آخرین اخبار :
  • منتشر شده در جمعه, 30 شهریور 1397 10:59

فرهنگ کاملا فراموش شده است

 
 
 

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان از نادیده گرفتن اولویت‌های فرهنگی توسط برخی مسئولان فرهنگی کشورمان و در نظر نگرفتن حتی بودجه و ردیفی خاص برای اشاعه مسائل فرهنگی، انتقاد کرد.
آیت‌الله رسول فلاحتی در نشست سبک زندگی اسلامی ایرانی با موضوع پیشگیری از طلاق و تحکیم بنیان خانواده در رشت اظهار داشت:‌ مسائل فرهنگی کشور از سوی متولیان این امر،‌ کاملاً به فراموشی سپرده شده است.
نماینده ولی فقیه در استان گیلان تصریح کرد:‌ با اینکه کشور ما در منطقه و در کل جهان داعیه مسائل فرهنگی را دارد اما رویه‌ها و رویکرهای این موضوع بسیار مهم و ریشه‌ای در داخل کشور و توسط مسئولان این حوزه،‌ بدون برنامه پیش رفته و حتی نادیده گرفته می‌شود. فلاحتی اختصاص بودجه و ردیفی مجزا برای مسائل فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و افزود:‌ عقلانیت و منطق حکم می‌کند همانطور که متولیان امر برای حوزه‌هایی نظیر اقتصاد و صنعت سرمایه‌گذاری می‌کنند برای حوزه بسیار حساس و تعیین کننده فرهنگ نیز اندیشه‌ای داشته باشند.  
وی عدم تخصیص بودجه فرهنگی را مورد انتقاد قرار داد و ابراز داشت:‌ عدم تخصیص اعتبارات لازم در این بخش،‌ بی‌برنامه‌گی در تهیه و تدوین روش‌های ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی در خانواده‌ها و نبود یک استراتژی مشخص در حوزه فرهنگ عمومی،‌ از دردهای بزرگ جامعه امروزی ما است. وی با تأکید بر اینکه هم‌اکنون جو جامعه جهانی به شدت متأثر از اصول اعتقادی مدرنیته شده است ابراز داشت:‌ کار به جایی رسیده که هم‌اکنون متفکران مکتب امانیستی با گستاخی تمام به فکر تثبیت ارزش‌ها و قوانین خود نظیر همجنسگرایی در سازمان‌های جهانی هستند.
امام جمعه رشت رسالت حال حاضر جمهوری اسلامی و اندیشمندان اسلامی را بسیار خطیر اعلام کرد و گفت:‌ باید با ترویج مدبرانه و هوشمندانه احکام اسلامی در جامعه و بسط و گسترش آن در نهاد خانواده‌ها،‌ به اعتلای هر چه بیشتر سبک زندگی اسلامی و ایرانی کمک کنیم.
نماینده ولی فقیه در استان گیلان نقش خانواده‌ها در تربیت فرزندان را بسیار خطیر دانست و اظهار داشت:‌ فرافکنی از سوی بسیاری از خانواده‌ها و مقصر جلوه دادن مسئولان به‌خاطر انحرافات پیش آمده در بین فرزندان، هیچ مشکلی را از جامعه کنونی ما حل نمی‌کند. فلاحتی 80 درصد رشد فکری و ذهنی و تربیتی فرزندان را وابسته به نوع برخورد خانواده‌ها ارزیابی کرد و افزود:‌ دولت‌ها تنها 20 درصد در چگونگی تربیت فرزندان نقش دارند در حالی که پدران و مادران با برقراری رابطه عاطفی با فرزندان، مسئولیت بیشتری در این حوزه دارند. وی با تأکید بر اینکه همه زندگی ما باید مشمول عنایات سبک زندگی اسلامی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: انبیاء الهی و پیامبران آسمانی در رأس برنامه‌های تبلیغ سبک زندگی الهی بوده‌اند به طوری‌که بسیاری از مفاهیم ارزشمند فرهنگی از جانب آنان برای نوع بشر به ارمغان آمده است.
فلاحتی تخریب ارزش‌های ادیان الهی را نقشه اصلی رسانه‌ها و ابر قدرت‌های خبری دنیا دانست و بیان داشت: ‌زندگی بشر در عصر امروز متأثر از ضد ارزش‌های امانیستی ساخته شده دست بشر است که به سبب آن داعیه سعادت آفرینی زندگی دنیایی را دائماً تبلیغ و ترویج می‌کنند.
امام جمعه رشت عدم توجه کافی مسئولان کشورمان به حوزه فرهنگ را مورد انتقاد قرار داد و عنوان کرد:‌ امیدواریم مسئولان و متولیان امر به رهنمودهای مقام معظم رهبری بیشتر از این‌ها توجه کرده و برای اشاعه اصول و سبک زندگی اسلامی در نهاد خانواده‌ها تلاش کنند.
برگزاری کارگاه‌های سبک زندگی در مؤسسه الزهراء گرگان
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد - مدیر مؤسسه الزهراء گرگان از برگزاری کارگاه‌های سبک زندگی در این مؤسسه خبر داد.
سیده نفیسه حسینی واعظ، مدیر مؤسسه الزهراء گرگان ضمن بیان این مطلب گفت: در فصل تابستان، دوره‌های روخوانی، روان‌خوانی و همچنین دوره‌ها و کارگاه‌های سبک زندگی در این مؤسسه برگزار شد. این کارگاه‌ها در فصل پاییز هم برگزار خواهد شد. مدیر مؤسسه الزهراء گرگان ادامه داد: با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که در زمینه قرآن، و مباحث اخلاقی بین مؤسسه الزهراء گرگان و کمیته امداد امضا شد، دوره‌های قرآنی را در سه منطقه از گرگان برپا کردیم و در مهرماه هم مجددا این دوره‌های قرآنی را برگزار می‌کنیم. حسینی واعظ با بیان این‌که در فصل تابستان ۲۵۰ قرآن‌آموز و۸ مربی در مؤسسه حضور داشتند، بیان کرد: این مؤسسه زیر نظر حوزه‌های علمیه گرگان برگزار می‌شود.  حسینی واعظ افزود: مسئولان توجه بیشتری به مؤسسات داشته باشند. 
این مؤسسه مجوز خود را در سال ۸۷ از اداره تبلیغات اسلامی و اداره ارشاد اسلامی استان گلستان اخذ کرده و در سال ۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی