آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 19 شهریور 1397 11:54
گزارش «خبرشمال» از سخنان عضو مجمع نمایندگان گیلان درخصوص فراموشی یکی از بخش‌های اقتصاد:

سهمِ ناچیزِ تعاون

 
 
 
 

برابر اصل 44 قانون اساسی، اقتصاد کشور در کنار بخش دولتی، دو بخش خصوصی و تعاونی هم دارد.
 هرچند در سالهای پس از انقلاب بنا به دلایلی، بخش دولتی گسترده و حجیم شد و دو بخش دیگر، از سهم 25 درصدی خود به شدت عقب ماندند.
باتوجه به اینکه درهفته تعاون قرار داریم اما باید گفت آنگونه که شایسته است به این بخش نیز توجه نمی‌شود و بخش تعاون هنوز از سهم خود بسیار عقب است و این بی‌توجهی به بخش تعاون در گیلان، مازندران و گلستان یکسان است. 
برخی دولت را مقصر می‌دانند اما دولت خود نیز مدعی است و از رسانه‌ها می‌خواهد در این زمینه به فرهنگ‌سازی بپردازند تا مردم، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و اجتماعات فامیلی به جای پرداختن به مشاغل واسطه و کاذب، به سمت و سوی ایجاد تعاونی‌های تولیدی روی بیاورند. حتی هفته تعاون نیز تنها به انتقاد از اوضاع ناگوار تعاونی‌ها و گزارش از سهم اندک اقتصاد تعاونی، سپری شد. همه این موارد در حالی است که تعاون، در آیات و روایات دینی ما آمده و توقع می‌رفت این اصل قرآنی، درجامعه اسلامی ایران پس از انقلاب، شناخته شده‌تر باشد.
 ضمن اینکه حمایت‌های دولت و مجلس نیز از این بخش، حمایت‌های مناسبی بود ولی همچنان رشد این بخش، لاک‌پشتی و برابر برخی آمار در استان مازندران و گیلان رقمی حدود یازده درصد است و حتی براساس برخی آمار این درصد، حدود چهارسال است که ثابت مانده و هیچ افزایشی نداشته است.
  سید کاظم دلخوش عضو مجمع نمایندگان گیلان در مراسم تجلیل از تعاونگران برتر شهرستان صومعه سرا که در سالن فارابی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صومعه سرا برگزار شد ضمن تشکر از فعالان این حوزه با توجه به شرایط سخت جامعه، اظهارکرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اقتصاد ایران، اقتصادی دولتی بود.
وی با بیان اینکه در این اقتصاد همه چیز در اختیار دولت قرار داشت، افزود: مقام معظم رهبری طی ۱۲ سال گذشته شعار سال را با محوریت اقتصاد انتخاب کرده‌اند.
 این نشان دهنده اهمیت توجه به این حوزه است اما مجلس، دولت و مسئولان طی سال‌های گذشته در مورد تأکیدات رهبری در حوزه اقتصادی غفلت کرده اند. 
نماینده صومعه سرا با اشاره به اینکه در این سال‌ها مجلس و بسیاری از مسئولان در خواب غفلت به سر برده‌اند، گفت: در این مدت رهبری معظم با نام‌گذاری سال، راه را به مجلس، دولت، قوه قضاییه و مسئولان نظام نشان دادند.
وی به انجام  اصلاحات مورد نظر رهبری در قانون اصل ۴۴ در بخش تعاون اشاره و خاطرنشان کرد: بر این اساس قرار شد اقتصاد در اجرا در اختیار بخش خصوصی و تعاونی بوده و دولت تنها نقش ناظر را ایفا کند.
دلخوش با اشاره به اینکه سهم بخش تعاون ۲۵ درصد مشخص شد که این میزان باید در مدت اجرای دو برنامه پنج ساله در اقتصاد کشور محقق شود، تصریح کرد که در این میان وجود چند ضعف و مشکل سبب شد این بخش آنگونه که باید در حوزه اقتصاد کشور نقش آفرین نباشد. 
وی افزود: به‌رغم وجود آیات فراوان در زمینه مشاوره و تعاون نتوانستیم این موضوع را در سطح جامعه بسط و گسترش دهیم و متاسفانه در ایران کارهای جمعی، مشارکتی و تعاونی جایگاه اصلی خود را ندارد.
نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وجود این مشکل سبب شده که نتوانیم از ظرفیت‌های قانونی و قانوگذاری استفاده کنیم، افزود: در حوزه تعاون هیچ کمبود مواد قانونی وجود ندارد.
 وی با تأکید براینکه متاسفانه وجود اختلافات داخلی در اتاق تعاون سبب عقب ماندگی بخش تعاون در اقتصاد کشور شده است، گفت: مجلس برای حمایت از تعاونگران هر قانون و ماده که نیاز بوده را تصویب کرده است.
دلخوش راه اندازی بانک توسعه تعاون با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومانی را یکی از موارد حمایت از بخش تعاون بوده عنوان و خاطرنشان کرد: اخیراً نیز مجوز افزایش سرمایه این بانک صادر شده است. در معافیت‌های قانونی نیز بخش تعاون نیز مد نظر قرار گرفته است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی