• منتشر شده در شنبه, 27 مرداد 1397 12:42
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در جلسه گرامیداشت روز خبرنگار مطرح کرد

لزوم ایستادگی در برابر نگاه‌های غیرکارشناسانه به مسئله منطقه آزاد در مازندران

 
 
 
 

خبرشمال / مائده مطهری‌زاده
باید قبول کنیم که فشار اقتصادی از بیرون وجود دارد و شرایط بغرنج اقتصادی امروز، نیز از نتایج همین وضعیت بحرانی به‌وجود آمده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران که روز پنجشنبه و به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار، با جمعی از اصحاب رسانه دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود، ضمن اعلام مطلب فوق و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا بر روی قیمت کالاها، به‌ویژه مواد خوراکی هیچگونه نظارتی صورت نمی‌گیرد و هر روز شاهد نرخ‌های جدیدی بر روی این محصولات هستیم، با اشاره به وضعیت جدید اقتصادی در کشور گفت: اساسا دو دیدگاه در این باره وجود دارد، یک عده که معتقدند شرایط اقتصادی جدید، هیچ تفاوتی با شرایط ماقبل، پیدا نکرده و تحریم‌ها کمترین تأثیری را بر روی سطح عمومی قیمت‌ها و ... نداشته است و در واقع هرچه می‌کشیم از نبود یا سوء تدبیر لازم در زمینه تولید و اقتصاد است، اما دسته دوم که واقعیت‌ها را می‌بینند، به این باور رسیده‌اند که تحریم‌ها از حالا فشار خود را بر روی دوش اقتصاد ایران گذاشته است و آنچه که امروز از آن با عنوان وضعیت وخیم اقتصادی یاد می‌شود، نتایج همین فشارهاست.
محمدپور عمران، در ادامه با بیان اینکه بر اساس شواهد و قرائن تاریخی و درهم‌تنیدگی اقتصاد نظامات کشورهای اروپایی، با ایالات متحده نمی‌توان از اروپا انتظار داشت که یک‌شبه با یک تغییر 180درجه‌ای در سیاست‌ها و راهبردهای اقتصادی خویش، به‌طور کامل به آمریکا پشت کرده و تماما به ایران روی خوش نشان بدهد، افزود: البته این‌ها حقایقی‌ست که وزیر محترم امور خارجه نیز صراحتا بر آن تاکید داشتند با این عنوان که کشورهای اروپایی تابه‌حال تنها در حرف، در برابر آمریکا و خواسته‌های ناحق آن ایستادگی کردند و باید منتظر ماند و دید که این کشورها تا کجا در عمل روی پای حرف‌های چند وقت اخیر خویش می‌ایستند.
وی، در ادامه با اشاره به اینکه حتی بر روی دوستان راهبردی خویش، همچون روسیه، چین و ... نیز نمی‌توانیم حساب ویژه‌ای باز کنیم، تاکید کرد: این کشورها نیز تقریبا همان راه کشورهای غربی را با شیب ملایم‌تر و سرعت و شدت کمتری طی می‌کنند.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پرسش خبرنگاری که دغدغه سرنوشت کارخانه نساجی قائمشهر را داشت، بیان کرد: نساجی قائمشهر تا زمانی که در زیر چتر حمایتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار داشت، با کمتر مشکلی مواجه بود، اما از موقعی که در یک جلسه قیام و قعودی به بانک مسکن واگذار شد، (که بانک مسکن نیز به‌دلیل آنکه هرگز بنگاه‌دار بخش صنعت نبوده است، مخالفت خود را با این امر در همان جلسه اعلام کرده بود)، تا ابتدای دولت تدبیر و امید، بهم‌ریختگی خاصی را در این کارخانه شاهد بودیم و البته در همان زمان، هم سازمان گسترش و نوسازی، با تزریق گاه و بی‌گاه اعتبارات به این کارخانه، سعی در سرپا ماندن آن داشت که البته به لحاظ قانونی دارای اشکال بود، چون قانونا این کارخانه دیگر زیر نظر سازمان اداره نمی‌شد.
وی در ادامه افزود: اوضاع به همین ترتیب به پیش رفت تا اینکه بالاخره طی مذاکراتی، کارخانه به بخش خصوصی (بخشی به شهرداری قائمشهر) واگذار شد و خوشبختانه در حال حاضر هیچ‌یک از 220 کارگر کارخانه تعدیل نشده‌اند.
محمدپور عمران، همچنین در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به این پرسش که چرا وضعیت تولیدات مازندران با نگاه به کارخانه قدیمی نساجی قائمشهر، تعریفی ندارد، تصریح کرد: اینکه بخواهیم اوضاع نه چندان مطلوب یک کارخانه را به وضعیت کل تولیدات و کارخانجات استان تعمیم بدهیم و در نهایت نتیجه‌گیری کنیم که شرایط تولید در مازندران خوب نیست، این ظلم به بخش صنعت و تولیدات و فعالان این حوزه است.
عمران، با اشاره به کارخانه نساجی مازندران، از آن به عنوان یک نمونه موفق و ظرفیتی بی‌همتا در نساجی استان یاد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه مجموعه ماشین‌آلات این کارخانه که با مبلغی در حدود 37 میلیارد تومان، در سیزده سال پیش خریداری شده بود، وارد مدار تولید شد و همچنین، قریب به 58 میلیارد تومان نیز ماشین‌آلات جدید سوئیسی به کارخانه تزریق شد که این امر نشان از کوشش‌های تحسین‌برانگیز مجموعه تلاش‌گران عرصه تولید استان و اراده قوی مدیرعامل این کارخانه برای پیشرفت هرچه بیشتر این کارخانه دارد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، با اشاره به کارخانه فرش ساوین که بنا به گفته وی، در عِداد سه کارخانه اول کشور در حوزه فرش‌بافی است و همچنین، واحد بزرگ تولیدی پوشاک آویشن و کارخانه فرش و موکت بابل که اکنون در پی احداث یک کارخانه بزرگ در جاده قدیم کرج است، این کارخانجات معظم را تنها گوشه‌ای از ظرفیت‌های تولیدی استان برشمرد که هر روز از روز قبل، پیشتر و بهتر هستند.
محمدپور عمران با بیان اینکه ما در سال جاری و در امر صادرات، با رشد 14درصدی مواجه بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: باید همه تلاش‌مان را معطوف این امر کنیم که هر سال با افزایش 5درصدی صادرات تا سه سال آینده به سهم سه میلیارددلاری خود در صادرات استان برسیم.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، در خصوص اعلام منطقه آزاد امیرآباد نیز تاکید کرد: موضوع مکان‌یابی منطقه آزاد، مسئله‌ای کاملا فنی است که باید فارغ از نگاه‌های سیاسی و ... در مورد آن تصمیم‌گیری شود.
محمدپور عمران، در ادامه با توضیح اینکه متاسفانه هنوز در مسئله بندر امیرآباد، از زاویه نگاه فنی و کارشناسی به آن ورود نکرده‌ایم، تصریح کرد: ما مدتهاست که در این مبحث، از مباحث کارشناسانه و فنی فاصله گرفته‌ایم و به نظر من همه ما از مسئولان و مدیران ارشد استان گرفته تا شما اصحاب رسانه و مردم، باید به این باور برسیم که با هرکسی که بی‌مهابا و بدون تفکر کارشناسانه به این موضوع ورود می‌کند، برخورد کرده و نگذاریم این فرصت ذی‌قیمت و طلایی که می‌تواند استان را دست‌کم یک قدم به‌سوی آینده‌ای روشن به پیش ببرد، از مازندران دریغ شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی