آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 01 مهر 1397 10:45
خبرشمال به بهانه طرح شکایت مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان از یک خبرنگار و فعال این عرصه گزارش می‌دهد

هر که مسئول تر، متهم تر

 
 
 
 

خبرشمال /

شکایت یک مقام زیست‌محیطی از یک خبرنگار محیط‌زیست به دلیل درج یک گزارش مستند از یک معضل زیست‌محیطی همان اندازه تلخ و اعجاب‌آور است که شکایت یک قاضی از یک خبرنگار حوزه قضا به دلیل ارائه یک گزارش مستدل و متقن از یک پرونده قضائی!

الهه موسوی، که در ماه‌های پایانی سال 96، با ارائه گزارشی مستند، از قطع 77 اصله درخت نادر جنگلی در منطقه دارابکلای ساری، توسط یک شرکت سهامی چوب در مازندران، در مظانّ اتهام و مورد شکایت آن شرکت قرار گرفته بود، (بعد از مدتی، شرکت مزبور، با ورود و فشار فعالان و مسئولان زیست محیطی کشور، شکایت خود را پس گرفت) اکنون بار دیگر با درج گزارشی با تیتر «موافقت با افتتاح فاز دوم کارخانه استحصال ید بدون استانداردهای قانونی» در مورخه 15 شهریورماه سال جاری، خود را این بار به درون دام شکایت مدیرکل محیط‌زیست گلستان انداخت تا بار دیگر نشان دهد در این کشور، هر که مسئول‌تر است، متهم تر است!

* آغاز ماجرا
ماجرا به طور خلاصه از این قرار است که آخرین روز تیرماه سال گذشته به دنبال طرح موضوع آلودگی‌های رادیواکتیو در پساب شرکت استحصال ید در جنوب رودخانه اترک و شمال شهرستان آق قلا در استان گلستان، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در برنامه "پیک بامدادی رادیو ایران" اعلام کرد که  «مرکز جامع ایمنی هسته‌ای کشور، مراقبت از فعالیت‌های کانساری را که می‌تواند با مسائل پرتوی مرتبط باشد به‌عهده دارد. این مرکز باید اطمینان حاصل کند که این فعالیت‌ها ایمنی لازم را دارند. گزارش‌های مرکز جامع ایمنی هسته‌ای از بازدید این کارخانه حکایت از آن دارد که تذکرات لازم به این کارخانه داده شده و بنا شده فعالیت کارخانه به‌صورت مداوم تحت نظر گرفته شود. در همین راستا طی دو هفته آینده بازدید مجددی از کارخانه انجام خواهد گرفت و گزارش نهایی ارائه خواهد شد. در صورت مشاهده موارد خطرزا، نتیجه را اعلام کرده و حتی تا متوقف شدن این فعالیت‌ها هم پیش خواهیم رفت.»
اگرچه گزارش این بازدید که با گذشت چندماه از زمان مصاحبه رادیویی انجام گرفته بود، به اداره کل محیط‌زیست گلستان فرستاده نشد؛ اما کارشناسان محیط زیست گلستان با مراجعه چندباره به سازمان انرژی اتمی، خود، این پاسخ را که "خطرزا بودن" فعالیت‌های فوق را تایید می کرد، تحویل گرفتند.
این در حالی بود که پیش از این تاریخ، مسئولان این شرکت، استحصال ید در پاسخ به نقدها ادعا می‌کردند که این رسوب‌ها و پسماندها پرتوزا نبوده و ما یک صنعت عادی هستیم. 
اما کارشناسان سازمان انرژی اتمی در آن گزارش تاکید کردند که این پسماندها پرتوزا بوده و مشکلات فراوانی را برای سلامت محیط و شهروندان آق‌قلا ایجاد خواهد کرد.

*ادامه ماجرا
یکی از مشکلات اساسی که طبق استانداردها و تاکیدهای سازمان انرژی اتمی باید در شرکت مذکور اصلاح می‌شد، پرتوزا بودن "رادیوم" و "باریوم" در پساب خروجی آن است که به داخل تالاب می‌ریزد.
این در حالی‌ست که قرار بود به جای "اسیدکلریدریک"از "اسیدسولفوریک" استفاده کنند و یا برای تصفیه‌خانه فاضلاب خود سیستمی را طراحی کنند که میزان باریوم در خروجی پساب مجتمع به حد استانداردهای سازمان محیط‌زیست برسد و تحت عنوان "پسماند ویژه" دفن شود؛ اما گفته می‌شود آن‌ها این رسوبات را به همین شکل در "تالاب اینچه" رها می‌کنند.

*شکایت از حقیقت؟!
همین اطلاع‌رسانی کافی بود تا مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان را به صرافت شکایت از این فعال و خبرنگار محیط‌زیستی بیندازد.
به گزارش اسکان نیوز، امیر عبدوس، عالی‌ترین مقام اجرایی محیط‌زیستی گلستان در حالی به طرح شکایت علیه یکی از خوشنام‌ترین و باسابقه‌ترین خبرنگاران محیط‌زیستی ایران در «محیط‌زیستی‌ترین دولت» پرداخته است که بارها سعی الهه موسوی، برای هماهنگی شخص مدیر، دفتر او و نیز مسئول آزمایشگاه اداره کل، جهت اختصاص وقت مصاحبه با مدیرکل محیط زیست گلستان یا یکی از مسوولان آن، بی‌نتیجه مانده و  عبدوس نه تنها خود حاضر به پاسخگویی به این خبرنگار نشد، بلکه حتی اجازه این کار را به مدیران پایین دستی خود نیز نداد! 
از سوی دیگر در موارد مشابه معمولا این صاحب شرکت و کارخانه است که از خبرنگار شکایت می‌کند؛ اما در مورد اخیر شاید نخستین بار در طول تاریخ محیط زیست یا مطبوعات کشور است که مسئولان کارخانه کاملا سکوت کرده‌اند و شخص مدیرکل، وارد میدان برخورد با خبرنگار شده است.
این مدیرکل که در واقع نه از الهه موسوی، بلکه از حقیقت شکایت کرده است، به جای آنکه خود را در برابر فرد پرسشگر، در مقام پاسخگویی قرار دهد، طی گفت‌و‌گویی، (6 روز بعد از انتشار گزارش مذکور الهه موسوی) با خبرگزاری مهر، با بیان اینکه از نیمه دوم سال گذشته مکاتبه با سازمان انرژی اتمی در خصوص پساب کارخانه ید گلستان انجام شده است، گفت: «مجوز استقرار و بهره‌برداری از کارخانه ید گلستان در دهه ۸۰ صادر شده است.»
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان ادامه داد: از سال گذشته مکاتبه با سازمان انرژی اتمی در خصوص وجود مواد پرتوزا در پساب کارخانه ید را انجام داده‌ایم. وی اضافه کرد: در ابتدا سازمان انرژی اتمی اعلام می کرد که سازمان حفاظت محیط زیست در این حوزه مسئولیت ندارد و ما خودمان مسئولیم و شما نگران نباشید ما نطارت های لازم را داریم و ضرورتی به ورود شما در این موضوع وجود ندارد.

*تکذیب‌ پشت تکذیب، حمایت پشت حمایت!
در حالی، بعد و قبل از ارسال جوابیه مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان به اسکان‌نیوز، شاهد ارائه تکذیبیه‌هایی از سوی برخی مراجع و رسانه‌ها بودیم که موج حمایت‌ها از الهه موسوی و اقدام شایسته او، به راه افتاد.
از حمایت‌های قاطع انجمن‌های مردم‌نهاد و سمن‌های سراسر کشور گرفته تا توییت‌های زیبا و پرمعنای افراد ذینفوذ و فعالان زیست‌محیطی، همه و همه نشان از آن دارد که نه تنها هیچ شخص حقیقی و حقوقی، خواستار پیگیری شکایت از این خبرنگار فعال و دلسوز حوزه محیط‌زیست نیست، بلکه همه خواهان آن هستند تا به جای محاکمه حقیقت و حقیقت‌جو، خیانت و خیانت‌کار، مجازات شوند تا درس عبرتی باشد برای سایرین.
این حمایت‌های صادقانه، کار را به جایی رسانده است که  انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان، در اقدامی متهورانه، از رییس جمهور خواسته‌اند تا با عزل عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، بر  بدعت ناشایست شکایت از خبرنگاران پایان دهند. در پایان، هرچند انتظار می‌رود که این پرونده شکایت از الهه موسوی نیز همچون سایر پرونده‌هایی از این دست، بسته شود، همچنین امید می‌رود، مدعی‌العموم با ورود به چنین پرونده‌هایی که نه ضامن منفعت شخص، بلکه متضمن منفعت یک نسل و بلکه نسل‌های آینده است، پرونده شکایت از خبرنگاران حقیقت‌طلب را که چیزی جز رسیدن حق به حق‌دار در سر نمی‌پرورانند، را برای همیشه مختومه اعلام کنند.
با این امید که مسئولین، به اندازه‌ای به مسئولیت و وظایف محوله واقف باشند که دیگر نیاز نباشد هیچ خبرنگاری، کارشان را به آنان یادآوری کند!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی