• منتشر شده در شنبه, 13 مرداد 1397 07:12
رییس مجمع نمایندگان مازندران در خصوص کمبود آب شرب

بیشترین چالش آب مربوط به شهرستان جویبار است

 
 
 
 
 
 

عبدالله رضیان رییس مجمع نمایندگان مازندران در جلسه بررسی مشکل آب شرب شهرک صنعتی و شهر کوهی‌خیل که در فرمانداری جویبار تشکیل شد، با اعلام اینکه در حوزه انتخابیه قائم‌شهر، جویبار، سیمرغ و سوادکوه در چند نقطه با چالش کمبود آب مواجه هستیم، این چالش را در منطقه جویبار عنوان کرد در حدی که زندگی مردم را با مشکل مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه در تامین آب در منطقه جویبار مشکلی نداریم اظهار داشت: بیشتر از حد انتظار آب منتقل می‌شود اما مشکل اصلی در زیر ساخت‌ها و انتقال آن بوده است.
رییس مجمع نمایندگان مازندران با اعلام اینکه باید تفاهم‌نامه و همکاری بین آبفای روستایی و شهری منعقد شود، گفت: مصرف آب بیش از حد استاندارد است که باید در این زمینه مدیریت صحیح اعمال شود تا مناطق پایین دست در این فصل با کمبود آب مواجه نشوند.
رضیان بیان کرد: مناطق پایین دست و حاشیه ساری به بهنمیر همیشه در فصل تابستان با مشکل آب و نگرانی مردم با این کمبود مواجه هستند.
وی این مساله را مشکل چندین ساله شهرستان بیان و تصریح کرد که اگر این مشکل مرتفع نشود باید پای استاندار را برای حل مشکل آب به این شهرستان کشاند.
نماینده مردم قائم‌شهر، جویبار، سوادکوه، سوادکوه شمالی و سیمرغ در مجلس دهم با بیان اینکه پروژه آبی بیشتر شرکتی است و اعتبار ملی ندارد، بیان کرد: دو حلقه چاه برای تامین آب شرب شهرستان در نظر گرفته شد که یک حلقه چاه در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.
رضیان هدر رفتِ آب شرب را ۲۰ درصد بیان کرد و گفت: متاسفانه آب شرب مصرفی برای آبیاری کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ذخیره‌سازی برای  شرایط بحرانی
 انجام نشده‌است
فرماندار جویبار در این جلسه با بیان اینکه با پیگیری‌های مناسب انجام شده تنها ۱۰ درصد از شالیزارهای این منطقه زیر کشت نرفته است، گفت: در زمینه آب صنعتی بازدیدهایی صورت گرفت و متاسفانه اکثر این واحدهای صنعتی اقدام به ذخیره‌سازی آب در شرایط بحران نکرده‌اند.
رجبعلی وهابی نیز در این جلسه با اعلام اینکه مشکل آب شرب جویبار نسبت به شهرهای هم‌جوار بیشتر است، گفت: برای حل مشکل کم‌آبی شهر کوهی‌خیل و روستاهای بخش گیل‌خواران باید خط انتقال آب به طور مستقیم از جویبار به این مناطق انجام شود.
وی بیان کرد: باید منبع ذخیره آب را داشته باشیم تا در زمان قطعی آب مردم با مشکل مواجه نشوند.
اعتبارات دولتی  بسیار ناچیز است
ذبیح الله ذاکری مدیرعامل آبفای شهری استان نیز در جلسه بررسی کمبود آب شرب شهرک صنعتی و شهر کوهی‌خیل در فرمانداری جویبار با بیان اینکه مسئولان محلی باید مدیریت مناسبی در مصرف آب شرب در این شهرستان داشته باشند، گفت: متاسفانه آبی که بر مدار وارد می‌شود در روستاها برای آبیاری کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی اعتبارات دولتی را بسیار ناچیز بیان کرد و گفت: امسال با حفر دو حلقه چاه مشکلات این منطقه بسیار کمتر شد و برای کمبود آب شرب کوهی‌خیل بهترین روش در نظر گرفتن یک خط انتقال آب مستقیم است.
مدیرعامل آبفای شهری مازندران گفت: طول انتقال خط، حدود ۴.۵ کیلومتر است و در زمینی که در اختیار آبفای شهری قرار گرفته منبع دخیره سازی آب نیز احداث می‌شود که هزینه اجرای مخزن ذخیره، پمپاژ و خط انتقال حدود ۳ میلیارد تومان است. ذاکری بیان کرد: تعداد خانوارهای شهر کوهی‌خیل ۸۰۰ خانوار است و میزان سرانه مصرف آب این خانوارها ۱۰ لیتر بر ثانیه که در حال حاضر میزان مصرفی ۸ لیتر بر ثانیه است.
وی همچنین  با اشاره به اینکه ۹ حلقه چاه در میدان امام قائم‌شهر مستقر است گفت: این میزان حلقه چاه با انتقال به شهرستان سیمرغ پمپاژ و به شهرستان جویبار و شهر کوهی‌خیل انتقال داده می شود. این مسئول با بیان اینکه آب پمپاژ شده به شهرک و شهر کوهی‌خیل خط انتقال آن فرسوده است، افزود: این فرسودگی هدر رفت آب را در این منطقه ایجاد کرده است. وی با بیان اینکه نیاز مبرم به دخیره سازی و نگهداری آب داریم، گفت: به سازنده آب بند ۳۰ میلیون تومان بدهکار هستیم که برای حل این مشکل خواستار مساعدت مالی از سوی شهرک
 صنعتی هستیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی