• منتشر شده در دوشنبه, 14 آبان 1397 12:34
ارزیابی «خبرشمال» از تصمیم شجاعانه شورای «شهر بهار نارنج» در مواجهه با شهردار بابل:

پایان خوش به رنگ کبود!

 
 
 
 

خبرشمال/ مجید عرب فیروزجایی


هر فرد صادقی که اوضاع مدیریت شهری بابل را طی سال‌های اخیر رصد کرده باشد اعتراف خواهد کرد بزرگترین شهر مازندران، در یکسال اخیر بر روی ریل توسعه شتاب گرفت.
 این سخن البته به‌معنای نادیده گرفتن تلاش مدیران و شهرداران پیشین و یا اعضای پارلمان شهری نیست بلکه مراد و منظور سخن ما این است که نوع همکاری و همراهی بین شخص شهردار و اعضای شورای شهر و همچنین مجموعه مدیریت شهری با سایر ارکان بابل از فرماندار به‌عنوان نماینده عالی دولت، امام جمعه، نهادهای حاکمیتی و سایر ادارات شهرستان در یکساله اخیر تقویت شد و همین موضوع، در نهایت به اجرای همزمان چندین طرح کلان در سطح شهر انجامید، امری که پیش از این دوره، سابقه نداشت و به باور ما اخلاق و خلقیات «مهندس محسن کبود فیروزجایی» در ایجاد و تحکیم این بستر بسیار موثر بود. شهردار جوان بابل سه مشخصه منحصر به فرد دارد که برای هر مدیری و به‌ویژه برای هر شهرداری واجب است. نخست اینکه هم دانش تخصصی و هم تجربه مدیریت در شهرداری‌های بسیاری با خود دارد و همین موضوع موجب شد «کبود» به‌عنوان شهرداری که ذهن مهندسی دارد و برنامه‌محور است شناخته شود و همین مسائل موجب شد اعضای سختگیر شورا در سال گذشته، وی را از میان گزینه‌های قَدَر، برای شهرداری بابل انتخاب کنند. 
دومین  مشخصه مهندس کبود «آرامش ذاتی» اوست که ریشه در باورها و توان مدیریتی وی دارد. کمتر از شهردار جوان بابل شنیدیم با کسی وارد تنش شود یا برخوردی داشته باشد که در شأن یک مدیر در جمهوری اسلامی نیست. از این منظر محسن کبود و مهدی عبوری شهردار ساری، شباهت بسیاری به هم دارند. از حاشیه می‌پرهیزند و برکار خود متمرکز می‌شوند. 
سومین نکته برجسته در شخصیت «کبود فیروزجایی» که ریشه در خصال فردی و تجربیات متعدد مدیریتی وی دارد «تعامل» است. این مدیر جوان و باانگیزه به زیرکی دریافت مدیریت بر شهرداری، همانند مدیریت بر اداره و سازمانی جدا از سایر دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و حکومتی نیست و هر مدیری برای موفقیت در امور درون‌سازمانی خود، باید با سایر دستگاه‌ها «تعامل» کند. 
مجموع این سه مشخصه موجب شد «مهندس محسن کبود فیروزجایی» در همین مدت کوتاه شهرداری بابل، با همکاری و حمایت اعضای شورای شهر، چندین طرح عمران شهری را همزمان کلید زد و موفق شد بخشی از آن را به نتیجه برساند و برخی نیز در دست انجام است که گزارش آن هرروز در شبکه‌های خبری و کانال‌های تلگرامی در دسترس است. یکی از پیمانکاران خوشنام که هم سابقه کار با شهرداری ساری را داشت و هم با شهرداری بابل همکاری می‌کند به «خبرشمال» گفت شهرداری ساری و بابل در مدت یکساله اخیر شباهت بسیاری به هم پیدا کردند چون در هردو شهر، طرح‌های عمرانی و پروژه‌هایی که برای شهروندان و منافع درازمدت شهر، ضروری است احصا و به اجرا سپرده شد.
در چنین شرایطی و همزمان با تغییرات بنیادین در شورای شهر بابل، از چند روز قبل تیغ انتقادات «مهندس محسن کبود» را نشانه گرفت و برخی اعضای شورا البته از سر دلسوزی، سخن از ضرورت استیضاح شهردار را طرح کردند و حتی پیش از جلسه عصر روز شنبه -12 آبان- در برخی اخبار «درِگوشی» سخن از عزل قطعی «کبود فیروزجایی» و  تعیین سرپرست شهرداری گفته می‌شد.
البته عزل و تعیین شهردار برابر قانون وظیفه شورای شهر است و کسی حق ندارد در این حق قانونی، تشکیک کند و اعضای شورای شهر بابل نیز خود اهل و ساکن این شهر هستند و دغدغه توسعه شهر خود را دارند و در این نکته نیز تردیدی وجود ندارد اما توقع می‌رفت پیش از آغاز رأی‌گیری، با گوش‌هایی باز سخنان مهندس «محسن کبود فیروزجایی» شهردار بابل را بشنوند،  توقعی که خوشبختانه تحقق یافت و در جلسه استیضاح، اعضای شورا با آرامش به دفاع شهردار گوش دادند و مدارک مورد استناد را بررسی کردند ضمن اینکه خود نیز بر حسب وظیفه، هر سوال و ابهامی داشتند از کبود پرسیدند. شهردار بابل در کمال آرامش و احترام، تلاش کرد به تمام آنها پاسخ دهد. دفاع کبود فیروزجایی به اندازه‌ای مستند، منطقی و مسموع بود که در میانه جلسه، فضا تغییر کرد و اعضای شورای شهر متقاعد و مجاب شدند و در پایان و در حالیکه برخی در انتظار شنیدن خبر قطعی عزل شهردار و معرفی سرپرست بودند، شورا در نهایت صداقت تصمیم گرفت در تصمیم خود تجدید نظر کند و یا به قول آنچه که ابوالحسنی رییس شورای شهر بابل در پایان همین جلسه گفت براساس قانون وظایف شورا، سه هفته  اقدام خود در عزل شهردار را به تعویق بیندازند.
این اقدام اعضای شورا هم صداقت آنان را ثابت کرد و هم حکایت از دستان پُر «کبود فیرزوجایی» داشت. امیدواریم در طی سه هفته آتی نیز شهردار بابل توضیحات بیشتری به پارلمان شهری بدهد و آنان نیز با دقت نظر بیشتری ضمن بررسی ادعاهای شهردار بابل، تصمیم نهایی را مصوب کنند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی