آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 24 شهریور 1397 11:18
سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در گردهمایی بزرگ فرهنگیان غرب استان:

مدرسه محوری از مهم ترین سیاست‌های وزارتخانه است

 
 
 
 

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش برای حضور در گردهمایی بزرگ فرهنگیان غرب مازندران، افتتاح چند طرح آموزشی و نشست با مدیران آموزش و پرورش به استان مازندران سفر کرد، استانی که حدود ۵۰۰ هزار دانش‌آموز دارد که هر سال در حوزه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی می‌درخشند.
سید محمد بطحایی در گردهمایی بزرگ فرهنگیان در نوشهر با اشاره به خانواده یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفری آموزش و پرورش در کشور و گرامی‌داشت فرارسیدن سال تحصیلی جدید گفت: مدارس برای میزبانی از بیش از ۱۴ میلیون دانش آموز مهیا شده است و وقت آن رسیده تا عصا را از زیربغل مدیریت مدارس برداریم.
وی با بیان اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که باید به پیشینه کهن تمدنی خود ببالد و سابقه آموزش و پرورش رسمی آن به بیش ۱۰۰ سال می‌رسد گفت: بعد از انقلاب اسلامی شتاب کمی و کیفی آموزش و پرورش بیشتر شد و میزان دانش‌آموزان واجب‌التعلیم مقطع ابتدایی به مرز ۱۰۰ درصد رسیده است و در بسیاری از مناطق کلاس درس را با یک دانش‌آموز تشکیل داده‌ایم.
بطحایی یادآور شد: میزان دسترسی دانش‌آموزان دختر به آموزش همانند پسران شده است و بیش از دو سوم نیروی انسانی در آموزش و پرورش مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر دارند.
وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: علیرغم دستاوردهای کمی و کیفی، قطار آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت در مسیر حرکت با موانع و پیچیدگی‌های مزمن مواجه است.
وی معیشت معلمان، مشکلات فضای آموزشی، فضاهای پرورشی و تربیت بدنی و غیره را از جمله مشکلات برشمرد و گفت: حقوق و مزایای آموزش و پرورش شامل ۹۹ درصد بودجه‌های استانی است و این بخش از جمله دغدغه‌ها است.
وزیر آموزش و پرورش با اظهار اینکه آموزش و پرورش دارای ظرفیت‌ها و استعدادهای زیادی برای عبور از مشکلات پیچیده است گفت: تازمانیکه مدرسه و مدیریت آن، در اولویت قرار نگیرد شاهد تحول نخواهیم بود، از این رو موضوع مدرسه‌محوری باید جایگاه خود را پیدا کند و این امر یکی از مهمترین سیاست‌های آموزش و پرورش در دولت دوازدهم است.
وی از اجرای چهار برنامه به صورت سراسری در مدارس خبر داد و گفت: سنجش صلاحیت ها و شایستگی مدیران مدارس و اعطای گواهینامه های رتبه های بالاتر، وسعت دامنه انتخاب مدیران، پایش و سنجش مدارس نسبت به موقعیت های قبلی در متغییرهای گوناگون طی بازه های زمانی سه ماهه و یکساله و تفویض اختیار به مدارس چهاربرنامه ای است که امسال اجرا می شود.
بطحایی با بیان اینکه مدارس را همانند آدم‌های کور و گنگ پرورش داده‌ایم گفت: مدارس ما مملو از کارشناسان خبره و برجسته هستند و باید اجازه دهیم تا مدارس روی پای خود بایستند و به تدریج باید عصا را از زیر بغل مدیریت مدارس خارج کنیم.
وزیر آموزش و پرورش گفت: از مهرماه سال جاری دو ساعت از برنامه درسی در اختیار مدارس و معلم گذاشته می‌شود و مدیران، شورای مدرسه و معلم باید متناسب با نیازهای منطقه محتوای آموزشی تهیه کند.
• معلم افسرده قادر به تربیت و پرورش دانش‌آموز نیست
عسکری نیکزاد مدیرکل آموزش و پرورش استان در گردهمایی بزرگ فرهنگیان شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت ضمن خیر مقدم به دکتر بطحایی و تمام فرهنگیان حاضر، با اشاره به مانور بازگشایی مدارس در ۱۹ شهریوماه در استان، غنی‌سازی و کیفی‌سازی مدارس را مهمترین وظیفه معلمان و مدیران برشمرد و گفت: دانش‌آموزان، معلمان، فضا و مکان و اولیا از ارکان مهم در امر تعلیم و تربیت به‌شمار می‌روند.
وی رشد همه‌جانبه دانش‌آموزان شامل رشد عقلی و عاطفی و هنر مهارت را امری مهم برشمرد و گفت: معلمان نیز کارگزاران برنامه‌های درسی هستند و باید شرایط و فرصت  را در مدارس فراهم کنند و معلم باید مهارت و شناخت لازم را از دانش‌آموز داشته باشد.
وی با تاکید براینکه معلم افسرده قادر به تربیت و پرورش دانش‌آموز نخواهد بود گفت: مهارت‌های فنی نیز لازمه خدمت به دانش‌آموزان است و باید به آن توجه ویژه شود.
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران توانایی تبدیل دانش به عمل را امری مهم دانست و گفت: معلمان نسبت به بازآموزی معلومات، تعهدات لازم داشته باشد و علاوه بر فضای فیزیکی باید فضای روانی مناسب برای دانش‌آموزان در مدارس فراهم شود.
نیکزاد یادآور شد: همچنین با کمک وزارتخانه بیش از دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تجهیزات آموزشی برای سال تحصیلی جاری در مدارس استان تهیه شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران، دانایی، توانایی و خلاقیت را برای مدیران مدارس برای رسیدن به اهداف و برنامه های درس ملی الزامی دانست.
• معلم نباید هیچ دغدغه‌ای به جز کلاس درس داشته باشد
قاسم احمدی نماینده نوشهر و چالوس نیز در گردهمایی بزرگ فرهنگیان با بیان اینکه آموزش و پرورش خانواده بسیار بزرگی است و ۱۴ میلیون و ۲۶ هزار نفر سال تحصیلی را آغاز می‌کنند گفت: یک میلیون نفر در امر تعلیم و تربیت فعالیت دارند و باید همه بپذیریم که آموزش و پرورش متفاوت از سایر بخش‌ها است.
وی با تاکید براینکه معلم کارمند نیست گفت: اشکال ما این است که معلم را با کارمند اشتباه می‌گیریم و این نگاه سبب می‌شود تا به نتیجه نرسیم زیرا اگر به آموزش و پرورش توجه کافی شود شاهد ورود پرونده‌های زیاد به محاکم قضایی نخواهیم نشد.
نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس با اظهار اینکه معلم نباید هیچ دغدغه‌ای به جز کلاس درس داشته باشد ادامه داد: سال قبل از مجموع بودجه، ۱۲.۵ درصد به آموزش و پرورش تخصیص یافت که بیش از ۹۸ درصد آن صرفه بودجه جاری این وزارتخانه شده است. احمدی میزان پاداش خدمت فرهنگیان و بازنشستگان را سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اگر قرار است مشکل کشور حل شود باید نگاه به آموزش و پرورش
 تغییر یابد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی