• منتشر شده در سه شنبه, 15 آبان 1397 11:16

اعلام ویژه‌برنامه‌های هفته کتاب مازندران

 
 
 

ویژه برنامه‌های بیست‌وششمین دوره هفته کتاب اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران اعلام شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اعلام این خبر گفت: بیست‌وششمین دوره هفته کتاب با شعار «حال خوش خواندن»  از روز پنج شنبه ٢٤ آبان ماه با تجدید میثاق با آرمان‌های امام(ره) آغاز خواهد شد.
محمود شالویی افزود: برگزاری هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان فراگیرترین رویداد فرهنگی کشور، نمایانگر مشارکت وسیع مردمی در رشد و توسعه همه‌جانبه کشور از طریق ترویج فرهنگ کتابخوانی است. وی افزود: کتاب در عصر گسترش رسانه‌های الکترونیکی و سایر وسایل ارتباط جمعی همچنان به‌عنوان یک رسانه پایا و ماندگار مطرح و نقش آن در توسعه فرهنگی کشورها امری پذیرفته شده و اجتناب‌ناپذیر است. کتاب به‌عنوان یک کالای فرهنگی همواره موجب رخدادهای فرهنگی عظیم در سطح ملی و بین‌المللی شده است. شالویی اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه کتاب با تخفیف‌های ویژه در همه شهرستان‌های استان، اجرای طرح چهل جشن کتاب در چهل شهر با حضور چهل نویسنده، اهدای کتاب، آیین‌های متفاوت از رونمایی کتاب و تجلیل از فعالان و خادمان فرهنگ مکتوب و نشر از مهم‌ترین برنامه‌های این دوره از هفته کتاب است . 
وی ادامه داد:  اجرای طرح سفیران کتاب با شرکت دانش‌آموزان و علاقه‌مندان به فرهنگ کتابخوانی در سراسر استان، نواختن زنگ مدارس با شعارصدای پاک کتاب در مدراس منتخب سراسر استان با حضور مسئولین استانی و شهرستانی، اجرای نمایش خلاق از سوی کودکان و نوجوان در نمایشگاه، اجرای طرح نوشتن خلاقانه و خلاصه‌نویسی کتاب برای علاقه‌مندان به فرهنگ مطالعه در نمایشگاه‌های سراسر استان، اجرای برنامه فرهنگ قرآن‌پژوهی با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با  قرآن کریم، کمک از نویسندگان حوزه کتب دینی کودک و نوجوان در نمایشگاه‌ها، جشن تخفیف کتاب با مشارکت کتابفروشی‌ها در سراسر استان، هماهنگی جهت دیدارکودکان و نوجوانان با نویسندگان و صاحبان مشاغل مربوط به حوزه کتاب، دعوت از نویسندگان حوزه کتاب کودک و نوجوان در نمایشگاه‌های سراسر استان، اجرای طرح نذر کتاب از سوی علاقه‌مندان فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سراسر استان، برگزاری مسابقه بزرگ کتابخوانی با همکاری اعضای محترم ستاد هفته کتاب، برگزاری عصری با شعر با حضور شاعران و علاقه‌مندان به کتاب در نمایشگاه‌های سراسر استان، اجرای مسابقه پیامکی با موضوع کتاب و کتابخوانی در ایام هفته کتاب، اجرای خوانش آثار محلی و فرهنگ بومی در نمایشگاه‌های سراسر استان از سوی نویسندگان، برگزاری مسابقات محلی با موضوع کتاب با شعار شاد بودن، اجرای طرح کتابگردی در ایام هفته کتاب، بازدید از کتابفروشی‌های منتخب سراسر استان و خرید با تخفیف ویژه، اجرای برنامه نمادین از سوی باشگاه‌های منتخب کتاب در سراسر استان با دعوت از مسولین استانی و شهرستانی فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی، مربیان و اعضای باشگاه‌های کتابخوانی، برپایی کارگاه آموزشی نشر برای ناشران و نویسندگان از دیگر برنامه‌هایی است که به مناسبت این ایام برنامه‌ریزی شده است. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: اجرای برنامه‌های هفته کتاب تاثیر بسیار شگرفی در ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه دارد و مشارکت نهادهای خصوصی و دولتی مثل نهاد کتابخانه‌های عمومی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش و...، همکاری و هم‌افزایی این نهادها باعث ایجاد انگیزه و انجام فعالیت‌های موثر در هفته کتاب خواهد شد.
بزرگداشت روز مازندران را نباید دولتی کرد
عالمان، هنرمندان، نویسندگان و شخصیت‌های علمی مازندران در آسمان فرهنگ و هنر ایران زمین می‌درخشند‌.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در حاشیه بزرگداشت روز مازندران با بیان مطلب فوق افزود: تاریخ و پیشینه مازندران بیانگر آن است که این سرزمین از هویت و تاریخی کهن برخوردار است. وی با بیان این که  وقتی پیشینه مازندران  را واکاوی می‌کنید، با شخصیت‌های برجسته بسیاری که در این دیار زیسته‌اند، مواجه می‌شوید،‌ افزود: درانتخاب 14 ابان به نام روز مازندران نباید فقط به یک روز اکتفا شود بلکه باید از این فرصت در راستای آبادانی و پیشرفت این سامان بهره برد.
شالویی با اشاره به این موضوع که مازندرانی‌ها در طول هشت سال دفاع مقدس جانانه و شجاعانه از حیثیت نظام و تمامیت ارضی کشور دفاع کردند افزود: نباید بزرگداشت روز مازندران را دولتی کرد. تنها راه پاسداشت تاثیرگذار این روز، مردمی کردن برنامه‌ها و بهره‌گیری از فعالان فرهنگ بومی است و توجه به تمامی جنبه‌هاست. وی تاکید کرد: مازندران یکی از قطب‌های تاریخی و گردشگری ایران محسوب می‌شود و در حوزه اندیشه، فرهنگ و طبیعت، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی