ندارند، بهتر است جای خود را به افراد جوان و دارای انگیزه بدهند که به جای دغدغه باقی ماندن بر کرسی مدیریت، دغدغه رونق صادرات و توسعه تجارت با بازارهای بکر همسایه را داشته باشند.  
نکته سوم اینکه به گفته دکتر محمدپور عمران، برخلاف باور رایج در بین تجار و بازرگانان، گسترش صادرات و هدف مهم صادرات نه ارزآوری که رونق در تولید ملی و افزایش سطح اشتغال در کلاس جهانی است. معنا و مفهوم این جمله آن است که اگر در چنین شرایط ناهموار اقتصادی از صادرات غفلت کنیم، تولید داخلی را به مخاطره انداختیم. این موضوع در استانی چون مازندران که با حجم انبوه تولیدات کشاورزی در سه فصل از چهارفصل سال مواجه است اهمیت 
فوق‌العاده ای دارد. حمایت نکردن و یا رها کردن بخش خصوصی در چنین شرایطی، خیانت به اقتصاد مازندران و همچنین اقتصاد ملی است. نکته چهارم اینکه بندر آکتائو از راه دریا 900 کیلومتر با بندر امیرآباد مازندران فاصله دارد درحالیکه با پایتخت کشور خودآستانه  2 هزار و پانصد  کیلومتر زمینی راه دارد و ناگفته پیداست تجارت با مازندران برایش کم خطر تر و پرسود خواهد بود. افزون برآن یکی از ویژگی‌های خاص مازندران که در بندرامیرآباد تعبیه شد توان تخلیه و بارگیری در اسکله‌های متعددی است که به خط آهن متصل هستند و به گفته کارشناسان، در بخش توسعه زیرساخت‌ها، کمترین مشکلی وجود ندارد و اگر تا این لحظه، صادرات به خارج از کشور از مازندران با آرامش صورت نگرفت دلیل آن، کوتاهی اتاق بازرگانی مازندران بود که تنها به حفظ و نگهداری چند تن در رأس اتاق می‌اندیشد و لاغیر.  
آخرین نکته که در همین مراسم طرح شد این است که شرکت کاله به تنهایی حدود 50درصد  از صادرات مازندران را انجام داده است، همچنین گفته شد این شرکت به مدیران اتاق اعلام کرد که قصد دارد صادرات و حتی تولید خود را متوقف کند. یا یکی از شرکت هایی که در این مراسم به عنوان واحد برتر معرفی شد و جایزه دریافت کرد شرکت چوب و کاغذ مازندران بود که برابر آخرین خبر در معرض ورشکستگی کامل و اسیر طرح خصوصی سازی است و مدیر عامل این شرکت نیز همانند مدیر کاله در این جلسه نمایشی حضور پیدا نکرد! ضمن اینکه مدیرانی که حضور داشتند و تجلیل شدند نیز یک دل داشتند و صد ناله! غالب صادرکنندگان و فعالان بخش خصوصی از اتاق بازرگانی مازندران که به‌صورت محفلی و باندی اداره می‌شود گله دارند، به «خبرشمال» گفتند انتخابات را نیز به گونه‌ای مدیریت می‌کنند که «غیرخودی‌ها» و افرادی که خارج از تیم‌شان هستند، ناکام بمانند. یکی از فعالان این بخش نیز به «خبرشمال» گفت: چه دلیلی دارد که یک شخص بدون تخصص و بدون داشتن مدرک عالی، حدود سه دهه در جایگاهی با این اهمیت، جا خوش کند و از استاندار مازندران توقع داریم این «خودتحریمی» را در اتاق بازرگانی مازندران بشکند و این شر را از سر مازندران دور کند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی