آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 17 دی 1397 11:17
حمله با مازنی ها به طلسم ۴۳ ساله

برای قهرمانی کشورت بجنگ!

 
 
 
 

رویداد بزرگی شروع شده و از ما برای الان آغاز خواهد شد.
ایران به میدان رقابت در هفدهمین دوره جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ قدم می گذارد و از ساعت ۱۹/۳۰ با یمن روبرو می شود.
عراق و ویتنام هم حریفان تیم ملی در این آوردگاه هستند اما موضوع مهم این است ایران با وجود قدمتی طولانی در کشتی، ۴۳ سال است که نتوانسته قهرمانی در این پیکارها را بدست آورد.
در این دوره از بازی ها هم سه مازندرانی در ترکیب تیم ملی حضور دارند که با این مثلث حمله ور می شویم به طلسمی که شکستنی نبوده است.
مردم کشورمان در سختی ها و دشواری های امروز، چشم دارند به همین فوتبال و جام ملت ها؛ تا بهانه ای برای شادی پیدا کنند.
نمی دانیم چرا برخی با یاس و ناامیدی به تیم ملی نگاه می کنند و یا حتی انگار تعهدی در قبال احساس نمی کنند.
بد نیست یادشان بیاریم بعضی نوستالژی ها را...
اگه با تيم ملى قهرين، دقت کنید:
چند بار سر فوتبال گريه كردى؟
چند بار اشك شوق بوده و چند بار از شكستهاى تلخ؟
چند بار براى تيم ملى بوده؟
حالا پشت مدافعان، خداداد عزيزى، توى دروازه، توى دروازه، گل، گل براى ايران، باز هم روى زمين...؛
گل حميد استيلى و مهدى مهدوى كيا به آمريكا؛
گل بحرين به ايران و شاديشون با پرچم عربستان بعد از بردن ما؛
گل يحيى به ايرلند تو آزادى و بغضش بعد از گل؛
آقاى گل محمدى چه وقت چيپ زدن بود؛
يه اشتباه، حركت از قوچان نژاد، فرصت براى قوچان نژاد، توى دروازه، توى دروازه، گل براى ايران؛
نه خبرى از پنالتى نيست، ميتونست پنالتى بگيره آقاى مازيچ؛
پژمان منتظرى، سانتر او روى دروازه، يه موقعيت، اين ضربه سر، و گل نشد، ضربه سر استادانه اشكان دژاگه، چقد خوبيم ما!
ليونل مسى، اوه اوه اوه اوه، چه دقيقه اى گل خورديم از ليونل مسى!
آندو توپو ميفرسته، بلند به روى دروازه، اين ضربه سر، روى خط دروازه، توى دروازه، توى دروازه، رضا قوچان نژاد، ايران ٣ عراق ٣، ايران قصد حذف شدن نداره! ايران ١٠ نفره همچنان ادامه ميده؛
احسان، سانترش انجام ميشه، گل، توى دروازه، مهدى طارمى زد يا خودشون زدن، گل براى ايران، دقيقه ٩٥ام دروازه باز ميشه، چقدر كيف كرديم؛
گرفت، گرفت، روزبه ميگه تمومه، رامين ميگه تمومه، و واقعاً تمومه؛
اما ما هستيم، و داريم ميريم براى گل زدن،داريم گل ميزنيم، گل ميزنيم، دروازه رو باز ميكنيم، توى دروازه توى دروازه گل، گل براى ايران، ايران گل ميزنه... صبر كنين داور گل رو قبول نميكنه، بچه ها هنوز نميدونن چه خبره اونجا؛
قبلاً تو فضاى مجازى خيلي با كريس رونالدو شوخى كرده، اميدواريم اين بار در عمل بتونه ثابت بكنه، همه نگاه ها به رونالدو، ميزنه ضربه رو، ميگيره بيرانوند، آفرين به بيرانوند؛
يك ملت پشت توپ كريم هست، كريم انصارى فرد ميزنه، روى پاتريسيو، توى دروازه، گل براى ايران، ايران ١ پرتغال ١، ايران نميخواد از جام جهانى در مرحله گروهى بيرون بره؛.
اگر حتى يکی از اين جمله ها، موهاى تنت رو سيخ ميكنه يا حتى توى دلت بعد از هر كدوم از اين جمله ها، گفتى حيف، پس اون نقاب لج بازى لعنتيت رو از روى صورتت بردار و در كنار بچه ها واسه قهرمانى كشورت بجنگ!
ما هممون كنار اين بچه ها ميجنگيم تا سه رنگ سبز و سفيد و قرمز رو، بر فراز فوتبال آسيا ببينيم، تا خاطره اى كه پدرهامون برامون تعريف ميكردن رو واسه بچه هامون، آپديت شده و ورژن ٢٠١٩ رو تعريف كنيم!

مازندران در تاریخ جام ملت های آسیا
گل اولین قهرمانی
 را ما زدیم!

پس از آن سه گانه تاریخی، ۴۳ سال است که فوتبال طعنه ناتوانی در قهرمانی قاره کهن را به جان می خرد.

این میان فتوحات در بازی های آسیایی از پکن گرفته تا بانکوک و بوسان، هیچوقت نتوانسته از شماتت روا داشته شده علیه فوتبال کم کند. همه می دانند یکی از پایه های استقرار فوتبال آسیا در ایران است ولی هیچگاه از سال ۱۹۷۶ به این سو نتوانسته ایم جام قهرمانی قاره زرد را روی سر یک ایرانی ببینیم.
فوتبال برای ایرانی ها مثل غالب دنیا پر از اهمیت است، به اندازه کشتی و وزنه برداری موفق نبوده و حتی تکواندو، کاراته و چند رشته دیگر هم کنایه زده اند که جورکش ضعف های چند دهه ای فوتبال در عرصه های بین المللی بوده اند اما همیشه در چنین بزنگاه هایی می شود محور و مرکز ثقل وحدت. ۲۳ سپید پوش به امارات رفته اند تا آرزوی کهنه را به واقعیت نو تبدیل کنند. در میان آنها سه مازندرانی هم حضور دارند مثل جام جهانی روسیه، تا مازندران نقش پررنگی در نزدیک ترین تیم به رویای قهرمانی داشته باشد.
از دیرباز هم مازنی ها سهم داشته اند. روانشاد همایون بهزادی با اصالتی نوری گلی زد که در گذر عمر فوتبال هم فراموش نشده است. جام ملت های ۱۹۶۸ با قهرمانی ایران به پایان رسید که همایون بهزادی، تنها بعد از 15 دقیقه حضور در بازی فینال گل جاودانه ای را زد. در دقیقه 60 به جای اصغر شرفی به بازی آمد و در دقیقه 75، پاس اکبر افتخاری را تبدیل به گلی زیبا کرد، گلی که اولین قهرمانی ایران را در این بازی ها رقم زد.

* همایون سر طلایی
اگر همایون سر طلایی را که با ۴ گل زده بهترین گلزن جام ملت های تهران شد و دارای پدری نوری بوده، تهرانی بدانیم؛ سال های سال طول کشید تا در این رویداد به مازندرانی ها فرصت درخشش برسد.

* نادیده گرفتن بهترین ها
حسین مسگر ساروی، مهران نجفی، پیروز جغتاپور، رضا تقوی و نادر دست نشان از بهترین بازیکنان مازندرانی بودند که می بایست حداقل یک دوره این بازی ها را تجربه می کردند اما همواره ترکیب تیم ملی مشخص بود و به ندرت بازیکنی وارد دایره ای می شد که تیم ملی فوتبال در میادین بزرگ دور نفراتی ثابت می کشید.

* تقوی اولین ملی پوش
با این حال شادروان پرویز دهداری بود که به فوتبال ایران هشدار داد جوانان شهرستانی در سایه بی توجهی مانده اند و اینگونه بود که نام محمد تقوی را در ۲۱ سالگی در تیم اعزامی به جام ملت های آسیا ۱۹۸۸ نوشت.
تقوی در دوحه قطر بازی کرد و عنوان سومی را هم با تیم ملی بدست آورد که پنالتی گیری های احمدرضا عابدزاده از چینی ها در دیدار رده بندی هنوز در یادهاست.

* دوران سکوت
پس از آن در ۱۹۹۲ ژاپن، ۱۹۹۶ امارات و ۲۰۰۰ لبنان هم مازندرانی ها نماینده ای در تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا نداشتند. محمود فکری، سهراب انتظاری، مجتبی نوری، فریدون فضلی، امیرحسین یوسفی و بسیاری دیگر از مازندرانی های مستعد در طی این سال ها فقط به تمرینات تیم ملی دعوت می شدند و حتی در دیدارهای انتخابی و دوستانه به میدان می رفتند اما در ترکیب نهایی جای نگرفتند.

* چیپ یحیی
ایران به جام ملت های ۲۰۰۴ چین که رفت بیشترین تعداد مازنی ها را به نسبت سال های پیشین خود داشت.
یحیی گل محمدی که آن چیپ ناکام را به چینی ها در نیمه نهایی زد، رحمان رضایی که زد و خوردش حین بازی با عمان با ناجی بداوی از یاد نمی رود و ابراهیم تقی پور که در جدال سنگین با کره جنوبی و گل های علی کریمی به میدان آمد؛ مازندرانی ها را برای اولین بار به معنای واقعی کلمه با جام ملت های آسیا مانوس کرد. پس از دوره های زیاد و صبر فراوان سرانجام توانایی های مازنی ها نمایان شد اگر چه حامد کاویانپور هم در ترکیب تیم ملی بود که ریشه نوری دارد. ایران در این مسابقات هم سوم‌ شد.

* گل به خودی رحمان
رحمان رضایی با حضور در جام ملت های آسیا ۲۰۰۷ برای دومین بار هم این مسابقات را تجربه کرد. در مسابقه اول با ازبکستان گل به خودی زد اما بازی های خوبی را در ادامه انجام داد هر چند ایران طبق معمول مقابل کره جنوبی از بازی ها وداع گفت.

* نوروزی خط خورد
جام‌ملت های ۲۰۱۱ در قطر هم می توانست با پنج مازندرانی خاطره انگیزتر باشد چون زنده یاد هادی نوروزی درست روز قبل از اعزام خط خورد با این حال تیم ملی ایران با ۴ مازندرانی که بیشترین تعداد از شروع جام ملت ها بود و هست، به مسابقات رفت.
شهاب گردان، فرشید طالبی، محسن بنگر و محمد رضا خلعتبری بازیکنان مازندرانی بودند که در این دوره بازی کردند. ایران با وجود سزاواری زیاد در یک چهارم نهایی از دور رقابت ها حذف شد اما مازنی هایش همگی بازی کردند.

* حذف ناعادلانه
در سال ۲۰۱۵ و رقابت های جام ملت های آسیا در استرالیا باز چهار مازندرانی عضو تیم شدند.
مرتضی پورعلی گنجی جوان به یکباره از خط میانی به عمق دفاع رفت و یکی از بهترین بازیکنان جام شد و مهرداد پولادی هم در سمت چپ د فاع به میدان رفت. رامین رضاییان و امید ابراهیمی هم در تیم ملی حضور داشتند اما ایران با اخراج عجیب پولادی و شکست ناعادلانه مقابل عراق در ضربات پنالتی جام را دست خالی ترک کرد.

* مارندران پس از تهران
حالا در جام‌ ملت های آسیا ۲۰۱۹ امارات، ایران با سه مازنی خود پورعلی گنجی، رضاییان و ابراهیمی که قابل انتظار است بطور کامل بازی کنند به جدال با یمن، ویتنام و عراق می رود.
فقط تهران با ۴ بازیکن بیشتر از مازندران دارای نیرو و نفر در ترکیب تیم ملی است، به غیر از اشکان دژاگه و سامان قدوس دو رگه، لرستان، گلستان، خوزستان و البرز با دو بازیکن و گیلان، اردبیل، اصفهان، بوشهر، کردستان و فارس با یک بازیکن در ارنج تیم ملی سهم دارند.

*  می رویم تا ببریم
به امید پیروزی، با آرزوی سرافرازی و بالابردن جام قهرمانی بازی های آسیایی این ساعات انتظار تا شروع تورنمنت را با اضطراب شیرین و ایمان به مردان بی باک و دلیر ایران، می گذرانیم.

دوباره با یمن و این بار بدون کاپیتان اولادی


امروز در حالی با یمنی ها روبرو می شویم که یک ستاره خاموش غمی هنوز سرد نشده را به دل ها بازمی گرداند.

‍ آخرین تقابل تیم های ملی فوتبال ایران و یمن به سال 1391 بازمی گردد جایی که ایران با کاپیتانی زنده یاد مهرداد اولادی موفق به شکست حریف شد. تیم ملی فوتبال ایران در آن مسابقه در روز 25 آذر 1391 با هدایت کارلوس کی روش و با ترکیبی جوان در مسابقات غرب آسیا و در کشور کویت برابر یمن قرار گرفت و با نتیجه دو بر یک به پیروزی رسید. امید نظری و یعقوب کریمی زننده گل های تیم ایران برابر یمن در این مسابقه بودند. پس از 6 سال اینبار در نخستین بازی جام ملت های آسیا باز هم شاگردان کی روش برابر یمن قرار می گیرند که اولادی در دنیا نیست و تیم ایران هم دگرگونی های زیادی داشته است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی