• منتشر شده در شنبه, 27 مرداد 1397 12:40
خبرشمال از جوان‌ترین رییس شوراهای اسلامی کشور می‌گوید؛

مسعودِ شورا

 
 
 
 

/سرویس سیاسی
اگر بخواهیم یک طرفه به قاضی برویم و فقط نیمه خالی لیوان را ببینیم؛ می‌توان گفت که شوراهای اسلامی شهرها در این سال‌ها نتوانسته‌اند به درستی به نقش‌های اصلی خود که در قانون آمده است، بپردازند و درواقع ماهیت اصلی وجودی‌شان که نقش نظارتی است را به خوبی ایفا کنند. این مسأله البته، یک مورد کلان کشوری‌ست که مربوط به شهرهای خاصی نمی‌شود اما اگر کمی عینک بدبینی را کنار بگذاریم و بپذیریم که اصولا نهاد شورا به نسبت دیگر نهادها و تشکیلات، در کشورمان نوپا است و هنوز -باز هم در مقام مقایسه- راه درازی مانده تا به آن قوام و کارایی مورد نظر دست یابد، آنگاه می‌شود برای ارزیابی عملکرد شوراها، کمی مهربانانه‌تر به نمره دادن اقدام کرد و البته این نکته به هیچ وجه به این معنی نیست که نباید از شوراها انتظار داشت هرچه سریع‌تر به نقطه مطلوب برسند. 
در شهر ساری نیز به‌عنوان جزیی از کل ایران اسلامی، همین گونه است؛ به خصوص در مورد شورای پنجم که بدون تعارف با کمی عدم آرامش شروع به کار کرد و مثل اغلب وقت‌ها در مرکز استان مازندران که هر انتخابی (بدون توجه به چپ و راست بودن) صرف نظر از نتیجه‌اش، مورد هجمه از طرف طیف‌های گوناگون قرار می‌گیرد، شورای پنجم اسلامی شهر ساری نیز از این قانون نانوشته مستثنی نشد. 
بااین‌حال حدود یک سال پیش، «سید مسعود مدینه» با رای اعضای شورای پنجم به ریاست شورای شهر ساری رسید. جوانی که در دوره چهارم این شورا نیز حضور داشت و اتفاقا در چهار سالی که از عمر شورای چهارم گذشت، کمترین حاشیه را داشت.
مسعود مدینه برای اهالی شهر ساری ویژگی‌هایی خاصی دارد. او جوانی‌ست که به لحاظ شرایط اقتصادی و سبقه خانوادگی اصیل، در وضعیتی به سر می‌برد که برخلاف برخی که یکی از اهداف خود را در رسیدن به صندلی شورا، مسائل اقتصادی می‌دانند، نیازی به سوءاستفاده از صندلی شورا در این راه ندارد. این نکته شاید برای خوانندگان و مردم بدیهی به نظر برسد و جزو امتیازات یک شخص قلمداد نشود اما با نگاهی اجمالی به اتفاقاتی که در این 5 دوره‌ای که از عمر شورا در ساری می‌گذرد، رخ داده و سلامت اقتصادی معدود افراد شوراها در این 5 دوره زیر سوال رفته، این ویژگی مدینه، قابل احترام است.
از سویی دیگر، قبول ریاست شورای اسلامی شهر ساری در سال اول شورای پنجم که شروع به کارش با فشارهای بیرونی و دست‌های پشت پرده فضای خوبی را فراهم نکرده بود، نیاز به جسارت داشت که از عهده کمتر کسی برمی‌آمد اما مدینه که در این سال‌ها نشان داده، سری نترس دارد، علی‌‍‌رغم آگاهی از این وضعیت، این مسئولیت مهم را پذیرفت و طبق عملکردی که از خود در این یک سال نشان داد و با توجه به برآیند رفتارها و تصمیمات، موفق هم بود.
ضمن اینکه انتخاب او به‌عنوان جوان‌ترین عضو هیأت رییسه مجمع روسای شورای شهر مراکز استان‌های کشور که تقریبا در اواسط شروع به کار شورای پنجم صورت گرفت و نه مانند برخی با سفارش و رانت، بلکه تنها براساس توانمندی‌های شخص خودش اتفاق افتاد، نشان می‌دهد که او دارای ظرفیت‌های فراوانی است که می‌تواند در آینده نزدیک، یک مدیر فرا استانی موفق دیگر را به فهرست مدیران موفق مازندرانی اضافه کند.
مسعود مدینه البته شاید دچار یک بدشانسی هم شده باشد؛ اینکه در زمانه‌ای عضو و رییس شورای شهر ساری شده که شهردارش، یکی از بهترین شهردارهای پس از انقلاب اسلامی در مرکز استان بوده است و هرچند مدینه بر طبق شواهد موجود، هرگز چشم بر نواقص موجود در عملکرد شهرداری ساری نبسته و بارها به نقد عملکرد شهرداری ساری پرداخته است، اما برآیند مثبت عملکرد شهرداری ساری در این سال‌ها، طوری بوده که جای زیادی برای تاختن به شهرداری ساری (البته بر طبق آنچه مخالفان، دلشان می‌خواهد!) باقی نگذاشته است.
توجه به امور و مشکلات جوانان ساروی، دقت و تمرکز بر اجرایی شدن اصولی پروژه‌های فنی و عمرانی در شهر ساری که اتفاقا نشأت گرفته از رشته تخصصی مسعود مدینه است و اهمیت دادن به ورزش ساری چه به لحاظ سخت‌افزاری و چه از نظر تشویق و پرورش نیروهای انسانی مستعد و جوان، انتقادات صریح از معاونت‌های مختلف ساری و طرح پرسش‌های فراوان از آنها و...، همه و همه نشان‌دهنده عزم جدی این رییس جوان شورای اسلامی شهر ساری برای کمک به چرخیدن هرچه بهتر چرخ توسعه در مرکز استان مازندران است.
البته همان‌طور که هر مدیر و انسانی در کنار نقاط مثبت فراوان، دارای نقاط ضعفی نیز هست، مدینه نیز از این مسأله مبری نیست که مهم‌ترین آنها استفاده از مشاوران باتجربه و آگاه است که می‌توانند در استفاده بهتر از ظرفیت‌های فراوان این جوان مستعد ساروی برای استفاده در سطوح کلان‌تر، نقش مهمی را ایفا کنند.
به هرحال تجربه ثابت کرده که مازندران دارای توانایی عجیب و غریبی در هدر دادن استعدادها و ظرفیت‌های مدیریتی خویش است اما مسعود مدینه نشان داده که به تجارب ناموفق و تلخی که در مورد بعضی از مدیران جوان مازندرانی اتفاق افتاده، توجه کرده و مسیری را برای خود درنظر گرفته که با کمک و حمایت دوستداران واقعی پیشرفت ساری و البته با ارائه نقدهای کارشناسانه مخالفان، می‌تواند سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنیم به موفقیت‌های بیشتر برسد؛ نه فقط برای شخص خودش بلکه برای تمامی مردم مرکز مازندران.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی