• منتشر شده در پنج شنبه, 08 آذر 1397 10:38

بیمه نکردن شاغلان، فرار کارفرما از قانون است

 
 
 

عضو هیات‌رییسه کمیسیون ویژه نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ با بیان اینکه بیمه نبودن ۵۳ درصد شاغلان هیچ توجیهی ندارد، بیمه نکردن شاغلان را نوعی فرار کارفرمایان از قانون دانست.
مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به گزارش کمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی درباره آسیب‌شناسی وضعیت شاغلان و بیمه نبودن 53 درصد شاغلان، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که امنیت را در حوزه اشتغال برای شاغل تأمین می‌کند، بیمه شاغلان است که حاکمیت وظیفه دارد بر اساس اصول 28، 29 و 43 قانون اساسی حق بیمه را برای شاغلان فراهم کند.
در شرایط فعلی بسیاری از کارگران برای اینکه کار خود را از دست ندهند به ناچار از حق بیمه خود می‌گذرند
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های نظارتی باید به شدت با کارفرمایانی که حق بیمه را از کارمندان و کا رگران سلب می‎کند به شدت برخورد کند، افزود: وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی حق ورود به دفاتر و کارگاه‌ها را دارد ولی به سنتی ترین شکل ممکن بر بیمه کارگران نظارت می‌‎شود و کمتر از سامانه‌های مکانیزه بهره گرفته می‌شود.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی بسیاری از کارگران برای اینکه کار خود را از دست ندهند به ناچار از حق بیمه خود می‌گذرند و در آینده آسیب‌هایی نصیب فرد می‌شود که جبران ناپذیر است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات یادآور شد: موارد بسیاری وجود دارد که کارگر فاقد بیمه بوده و پس از تعطیلی کارخانه بیکار شده است در صورتی که اگر این کارگر دارای بیمه بود، در برهه بیکاری از بیمه بیکاری بهره می‌‎برد و این فقط یکی از بهره‌مندی‌های بیمه شدن شاغلان است.
بائوج لاهوتی با تأکید بر اینکه قانون در این زمینه ضعفی ندارد، گفت: در این زمینه سهل انگاری از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی محرز است و این وزارتخانه باید به وظایف ذاتی در خصوص نظارت درست بر بنگاه‌ها اعمال کند.
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ بیمه نکردن شاغلان را نوعی فرار از قانون سوی کارفرمایان خواند و تصریح کرد: بیمه نشدن 53 درصد شاغلان هیچ توجیهی ندارد و دولت باید بر آن نظارت داشته باشد.
رونمایی از سند نشاط اجتماعی گیلان 
در دهه فجر
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان ازتهيه و تدوين سند نشاط اجتماعی گیلان همزمان با هفته وحدت و رونمايي از آن در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در دهه مبارک فجر خبر داد.
منا ابروفراخ، در کارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استان، اظهار کرد: سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی اداره کل امور اجتماعی استانداری گیلان بنا به تأکیدات استاندار با محوریت ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه تهیه شده است.
وی ادامه داد: سند نشاط اجتماعی گیلان همزمان با هفته وحدت تهیه و تدوین شده و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در دهه مبارک فجر رونمایی می‌شود.
این مسئول فرهنگی، با بیان اینکه فقدان نشاط اجتماعی موجب عدم رضایتمندی مردم در جامعه می‌شود، تصریح ‌کرد: برای ایجاد رضایتمندی باید برنامه‌ها با ایجاد شور و نشاط برای همه اقشار جامعه همراه باشد و تحقق این مهم نیازمند همت همه دستگاه‌های متولی است.
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان، همچنین از برگزاری همایش «چله مهربانی» خبر داد و گفت: همایش «چله مهربانی» یکی از برنامه‌هایی است که در راستای ایجاد نشاط اجتماعی همزمان با شب یلدا در استان گیلان برگزار می شود.
وی با بیان اینکه همایش مذکور سال گذشته در رشت برگزار و با استقبال خوبی همراه شد، عنوان کرد: در سال جاری همزمان با شب یلدا همایش «چله مهربانی» در دو شهرستان لاهیجان و انزلی نیز برگزار می‌شود.
ابروفراخ، با تاکید بر رویکرد خانواده  محوری در اجرای برنامه‌های نشاط اجتماعی، بیان ‌کرد: برگزاری برنامه‌ها باید منجر به ایجاد نشاط در خانواده شود، زیرا حفظ بنیان خانواده مهم‌ترین اصل در ایجاد نشاط جامعه انسانی است.
وی همچنین بر توسعه ورزش همگانی در شهرستان‌ها تاکید کرد و گفت: اجرای ورزش‌های همگانی علاوه بر ایجاد سلامت اجتماعی افراد سبب جلب اعتماد عمومی جامعه نیز می شود.
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان، با اشاره به ابعاد مختلف اجرای طرح‌های فرهنگی و اجتماعی در این استان، یادآور شد: تمامی فعالان، سازمان‌های مردم نهاد و متولیان حوزه‌های فرهنگی و هنری باید برنامه‌های متناسب خود را تا قبل از فرا رسیدن ایام فاطمیه تهیه و اجرایی کنند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی