• منتشر شده در شنبه, 27 مرداد 1397 12:38
ارزیابی «خبرشمال» از ضرورت حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌های انسانی و «مدیران ملیِ» مازندرانی:

آغاز وزارتِ محسنی بندپی؟!

 
 
 
 

استان مازندران سرزمین حاصلخیزی است که محصولات فراوان و منحصربه‌فرد دارد از برنج طارم تا اقسام مرکبات و از کیوی تا میوه‌هایی که زیر آفتاب داغ تیر و مرداد، به سطحی از کیفیت و مزّه می‌رسند که به قول یکی از تجّار روسی که سال‌ها به چندین کشور اروپایی رفت و آمد داشت و انواع غربی این محصولات را نیز چشیده بود، « محصولات کشاورزی و باغی مازندران، «اسانس» و طعمی دارند که کاملاً بی‌نظیر است.»
اما براساس تجربیات من که روزنامه‌نگار هستم، مازندران علاوه بر حاصلخیزی زمین و خاک، «اجتماع انسانی زرخیزی» نیز دارد و سرمایه‌های انسانی این استان و «تولیدات و صادرات مدیریتی» این استان نیز برجسته و در تمام کشور، کم‌نظیر است. برای اینکه این ادعا وزن و وجهی داشته باشد لازم می‌دانم یادآور شوم در همین دو سال گذشته، دست‌کم چهار مدیرکل از استان مازندران مستقیم و بی‌واسطه ارتقا یافتند و به ادارات خود در استان تهران منتقل شدند که بهترین دلیل بر وجود توان و ظرفیت مدیریتی آقایان مهردادی، گرزین، بزرگ‌نیا و جاودانی بود. این البته غیر از فوج فوج  فرزندان مازندران است که در ادارات دولتی، سازمان‌های غیردولتی و شرکت‌های خصوصی در  پایتخت و استان‌های دیگر چون البرز، خراسان، تبریز و غیره در سمت‌های میانی مشغول خدمت هستند.
با این‌همه سرمایه‌های انسانی که در مازندران و خارج از استان مشغول به خدمت هستند جای تعجب است که این استان تا امروز تنها یکی دو وزیر داشته است چون اگر استانی چون اصفهان، تبریز یا فارس، از چنین استعدادی برخوردار بود، بخش اعظمی از دولت و مدیریت اجرایی کشور را در دست خود نگاه می‌داشتند.  
یکی از نمایندگان ادوار مجلس در این زمینه به «خبرشمال» گفت: « مازندران از دیرباز سرمایه‌های انسانی ارزشمندی داشت و حتی در سال‌های پیش از انقلاب و در دوران طاغوت نیز شاهد درخشش و حضور فرزندان مازندران در حوزه‌های مختلف بودیم. این نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از انقلاب نیز هم در دفاع مقدس و هم در عرصه سازندگی و مدیریتی، این حضور موثر استمرار یافت تا امروز که اگر آمار رسمی یا پژوهشی در این زمینه انجام شود قطعاً به این نتیجه خواهیم رسید که مازندران درصدر استان‌های کشور است. وی در ادامه تاکید کرد: روحیه خودباوری و نگرش مثبتی که در مردم شمال بود و همچنین گسترش مراکز آموزش عالی در سال‌های اخیر  ازجمله دلایل اصلی پیشتازی مازندران در تربیت نیروی انسانی و کسب کرسی‌های مدیریتی است، اما دراینکه وزیر و مقامات ارشد مازندرانی، تناسبی با این حجم از نیروی انسانی حرفه‌ای مازندران نداشتند اشکال کار را باید در حمایت اندک نخبگان، نمایندگان و مدیران جستجو کرد.»
رییس‌جمهوری در روزهای گذشته و پس از استیضاح موفق علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از منبع غنی سرمایه‌های انسانی مازندران، کمک گرفت و «انوشیروان محسنی بندپی» را به سرپرستی این وزارت‌خانه مهم و کلیدی منصوب کرد. این اقدام دکتر حسن روحانی به‌ویژه در شرایط حساس کنونی که جامعه کارگری و کارفرمایی کشور نیاز به حضور مدیری قدرتمند و صاحب سبک دارد، برای اهالی مازندران معنای خوشایندی دارد.  
انوشیروان محسنی بندپی متولد 1335 در شهرستان نوشهردر غرب مازندران است. وی که در حال حاضر سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان بهزیستی ایران است، مدتی نیز معاون هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دومین مدیرعامل بیمه سلامت کشور بود. محسنی همچنین  در سه دوره ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی نماینده حوزه انتخابیه نوشهر، چالوس و کلاردشت بوده است.  او همچنین ضمن اینکه از مدیران پاکدست است و سلامت نفس این مدیر ملی، زبانزد خاص و عام است، عضو هیأت علمی و استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی می‌باشد.
درخصوص خوشنام بودم انوشیروان محسنی بندپی، توان بالای مدیریت و ظرفیت ملی این مدیر مازندرانی، هیچ کس از جناح‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی، تردیدی ندارد و به نظر می‌رسد وی یکی از گزینه‌های جدی مورد نظر دکتر حسن روحانی برای تصدی این وزارت‌خانه است. اکنون نوبت نقش‌آفرینی مجمع نمایندگان مازندران است. این مجمع در گام نخست می‌تواند با اعضای دو مجمع گیلان و گلستان رایزنی کند تا رأی این مجموعه متشکل از سی نماینده مجلس را قطعی کند سپس هر کدام از نمایندگان بسته به گستره ارتباطات خود، تلاش کنند تا انوشیروان محسنی بندپی، با حداکثر آراء به مقام وزارت برسد.
از نخبگان استان و گروه‌های اصلاح‌طلب که در تهران صاحب نفوذ هستند نیز می‌خواهیم فرصت را از دست ندهند و به قید فوریت، اقدام به لابیگری کنند، هرچند غالب رجال و شخصیت‌های تاثیرگذار دولت تدبیر و امید، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را می‌شناسند اما شاید از محبوبیت اجتماعی وی در مازندران، آگاهی دقیق نداشته باشند، علی‌هذا ضرورت دارد این افراد، اعضای کلیدی دولت را از این محبوبیت آگاه سازند. 
در پایان لازم است یادآور شویم انوشیروان محسنی بندپی از سه دوره نمایندگی مجلس تا  زمانیکه مدیر بیمه سلامت کشور بود و در نهایت در جایگاه رییس سازمان بهزیستی کشور، منشا خدمات بسیاری بود و طرح‌های زیادی را کلید زد، از همکاران رسانه‌ای و خبرنگاران نیز توقع داریم با تمرکز بر این مسایل، ذهن  دولت و نمایندگان مجلس را بر این موضوع، متمرکز کنند که انتخاب چنین فردی، مصداق عینی «انتخاب اصلح» است و نتایج بسیاری برای جامعه کارگری، کارفرمایان و تعاونگران خواهد داشت.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی