• منتشر شده در سه شنبه, 22 آبان 1397 08:41
خبرشمال به مناسبت هفته ملی پیشگیری از دیابت گزارش می‌دهد

مرگِ شیرین در کمین مازنی‌ها!

 
 
 
 
 
 مائده مطهری‌زاده / 
قند، دو گونه است. اولی، همان ماده سفیدرنگی‌ست که در بسیاری از فرآورده‌های شیرین دنیا از آن استفاده می‌شود و دیگری نیز نام یک بیماری خطرناک و بعضا کشنده است که به «مرض قند» معروف است.
مرض قند یا همان «دیابت» از جمله بیماری‌های غیرواگیری‌ست که بر اساس آخرین تحقیقات و گزارشات رسیده، اکنون ۴۲۵ میلیون نفر در دنیا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و بر اساس پیش‌بینی فدراسیون جهانی دیابت، آمار مبتلایان تا سال ۲۰۴۵ به ۶۲۹ میلیون نفر نیز خواهد رسید.
بنا به اظهارات رئیس مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه غدد علوم پزشکی تهران، در ماه‌های ابتدایی سال جاری، شیوع دیابت در ایران، ۹ تا ۱۲ درصد گزارش شده که از این تعداد، ۹۵ درصد به دیابت نوع ۲ و سالیانه ۸۰۰ نفر به دیابت نوع یک مبتلا می‌شوند و همچنین سالیانه ۴۰ درصد مرگ‌و‌میر افراد زیر ۴۰ سال در کشور به دلیل دیابت و عوارض آن است.
انسیه اصفهانی، به هزینه‌های دیابت در کشور هم اشاره کرد و گفت: سالیانه ۱۷ هزار میلیارد تومان صرف دیابت در ایران می‌شود که این هزینه شامل دارو، تجهیزات مورد نیاز بیماران دیابتی، ناتوانی‌ها، بستری و بیمه‌هاست.

دیابت چهارمین عامل مرگ و میر در دنیا
اصفهانی با بیان اینکه دیابت چهارمین عامل مرگ و میر در دنیاست، گفت: در ایران دیابت به دلیل بروز سوانح و حوادث جایگاه پایین‌تری در رتبه مرگ و میر دارد و عامل هفتم یا هشتم مرگ و میر مردم است.
رئیس مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه غدد علوم پزشکی تهران اظهار کرد: از ۲ سال پیش، سند بیماری‌های غیرواگیر در وزارت بهداشت تدوین شد تا راهکار‌هایی برای کنترل و مدیریت این بیماری‌ها مطرح شود.

سامانه‌ای برای ثبت بیماران دیابتی در کشور
رئیس مرکز تحقیقات دیابت پژوهشگاه غدد علوم پزشکی تهران، همچنین از راه‌اندازی سامانه ثبت بیماران دیابتی تحت وب در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی و کلینیک‌های دیابت کشور هم خبر داده و اعلام کرد: سامانه ثبت اطلاعات بیماران دیابتی کشور در حال گسترش بوده و برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی مانند ساری، رفسنجان و بندرعباس در استفاده از این سامانه پیشتاز بوده‌اند.

دیابتی‌های میهمان‌نواز!
در این میان مازندرانی‌‎ها همانقدر که در میهمان‌نوازی شهره آفاق‌اند، متاسفانه در میزبانی از این بیماری شیرین و کشنده یعنی دیابت نیز سنگ تمام گذاشته‌اند، به گونه‌ای که بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته در این رابطه، مشخص شده است که حدود 700 هزار نفر از جمعیت بالای 25 سال استان، دچار اختلال قند خون به صورت دیابت و پیش‌دیابتی هستند.
یک کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، که به مناسبت قرار گرفتن در آستانه هفته ملی پیشگیری از دیابت، از اوضاع دیابتی‌های مازندران خبر می‌داد، اعلام کرد که:  آمار افراد مبتلا به دیابت در مازندران، 228 هزار و 237 نفر است که تنها نیمی از این افراد شناسایی شده‌اند.
علیرضا شمس، آمار دیابتی‌های شناسایی شده استان را هم 124 هزار و 295 نفر اعلام کرد و گفت که این افراد با درک حساسیت و عوارض ناشی از این بیماری به صورت مستمر تحت نظر پزشکان خانواده قرار دارند و روند بیماری‌شان کنترل می‌شود.
این کارشناس بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: بیشتر بیماران دیابتی که شناسایی نشده‌اند افراد پرخطر جامعه از جمله مصرف‌کنندگان دخانیات هستند. 
وی توضیح داد: این افراد چون آگاهی لازم در خصوص بیماری دیابت ندارند، نسبت به آن بی‌توجه هستند و آزمایش‌ها و کنترل‌های لازم را برای درمان و کنترل عوارض این بیماری انجام نمی‌دهند. 
این کارشناس مسائل سلامت هشدار داد که این دسته از افراد به علت ناشناخته باقی ماندن دیابت‌شان در آینده با عوارض جسمی زیادی مواجه خواهند شد و سیستم بهداشت و درمان استان را هم دچار مشکل می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه 95 درصد بیماران دیابتی مازندران از دیابت نوع 2 هستند، گفت: ابتلا به نوع دیابت به عوامل محیطی، نحوه زندگی و نوع تغذیه باز‍‌می‌گردد.

عدم آگاهی، مهم‌ترین دلیل عُود کردن دیابت در افراد
پزشکان متخصص تاکید دارند: مردم مازندران با توجه به شیوع چاقی و اضافه وزن باید با انجام آزمایشات مکرر تست قند خون را جدی بگیرند.
آگاهی نداشتن و کامل نبودن آگاهی جامعه در خصوص عوارض و پیامدهای بیماری دیابت (قند خون) باعث شده تا اغلب افراد از آن به عنوان تنها یک بیماری ساده یاد کنند، در حالی که کارشناسان حوزه بهداشت از آن به عنوان آغاز راهی یاد می‌کنند که به مرگ خاموش می‌انجامد.
دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین ایجاد می‌شود، ماده‌ای که از قند به عنوان عظیم‌ترین منبع انرژی بدن استفاده می‌کند.
لوزالمعده، مسئول ترشح انسولین در بدن است که اگر میزان ترشح این ماده کافی نباشد، یا بدن نتواند از آن استفاده کند، از هورمون‌های جایگزین برای تبدیل چربی به انرژی استفاده می‌شود. این فرآیند منجر به تولید سطح بالای مواد شیمیایی سمی شامل اسید و اجسام کتونی می‌شود که به آن کتواسیدوز دیابتی گفته می‌شود.
خیلی‌ها در جامعه، دیابت را تنها به عنوان یک بیماری ساده اختلال در قند خون می‌شناسند که فرد می‌تواند پس از ابتلا به آن تا آخر عمر از طریق مصرف قرص‌های کاهنده قند خون و در نوع شدیدتر آن، تزریق انسولین به زندگی عادی خود ادامه دهد؛ اما واقعیت این است که وجود اختلال در قندخون تنها یک بیماری ساده نیست بلکه در صورت عدم شناسایی و مراقبت می‌تواند منشاء بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر شده و بسیاری از اعضای مهم و اساسی بدن از جمله قلب، کلیه و چشم‌ها را از بین ببرد.
دیابت در صورتی که با تحرک، کم خوری مواد قندی و خوردن مواد غذایی با فیبر بالا در کنار مصرف قرص‌های کنترل کننده کنترل نشود، می‌تواند به انباشت کلسترول در اندام‌هایی چون کبد، کلیه و قلب منجر شود که نتیجه آن ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیالیز، سکته‌های قلبی و عروقی و پارگی عروق چشم و کم بینا و نابینا شدن فرد مبتلاست.
در حالی که کارشناسان بهداشتی می‌گویند: 90 درصد بیماری دیابت با تشخیص به موقع قابل درمان است، اما بر اساس آمارهایی که وجود دارد ناآگاهی و کمبود سواد جامعه در این خصوص باعث شده است تا این بیماری به روند پیش‌رونده خود ادامه دهد و ابتلا به بیماری‌های وابسته به آن هر روز در جامعه بیشتر شود به گونه‌ای که تنها در مازندران بر اساس گزارش‌های رسمی نیمی از بیماران دیالیزی را افرادی تشکیل می‌دهند که دارای سابقه دیابت بودند.

ستانی پر از غذاهای خوشمزه که مردم آن با عادات بد غذایی زندگی می‌کنند
همان‌قدر که در مازندران، غذای بد وجود ندارد و همه انواع محصولات و فرآورده‌های غذایی از خورش، پلو، چلو و... به اندازه‌ای خوشمزه‌اند که دلتان می‌خواهد تا سرحد مرگ، بخورید و بچشید، اما مردم آن به شدت، دچار عادات بد غذایی هستند که زندگی را برای آنها تا سرحد مرگ، تلخ کرده است!
بر اساس گزارشی که سال گذشته بر روی خروجی برخی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت، تا سال 96، تعداد ۷۵ هزار بیمار دیابتی در مازندران زندگی می‌کرده‌اند که در این بین، روستای مهدیرجه در شهرستان گلوگاه به سبب شیوع ۳۰ درصدی دیابت، به عنوان «روستای دیابتی کشور» شهرت 
داشته است.
مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان گلوگاه نیز با تایید این خبر در سال 96 اعلام کرده بود که روستا‌های مهدیرجه و قلعه پایان بیشترین دیابتی در سطح شهرستان را دارند و روستای مهدیرجه گلوگاه، به عنوان کانون دیابت کشور شناخته شده است که این اتفاق تلخ، تنها و تنها به دلیل شیوه غلط زندگی و تغذیه نادرست، مصرف زیاد مواد نشاسته‌ای،شیرینی‌ها و گوشت بوده و این در حالی‌ست که دیابت ۹۰ درصد این افراد از نوع دوم است که در صورت بی‌توجهی و کنترل نشدن، خطرناک محسوب می‌شود.
نابینایی، سکته مغزی، قلبی و قطع عضو از جمله پیامد‌های ناگوار دیابت در بین اهالی این روستا بوده است.

کلام آخر
پر واضح است که اگر هرچه زودتر فکری به حال تغییر سبک زندگی و عادات اشتباه غذایی خود نکنیم، مرض قند، چنان تلخی در جام زندگی‌مان فرو می‌ریزد که در آخر، راهی جز تسلیم شدن در برابر مرگی شیرین نخواهیم داشت!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی