آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 19 آبان 1397 12:14

برخورد قانونی با فروشندگان ماهیان خاویاری

 

 
 
 
 

از ۱۵ مهرماه سال جاری ۵۴ تعاونی پره و حدود ۴ هزار صیاد تور خود را در دریای خزر از رامسر تا منطقه میانکاله پهن کردند و تاکنون ۳۴۰ تن ماهیان استخوانی به ارزش ۸.۵ میلیارد تومان صید شده و میانگین صید هر کدام از این تعاونی‌های پره تقریبا معادل ۶.۵ تن بوده است. 
ولی الله محمدزاده مدیرکل شیلات مازندران با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: آمارها و تجزیه تحلیل نشان می‌دهد که در سال جاری در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته حدود ۲۱ درصد رشد ماهیان استخوانی را داشته‌ایم.
مدیرکل شیلات مازندران با اشاره به اینکه در استان‌های شمالی فقط مازندران است که موضوع شیل‌گذاری و تکثیر طبیعی را با مشارکت صیادان پیگیری می‌کند، تصریح کرد: امیدواریم در سال‌های آتی دو استان همجوار نیز به این موضوع پرداخته و ما شاهد افزایش آبزیان باشیم.

*برخورد قانونی با فروشندگان ماهیان خاویاری 
محمدزاده با بیان اینکه یگان حفاظت از آبزیان ما فعال است، گفت: صیادان غیر مجاز به شکل‌های گوناگون در پهنای دریا در حال صید بوده و ما سعی بر این داریم تا با پوشش دادن بیشتر مناطق با آن‌ها مقابله کنیم.
وی در مورد فروش آلات صیادی غیر مجاز در برخی از فروشگاه‌ها گفت: با فروشندگان این آلات و فروشندگان غیرمجاز ماهیانی چون خاویار در بازار آزاد نیز برخورد قانونی خواهد شد.

*بیمه صیادان در حال پیگیری است 
محمدزاده با اشاره به اینکه از دو منظر بیمه صیادان در حال پیگیری است، یادآورشد: ابتدا بر اساس مصوبه دولت قرار است نرخ پرداختی بیمه صیادان از ۲۷ درصد به ۱۷درصد کاهش بیابد، به نوعی آن مصوبه ۱۰ درصد را از محل هدفمندی یارانه‌ها پرداخت کند و ۱۷ درصد را صیادان واریز کنند.   
وی ادامه داد: سازمان شیلات نیز اقدام به بیمه تکمیلی صیادان کل کشور کرده که تاکنون 10 هزار صیاد را تحت پوشش قرار داده است. 
مدیرکل شیلات مازندران با اشاره به اینکه به دنبال این بوده‌ایم که صیادی را جزء مشاغل سخت و زیان آور قرار دهیم، تصریح کرد: با توجه به اینکه صیادان از ۱۵ مهر ماه تا اردیبهشت ماه سال بعد در حال کار هستند با اجرای این مصوبه این قشر می‌توانند به جای ۳۰ سال کار با ۲۵ سال کار بازنشسته شوند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی