• منتشر شده در سه شنبه, 15 آبان 1397 11:10
تحلیل «خبرشمال» از سخنان نماینده شمالی درخصوص فاصله معنی‌دار حقوق و سطح رفاه مسئولان با مردم:

حقوق 30 میلیونی مدیرعامل؟!

 
 
 
 

خبرشمال


در دورانی که اقتصاد روزبه‌روز و حتی ساعت به ساعت، عرصه را بر مردم تنگ‌تر می‌کند و در شرایطی که به گفته برخی آمار، قریب 40 درصد از آحاد جامعه از کارمندان عادی تا معلمان و کارگران زیر خط فقر و برخی نیز زیر خط فلاکت، روزگار می‌گذرانند، توقع می‌رود مدیران، نمایندگان و مسئولان نیز در کنار مردم باشند و دست‌کم وانمود کنند از درد عامه مردم بی‌اطلاع نیستند، اخباری هر روز در برخی منابع رسمی و نیمه‌رسمی انتشار می‌یابد که همانند خنجر بر قلب افکار عمومی فرود می‌رود. دریافت غیرقانونی فلان نماینده و نجومی‌بگیران بهمان وزارت‌خانه از همان دست اخباری است که هر از گاهی رخ می‌نماید و زمینه‌های ایجاد شکاف بین مردم و حاکمیت را می‌شود. 
جبار کوچکی‌نژاد عضو مجمع نمایندگان گیلان در گفت‌وگو با خبرگزاری «خانه‌ملت» به‌عنوان طراح طرح اعمال ماده 236 درخصوص «صندوق نوآوری و شکوفایی کشور» گفت: «برای این صندوق  3 هزار میلیارد تومان اعتبارات پیش‌بینی و در این صندوق سپرده‌گذاری شده بود که مجلس مصوب کرد از صندوق توسعه ملی برداشته شود و پس از تبدیل به ریال در این صندوق قرار گیرد.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: تأمین این اعتبار ویژه به‌منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و ایده‌های جدید در کشور صورت گرفت ولی ارزیابی من چنین است که این پول به‌درستی هزینه نشده است.
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درادامه گفت: این صندوق مشکلاتی دارد؛ بر اساس اساسنامه، هیأت امنای صندوق باید هر چند ماه تشکیل جلسه می‌دادند در حالی که در چهار سال گذشته اصلا جلسه‌ای تشکیل نشده است همچنین مدیران اعتبارات صندوق را صرف هزینه‌های داخلی خودشان کردند یا بخشی از آن را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده و سود گرفتند.
کوچکی‌نژاد  به دریافت‌های مالی مدیران این صندوق اشاره کرد و توضیح داد: حقوق‌های بسیار بالا و غیرمتعارفی به مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخت شده که در یک نمونه می‌توان به حقوق 30 میلیون تومانی مدیر عامل صندوق در یک ماه اشاره کرد.
وی همچنین با انتقاد از پروسه اداری این صندوق برای مخترعان و نوآوران گفت: این صندوق از اهداف اولیه خود دور شد و با سخت کردن شرایط و روند اداری سخت و پیچیده برای صاحبان ایده، کار را به گونه‌ای پیش برده بود که کسی نمی‌توانست به این صندوق نزدیک شود؛ خصوصاً آن دسته از مخترعان و نوآوران که در شهرستان‌های دور بودند و نیاز به حمایت داشتند از این دسترسی محروم بودند.
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه هزینه‌های شبهه‌ناک در عملکرد مالی صندوق نوآوری و شکوفایی مشاهده می‌شود، گفت: به موجب تخلفات مالی و مدیریتی صندوق نوآوری و شکوفایی، بیش از 15 نفر از نمایندگان مجلس در طرحی که به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تحویل داده شده، خواستار اعمال ماده 236 برای عملکرد این صندوق شدند.
کوچکی‌نژاد افزود: طراحان این طرح دو هفته مهلت داده بودند تا مسئولان گزارش شفافی درباره عملکرد خود ارائه کنند که این فرصت تمام شده و در اولین جلسه کمیسیون آموزش مجلس، موضوع پیگیری خواهد شد.»
سخنان نماینده رشت به‌عنوان یک نظر قانونی در حالی ایراد شد که در همین مازندران، گیلان و گلستان شرکت‌های دانش‌بنیان بسیاری در انتظار دریافت تسهیلات مورد نظر برای «استارت‌آپ» هستند اما صندوقی که به‌همین منظور تأسیس شد و موظف است چنین خدماتی را به فعالان این بخش ارائه کند، به هزینه‌کرد اعتبارات صندوق در مسیرهای غیرقانونی و پرداخت حقوق سی میلیون تومانی متهم است.  افزون بر آن در شرایطی که بخش قابل توجهی از کارکنان دولت، دریافتی حقوقی کمتر از سه میلیون تومان دارند، بر کدام مبنای قانونی، به مدیرعامل «صندوق نوآوری و شکوفایی کشور» سی میلیون در ماه پرداخت می‌شود؟ چرا سایر نمایندگان استان‌های شمالی به‌عنوان سه استانی که بالاترین آمار نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان را دارند، سکوت کرده‌اند؟ چنین اخباری تا چه اندازه به شکستن و یا سست شدن انسجام اجتماعی کمک می‌کند؟ همه این مسائل در حالی است که در آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا، کشور نیاز به تقویت و تحکیم اعتماد و انسجام اجتماعی دارد.
«فاضلی» کارمند بازنشسته تأمین اجتماعی در حاشیه این گزارش به «خبرشمال» گفت: در سال 1387 با حقوقی معادل پانصد هزار تومان بازنشسته شدم و امروز، رقمی حدود یک میلیون و پانصد تومان دریافتی دارم ضمن اینکه به دلیل کهولت سن و بیماری، قادر به کار کردن نیستم. «حسین‌پناه» معلم آموزش و پرورش نیز گفت: با بیست سال سابقه و سه فرزند، کمتر از دو میلیون و پانصد تومان حقوق می‌گیرم. این دو تن درخصوص دریافت نجومی برخی مدیران که بعضاً رسانه‌ای می‌شود بر این باور هستند که این اقدامات یک «خیانت آشکار و قانونی» است و دولت نیز عزم چندانی برای برخورد با این مسائل ندارد.
پایان سخن اینکه انتشار سخنانی از جنس سخنان نماینده مردم رشت در مجلس، روحیه و اعتماد به نفس جامعه را برای مقابله با فشار تحریم‌ها نابود می‌کند و از نظر روانی، تنش‌هایی ویرانگر از جنس تنش‌های ارزی دوماه قبل در سطح جامعه ایجاد می‌کند. چنین اقداماتی همچنین کمترین هم‌خوانی با تأکید و توصیه مقام معظم رهبری بر «اقتصاد مقاومتی» که دولت و مجلس همواره بر آن تأکید کردند نیز ندارد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی