• منتشر شده در دوشنبه, 15 مرداد 1397 06:58

آبخیزداری، شرق مازندران را در برابر سیل ایمن کرد

 
 
 


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری گفت که اجرای بموقع طرح‌های آبخیزداری در شرق مازندران سبب شد تا این منطقه در برابر سیل ایمن سازی شود.
سید محسن موسوی تاکامی افزود : تجربه تلخ سیل سال 90 در بهشهر که با مرگ تعدادی از شهروندان همراه بود، ما را بر این داشت تا طرح‌های آبخیزداری را با اجرای سد سرشاخه گیر با قوت اجرایی کنیم و اکنون شهرهای نکا و بهشهر از شهرهای ایمن از سیل هستند.
وی بر ضرورت برخورد قهری با افراد متخلف و متعرض به منابع طبیعی تاکید کرد و گفت : برخورد با متخلفان باید موثر و جدی باشد تا شاهد تبعات بعدی از جمله وقوع سیل نباشیم . موسوی افزود : اجرای نقشه کاداستر اراضی ملی در مازندران و اثبات مالکیت عرصه‌های ملی از برنامه‌های مهم منابع طبیعی با همکاری جهاد کشاورزی و دستگاههای متولی دیگر است که با قوت اجرایی می شود و یکی از مهم ترین کارهای منابع طبیعی در حال حاضر اجرای تمام و کمال نقشه کاداستر در استان است.
کاداستر یا حدنگاری، نوعی نقشه‌ برداری ثبتی است که‌ ارزش حقوقی دارد. با اجرای طرح کاداستر، اطلاعات مربوط به سیستم کاداستر استان را می توان در قالب پایگاههای داده مکانی و سیستم‌های اطلاعات مکانی به نحو بهینه اخذ، ذخیره، بازیابی و پردازش کرد و به نمایش گذاشت.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه ساری با اشاره به وجود بحران آب در جهان و از جمله کشور ما، گفت: امروزه مشکل کمبود آب در کشور به یک بحران جدی تبدیل شده است و تنها راه برون رفت از این بحران، اجرای پروژه‌های آبخیزداری است و باید در این بخش تلاش شود.
موسوی افزود : عملیات آبخیزداری با هدف جبران بحران آب و تامین سفره‌های زیرزمینی در استان مازندران با اعتبارات مناسب در دست انجام است.
وی همچنین با اشاره به اجرای طرح تنفس جنگل، گفت : این طرح هم راهی قانونی برای تقویت سفره‌های آب زیرزمینی و رهایی از بحران آب است که امری قانونی و در حال اجرا است.

* خلع ید 157 هکتار اراضی ملی بهشهر
رییس سابق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر گفت : از سه سال پیش تاکنون 157 هکتار اراضی ملی بهشهر با همکاری دستگاه قضایی رفع تصرف شد.
علی باقری افزود : با تلاش‌های انجام شده 16 هکتار از عرصه ساحلی بهشهر در اختیار استان‌های دیگر بود که با تلاش و دستور دستگاه قضایی آزاد شد و آزادسازی یک و نیم کیلومتر از نوار ساحلی بهشهر هم انجام شد.
وی گفت : عرصه‌های جنگلی و منابع طبیعی خلیل ‌شهر از مناطق بحرانی منابع طبیعی بود که روزانه 30 اصله درخت تنومند در گذشته قطع می‌شد و اکنون به یکی از مناطق امن تبدیل شده است و خدمات خوبی در بخش‌های مختلف منابع طبیعی و آبخیزرداری با کمک همکاران، دستگاه قضایی و سازمان‌های مردم نهاد ارائه شده است.
در این مراسم با تجلیل از تلاش‌های بیش از سه ساله علی باقری، سید نقی عزیزی به عنوان مدیر جدید اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بهشهر معرفی شد

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی