• منتشر شده در پنج شنبه, 08 آذر 1397 10:37
«خبرشمال» انتصاب کهنه ‌سرباز سیاست؛ «احمد حسین‌زادگان» به‌عنوان بیست و سومین استاندار مازندران را ارزیابی می کند

بالاترین دانه تسبیح

 
 
 
 

سرویس سیاسی


در جلسه روز گذشته دولت دوازدهم اتفاقی رقم خورد که برای بسیارانی در این استان، رویا و آرزو بود. در این جلسه احمد حسین‌زادگان به‌عنوان بیست و سومین استاندار مازندران منصوب شد.
احمد حسین‌زادگان که متولد ۱۳۴۷ و دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران است، در کارنامه مدیریتی خود ریاست بهزیستی ساری، معاون اجتماعی بهزیستی استان، فرماندار نوشهر و فرماندار مرکز استان در دوره اصلاحات و دولت تدبیر و امید را دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران در دولت دوازدهم و سرپرستی استانداری،  آخرین مسئولیت‌های استاندار جدید مازندران بود. وی همچنین از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و از بسیجیان هشت سال دفاع مقدس، هم‌راه برخی از سرداران نامدار جهاد و شهادت و هم‌سنگر شهدایی چون غواص شهید محمدصادق معلمی است ضمن اینکه در سنین جوانی به زیارت خانه خدا مشرف شد و عنوان «حاج مجید» یادگار این سفر معنوی است اما برای شناخت عمق شخصیت استاندار جدید مازندران، به هیچ‌کدام از این سوابق نیازی نداریم چون خود وی نیز از ذکر چنین سوابقی، خشنود نمی‌شود و مانند برخی دلش «غنج» نمی‌رود و حتی ذکر این سوابق، حسین‌زادگان را عمیقاً مکدّر و آزرده‌خاطر می‌کند و ما نیز قصدی بر ذکر آن نداریم. 
استاندار جدید مازندران بی‌تردید یکی از محبوب‌ترین رجال سیاسی و مدیران استان است و این امر دلایل متعددی دارد که غالباً به اخلاق و خلقیّات شخصی وی برمی‌گردد که در ادامه به برخی از برجسته‌ترین آن اشاره می‌رود: 
یکم: بیش از یک‌سال قبل «خبرشمال» در مطلبی نوشت مجید حسین‌زادگان فرماندار -وقت- به شکلی قابل تحسین، نسبت به مازندران تعصب دارد و آرمان و آرزویی بجز توسعه استان را ندارد و اگر لازم باشند از زمانی که باید به خود اختصاص دهد و در اختیار خانواده باشد،  می‌گذرد تا مازندران، پیشرفت کند. این روحیه، نه تصنعی و ساختگی که ذاتی و دورنی است. در دولت اصلاحات و زمانی‌که وی فرماندار نوشهر بود با نماینده وقت و امام جمعه شهرستان، هم‌قسم شده‌بودند ماهی دو تا سه بار برای حل یکی از مشکلات ریشه‌ای شهرستان که از قبل شناسایی و هدف‌گیری کرده‌بودند به تهران بروند و با مقامات ازجمله وزرا، مشکل را طرح کرده از طریق تخصیص ردیف اعتبارات ملی مشکل را حل کنند بدون اینکه داستان این پیگیری‌ها رسانه‌ای شود چون هدفشان نه خودنمایی و «مطرح شدن» بلکه رفع و حل مشکلات مردم بود و تصور می‌کنم  حسین‌زادگان این موضوع را به احدی غیر از من نگفته باشد و من نیز جز در این نوشتار، در جایی نقل نکردم. 
در یکی از روزهای پاییز 92 که ربیع فلاح جلودار به‌عنوان استاندار مازندران معارفه شد از وی خواستم به دنبال رایزنی باشد تا معاون استاندار شود. با حالتی که حکایت از درد و رنج روحی داشت گفت: دلم نمی‌خواهد در این شرایط پست بگیرم چون بسیاری از دوستانم از ساری، نوشهر و دیگر نقاط به من مراجعه می‌کنند و مشکلات متعددی دارند که من می‌دانم حتی اگر استاندار باشم نیز نمی‌توانم مشکلاتشان را حل کنم و برای من بسیار دردآور است که مدیریت داشته باشم و فردی به من مراجعه کند و نتوانم دردش را چاره کنم، اکنون که پستی ندارم، لااقل مردم از من چنان توقع و انتظاری ندارند و مشکلات خود را کمتر با من طرح می‌کنند.
این سخن وی مرا به یاد شعر معروف سعدی انداخت که گفت:
تو کز محنت دیگران بی‌غمی                                     نشاید که نامت نهند آدمی.
حسین‌زادگان نسبت به رنج و محنت دیگران، بسیار حساس است و حتی اگر نتواند گامی عملی بردارد، در درون خود توفانی و ناآرام می‌شود و این خصیصه انسان‌های بزرگ است. استاندار مازندران همواره لبخند بر لب دارد اما  در فراسوی لبخندهای وی، درد و رنجی پنهان است که دردی شخصی و حاصل مشکلات فردی نیست بلکه ناشی از دیدن محنت دیگران است و این رنج روزی به انتها می‌رسد که شاهد توسعه مازندران و شادی مردم باشد، برای همین ضرورت دارد برای شناخت وی صبور باشیم و زود قضاوت نکنیم.
دوم:  سیاست اقتضای مردانی عمیق و آینده‌نگر را دارد، مردانی که قدرت تمیز اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را داشته باشند، مردانی که هم از نظر اخلاقی و هم مالی، پاک باشند و به یک غمزه از جاده به در نروند، مردانی که حتی با جیب‌های خالی، مستغنی و بی‌نیاز باشند. تربیت این افراد وظیفه مشترک خانواده، جامعه و خود فرد است و احمد حسین‌زادگان یکی از این افراد بود. وی در دامن پدر و مادری معتقد، پرورش یافت، به جبهه رفت و با رزمندگانی که بعدها به جرگه شهدا پیوستند، حشر و نشر داشت و در ادامه زندگی خود نیز به سبب علاقه مفرطی که به «سیاست‌ورزی» داشت وارد این مسیر صعب و ناهموار شد، در انتخابات‌های متعددی نقش‌آفرینی کرد و در ادامه زندگی خود به مدیریت اجرایی رسید و از اداراتی چون بهزیستی شهرستان تا معاونت استانداری را گام به گام تجربه کرد و به این ترتیب می‌توان او را «کهنه‌سربازی» در میدان سیاست توصیف کرد که به موازات تحصیلات دانشگاهی، سیاست را در میدان عمل آموخت و هرگز به دشمن پشت نکرد و از تلاش برای رسیدن به اهداف و آرمان‌هایش، بازنایستاد.
در تمام سال‌هایی که با وی ارتباط داشتم ندیدم و نشنیدم در خلوت و نشست‌های خصوصی از فردی بدگویی کند، به مخالفان سیاسی خود ناسزا بگوید و بسیار شاهد بودم اگر در تحلیل اوضاع سیاسی روز، انتقادی به یکی از فعالان سیاسی استان وارد می‌داند، آن را با الفاظی مطرح می‌کند که شنونده از آن تخریب و توهین برداشت نمی‌کند، ضمن اینکه همین انتقاد را رو در رو نیز با فرد مورد نظر در میان می‌گذارد.
سوم: خصلت جوانمردی و فتوت، ازجمله خصال نیکی است که در فرهنگ ملی ما ریشه‌‌ای به وسعت چندین قرن دارد و یکی از دلایلی که درجامعه امروز، «اعتماد بین آحاد جامعه» رنگ باخته و «انسجام اجتماعی» به ضعف گرایید همین است که غالب ما از آن روحیات، فاصله گرفتیم. حسین‌زادگان در شمار افرادی است که بی‌آنکه تصنعی درکار باشد به این سنت‌ها پایبند است و این البته حقیقتی است که غالب دوستانش از آن یاد می‌کنند و او را فردی جوانمرد و به تعبیری «باصفت» می‌دانند و همین امر موجب شد پس از انتشار خبر استانداری وی، موجی از شادی در شبکه‌های اجتماعی و حتی در کوچه و خیابان از نوشهر تا ساری راه افتاد.
چهارم: «تعامل» برای کسی که مشق سیاست کرده و در مشاغل سیاسی فعال است در حکم «نخ تسبیح» است. مدیری که اهل تعامل نباشد، فرق میان «قدرت و اقتدار» را نداند و تلاش کند «قدرت» خود را به همه ثابت کند، نه تنها موفقیتی نخواهد داشت بلکه در این مسیر، زیان و آسیب زیادی به مردم خواهد رساند اما حسین‌زادگان در تمام سال‌های مدیریت خود ثابت کرد اهل تعامل و همکاری است و ترجیع بند مدیریتش را بر همین مسأله استوار کرد و همین موارد موجب شد غالب نمایندگان، نخبگان، مدیران ارشد وزارت کشور و طیف گسترده‌ای از مردم از دولت تقاضا داشتند وی را به‌عنوان استاندار بیست و سوم و نماینده عالی دولت انتخاب کند. 
در پایان امیدواریم همان‌گونه که موجی یکدست از تقاضا برای این انتصاب به جریان افتاده بود، در ادامه نیز همه در کنار استاندار جدید باشند تا حرکت مازندران بر ریل توسعه شتاب بگیرد. استان مازندران از معدود استان‌های کشور است که توانمندی‌های انسانی و طبیعی غیرقابل وصفی دارد و با اعمال یک سازوکار درست مدیریتی می‌تواند به سرآمد توسعه در کشور تبدیل شود. به باور ما برخی از ظرفیت‌های این استان هنوز بکر و دست‌نخورده است، رجای واثق داریم در دوران مدیریت این «سیاست‌ورز محبوب» جایگاه مازندران در جدول توسعه کشور، ارتقا یابد. 
قرار است مراسم معارفه وی در روزهای هفته آینده با حضور مسئولان ملی و استانی در مازندران برگزار شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی