آخرین اخبار :
  • منتشر شده در جمعه, 30 شهریور 1397 11:01
مدیرکل بیمه سلامت استان در جلسه شورای اطلاع‌رسانی با محوریت بیماری ام اس:

مرگ زودرس و فلج شدن، از باورهای نادرست در خصوص ام اس است

 
 
 
 

جلسه شورای اطلاع‌رسانی اداره‌کل بیمه سلامت مازندران به میزبانی دکتر ظفرمند و با حضور
 سید محمد باغبانیان متخصص نورولوژی و عضو انجمن ملی 
«ام اس»  در این اداره کل برگزار شد. 
مدیرکل بیمه سلامت در ابتدای این نشست با اشاره به ضرورت اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی عمومی تأکید کرد: اگر بتوانیم بیمار و همراهان او را آگاه کنیم، بهتر می‌توانیم در زمینه خوددرمانی فعال باشیم.
ظفرمند همچنین گفت: بیمه سلامت، هزار و یکصد بیمار «ام اس» را تحت پوشش دارد که رقم سنگینی در این مسیر هزینه می‌کند اما همزمان هفتاد میلیارد تومان از مطالبات بیمه روستایی استان را نیز پرداخت کرد.
مدیرکل بیمه سلامت مازندران با اشاره به شیوع اطلاعات غلط درخصوص بیماری «ام اس» خاطرنشان کرد: جلسه امروز شورای اطلاع‌رسانی با محوریت بیماری «ام اس» و توضیح پیرامون وضعیت بیماری در استان، اوضاع داروهای این بیماران و تبیین توانایی جامعه در مدیریت بهتر بیماری «ام اس»  تشکیل شد و از دکتر باغبانیان متخصص نورولوژی و عضو کمیته ملی مبارزه با ام اس کشور دعوت کردیم اطلاعات مورد نیاز را بیان کنند تا  از طریق شما، به جامعه انتقال دهیم.   
دکتر باغبانیان  با اشاره به اینکه «ام ‌اس» یکی از بیماری‌های شایع در کشور و مازندران است که روندی رو به رشد دارد گفت: در ابتدا باید بگویم  بیماران «ام‌  اس» نیاز به دلسوزی ندارند، بلکه نیاز به حمایت اجتماعی و خانوادگی دارند چون این بیماران، افرادی باهوش و موفق هستند و به هیچ وجه معلول و ناتوان نیستند باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کافی داشته باشیم چون هرنوع نگاه ترحّمی را خیلی زود درک می‌کنند و رنج می‌برند.
وی در خصوص باورهای غلط درخصوص این بیماری گفت: امید به زندگی در بیماران «ام‌ اس»، تنها 15 درصد کمتر از افراد سالم  است اما برخی فکر می‌کنند اگر فردی مبتلا به «ام‌ اس» شد، حتما فلج خواهد ‌شد و مرگ زودرس خواهد داشت و این باورهای غلط موجب شد طلاق‌ زیادی در خانواده‌هایی که «ام اس» دارند، اتفاق ‌افتد در حالی‌که این بیماری با درمان‌های رایج دارویی، به‌راحتی قابل کنترل است.
این پزشک متخصص با اشاره به اینکه اکثر بیماران «ام‌.اس» از قشر جوان و در سنین بین 20 تا 40 سال هستند، گفت: شیوع آن در خانم‌ها بسیار زیاد است و همین موضوع، مجموعه  خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
این متخصص نورولوژی یادآور شد: هدف ما از درمان این است که نگذاریم بیمار وارد مرحله ثانویه شود. تشخیص «ام.اس» خیلی سخت نیست و تشخیص آن به «ام آر آی» بستگی دارد و درمان آن دوران پنجره اولیه دارد که دو تا پنج سال اول است.

• وضعیت بیماران مبتلا به بیماری «ام.‌‌اس» در مازندران
این پزشک متخصص گفت: نزدیک به ۳ هزار و ۲۰۰ بیمار «ام ‌‌اس» در مازندران داریم که شیوع آن در حال افزایش است و هر روز یک یا دو بیمار جدید مشاهده می‌کنیم و نه تنها شیوع بلکه بروز علائم آن نیز  افزایش پیدا کرده و به خاطر اینکه بیماری و علت آن ناشناخته است.
وی بیان کرد: عوامل محیطی امکان  ابتلا را افزایش می‌دهند همچنین 13 درصد بیماری، زمینه ژنتیکی دارد ولی به این معنا نیست که اگر فردی «ام ‌‌اس» دارد حتما فرزندش مبتلا می‌شود. احتمال ابتلای فرزند بیمار«ام ‌‌اس»، دو درصد است پس نگران بچه‌دار شدن آنها نیستیم اما پیشنهاد ما این است که ازدواج فامیلی نداشته باشند.

• عوامل مستعد کننده
باغبانیان با اشاره به نقش مهم ویتامین D ، کمبود آن را را از دلایل ابتلا به این بیماری دانست و گفت: وقتی زاویه تابش نور خورشید کم شود جذب ویتامین D که نقش مهمی در منظم کار کردن سیستم ایمنی بر عهده دارد، نیز کم می‌شود.
وی گفت: در استان مازندران با وجود نزدیکی به دریا، سرانه مصرف ماهی بسیار پایین است و جذب ویتامین D نیز پایین است. کشیدن سیگار هم ارتباط مستقیمی با این بیماری دارد و به تنهایی موجب ناتوان شدن بیمار می‌شود. توصیه ما به بیماران این است که به هیچ وجه سیگار نکشند و نوع رژیم غذایی باید مدیترانه‌ای – میوه و سبزی با گوشت سفید- باشد و فست‌فود‌ مصرف نشود.

• داروی داخلی «ام اس» به مقدار کافی موجود است
این متخصص یادآور شد: مطالعاتی که بر روی داروهای ایرانی انجام شده نشان می‌دهد که در حد داروهای خارجی عمل کردند. اینکه الان داروهای خارجی در بازار وجود دارند و مقاومتی برای ورود آنها انجام نمی‌شود به خاطر این هست که ما به حق انتخاب بیماران احترام می‌گذاریم. حتی داروهای خوراکی و جدید به صورت داخلی تولید می‌شود که این شرکت‌های سازنده مورد افتخار کشور ما هستند که حتی اگر تحریم هم اتفاق بیفتد دارو موجود است و  نگرانی نداریم.
وی اظهار کرد: ایران جزو معدود کشورهای دنیا است که پوشش بیمه «ام ‌‌اس» آن کامل است و داروهای ایرانی برای بیماران تقریباً به صورت مجانی تمام می‌شود. دارو‌های داخلی توسط شرکت‌های دانش بنیان  ایرانی که نیاز به تکنولوژی بالا و در محیط‌های سالم دارد، تهیه میشود و امتیاز صادراتی نیز دارد و حتی برخی از این داروها به اروپا نیز صادر می‌شوند. باغبانیان در ادامه به سوء استفاده‌ احتمالی اشاره کرد و گفت: از گذشته‌های دور ایرانی‌ها به دارونویسی پزشکی اعتمادی نداشتند و اگر رسانه‌ها جامعه را آگاه نکنند،  افراد سودجو اطلاعات غلط به بیماران منتقل می‌کنند و بیماران هم داروهای خود را با نمونه‌هایی که ادعا می‌شود گیاهی است، عوض می‌کنند و چند ماه بعد فلج می‌شوند.  بیماران باید اطلاع کافی داشته باشند که این بیماری یک درمان تعریف شده در دنیا دارد و اینگونه نیست که با یک ماده گیاهی، بیماری درمان شود.

• استرس عامل این بیماری نیست
این متخصص نورولوژی افزود: استرس عامل تشدید بیماری است و کنترل استرس و فشار موجب می‌شود تنش بیمار کمتر شود. در بحث بارداری هم اطلاعات غلطی وجود دارد که در گذشته می‌گفتند بیماران «ام. ‌اس» در دوران بارداری می‌میرند در صورتی که این نگرانی در دوران بارداری بیماران بی‌مورد است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی