آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 19 شهریور 1397 11:56

رونق اقتصاد شب با حضور گردشگران در مازندران

 
 

حضور مسافران و گردشگران در مازندران رونق کسب و کار و بویژه اقتصاد شب شهرهای این منطقه را به همراه داشته که با برنامه ریزی و هدفگذاری مشخص می توان از این فرصت به وجود آمده بهره برداری مناسب تری نمود.
گردشگری در شب پدیده‌ای نوظهور برای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های گردشگری در مناطق و مقاصد مهم گردشگری است. این نوع از گردشگری را می‌توان در شهرهایی که پتانسیل و قابلیت‌های لازم را دارند اجرا نمود. 
امروزه در بسیاری از شهرهای گردشگر پذیر جهان، مسافران و گردشگران به طور شبانه روز در اقامتگاه ها، مراکز تفریحی، رفاهی و خدماتی حضور دارند و واحد های خدمات رسان نیز به واسطه همین حضور پررنگ آنها بدون تعطیلی به کسب و کار خود مشغول هستند. مازندران به واسطه حضور میلیون ها مسافر و گردشگر از فرصت بسیار خوبی برای رونق بخشیدن به اقتصاد محلی برخوردار است که در این میان نقش اقتصاد شب بسیار حائز اهمیت است و باید با بکارگیری تجربیات کشورهای دیگر و بومی سازی آن در این مسیر گام برداریم.
بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران بر این باورند که پدیده گردشگری در شب، به دلیل استقبال کم نظیر مسافران و گردشگران تحول بزرگی را در صنعت توریسم به وجود آورده و بسیاری از کشور ها به دنبال دستیابی به این موقعیت هستند.
آنان بر این باورند که گردشگری در شب از دو منظر اقتصادی و رفاهی قابل بررسی است که در نهایت زمینه لازم را برای جذب بیشتر مسافر و گردشگر فراهم خواهد نمود.
علی اصغر مونسان پیش از این نیز در جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور خطاب به مسئولانی که می خواهند شهر یا استانشان به عنوان مقصد گردشگری معرفی شود گفته بود که باید به موضوع اقتصاد شب توجه کنند و این موضوع در شهرهای گردشگرپذیر دنیا جدی گرفته می شود. یک کارشناس حوزه گردشگری در این باره گفت: گردشگری در شب ابتدا با هدف رفاه بیشتر گردشگران خارجی در کشورهای توسعه یافته همچون انگلستان ، فرانسه و سوئیس مطرح شد و پس از آنکه با استقبال خوبی مواجه گردید و سایر کشورها نیز از آن الگو برداری کردند.
امید هاشمی با بیان اینکه گردشگری از یک پدیده به یک صنعت با درآمد بسیار بالا تغییر یافته است، افزود: بر اساس آمار های موجود ، اقتصاد شبانه در انگلستان ســالانه 66میلیارد پوند ارزش تولید می کند و بیش از 1.3میلیون نفر در آن شاغل هستند.  وی اظهار داشت: در ایران نیز گسترش گردشگری در شب با توجه به شرایط اقتصادی کشور امری ضروری به نظر می رسد و باید مدیران شهری با تقویت زیرساخت ها در این زمینه به فکر جذب حداکثری گردشگر در شب باشند.
هاشمی راه‌اندازی مراکز استقبال از گردشگران مثل بازار، رستوران، کافی‌شاپ و حتی خدمات بانکی در ساعات تعطیلی، نورپردازی مکان‌های تاریخی و دیدنی و تقویت حمل و نقل شهری را در این زمینه تاثیر گذار دانست.
وی با بیان اینکه غرب مازندران از جمله نقاط بسیار مستعد برای ایجاد گردشگری در شب است، خاطرنشان کرد: بسیاری از مسافران و گردشگران به دلیل ترافیک شدید جاده ای در روز، گرما و شرجی بودن هوا و ازدحام مردم در مرکز شهر، شب را برای تفریح و خوشگذرانی انتخاب می کنند که با ایجاد فضای مناسب می توان نهایت استفاده را از آن نمود.
به گفته این کارشناس، هم اکنون بسیاری از گردشگران تا پاسی از شب در شهرهای مازندران حضور دارند و باید از این فرصت در جهت تقویت اقتصاد شب بهره مند شد.
وی از مزایای گردشگری شب را ایجاد فرصت های شغلی جدید، ارتقای اقتصاد محلی و گشودن پنجره ای برای واکاوی اقتصاد شهر اشاره کرد و یادآور شد: باید زندگی در روزها و شب های شهرهای گردشگرپذیر جریان داشته باشد تا اقتصاد آن شکوفا گردد و کمک به اشتغال و اقتصاد ملی شود.
یکی از مدیران واحدهای خدماتی شهر سلمانشهر در این باره گفت: اقتصاد این منطقه در گذشته وابسته به کشاورزی بود اما امروزه گردشگری در اولویت نخست درآمد زایی مردم قرار دارد و باید آن را روز به روز گسترش داد./ایرنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی