• منتشر شده در دوشنبه, 14 آبان 1397 12:41

درباره 14آبان و روز مازندران

 
 
 

14آبان، روزی‌ست برای شناساندن زبان، لباس و آداب و رسوم این استان كه مي‌تواند باعث رونق صنعت گردشگری فرهنگی هم باشد.
امروز، صنایع و بسیاری از منابع فسیلی، دیگر به تنهايي جوابگوی حوزه اقتصاد نمی‌شود و برای افزایش رونق اقتصادی باید به دنبال راهکارهای دیگری همچون اقتصاد و صنعت فرهنگی باشیم.
سیروس مهدوی محقق تاریخ و فرهنگ عامه مازندران درباره ۱۴ آبان و روز مازندران، گفت: برای تعیین روزی ملی در استان مازندران، چهار نفر عازم تهران شدیم تا بتوانیم برای شناساندن فرهنگ و آداب و رسوم و فرهنگ در میان مردم، اقدامي عملي انجام بدهيم. مهدوی با بیان اینکه مازندران در روز ملی خود می‌تواند استقلال خود را حفظ کند، افزود: طی بررسی‌های انجام شده در گذشته در روز ۲۵ ماه مبارک رمضان در سال ۲۵۰ هجری قمری که معادل ۱۴ آبان ماه روزی بود، نخستین حکومت مستقل علویان در جهان اسلام در استان مازندران انتخاب شد که جنبه جهانی داشت.
این محقق یادآور شد: روز ۱۴ آبان تمامی رگ‌های فرهنگ و آداب و رسوم و سنت‌های مازندرانی به شاهرگ علوی می‌پیوندد و پیکره‌مان را شکل می‌دهد و می‌تواند چهره واقعی خود را پیدا کنیم. حسین اسلامی ساروی محقق تاریخ مازندران و رئیس پژوهشکده ساری‌شناسی نيز درباره چگونگی انتخاب روز ملی مازندران در روز 14 آبان، گفت: با ابلاغ از فرهنگ و ارشاد تهران باید هر استانی یک روز ملی را تعیین می‌کرد تا بتواند در این روز در سال خود را به دیگران بهتر عرضه کند و در طی ده سال گذشته با دعوت شورای فرهنگ عمومی کشور در فرهنگ ارشاد به همراه اساتیدی همچون استاد سیروس مهدوی، فریده یوسفی و نصرالله هومن، گرد هم آمدیم تا روزی را به‌عنوان روز ملی برای شناسایی استان مازندران به دیگران معرفی كنيم.
رئیس پژوهشکده ساری‌شناسی، گفت: برای رسیدن به صنعت گردشگری فرهنگی در استان مازندران یک هفته را تا 14 آبان برای معرفی این استان قرار دهیم و باید میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مازندران بیشتر در این زمینه حمایت کند در حالی‌که هیچ اقدامی انجام نمی‌شود اما شهرداری ساری در این زمینه اقدامات موثر و قابل قبولی را ارائه داده واميدوارم تمامی مسئولان نیز در این راستا قدم‌های موثر بردارند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی