• منتشر شده در سه شنبه, 24 بهمن 1396 07:50
علی مطهری در همایش «یادانقلاب» در رشت:

اگر آزادی نباشد انقلاب شکست می‌خورد

 

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در همایش «یاد انقلاب» در سالن یادگار امام شهر رشت با بیان اینکه هر انقلابی از روی نارضایتی شرایط موجود و امید به آینده شکل می‌گیرد، گفت: انقلاب سال 57 ایران، انقلابی برای اسلام و با روحیه‌ جهادگونه ایجاد شده است.


نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بیشتر انقلاب‌ها به دلیل اختلاف طبقاتی است، تصریح کرد: همه انقلاب‌هایی که ماهیت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دارند ریشه اقتصادی دارند و در قلمرو انقلاب مادی تعریف می‌شوند.
مطهری با تأکید بر اینکه بسیاری از انسان‌ها حاضرند گرسنه باشند اما آزادی تفکر و بیان داشته باشند، توضیح داد: ملت آزادی را به رفاه مادی ترجیح می‌دهند و خواهان حقوق شهروندی و انسانی خود هستند.
وی با استناد به کلام حضرت امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) مبنی بر اینکه خدا انسان را آزاد آفریده، تصریح کرد: حضرت امیر(ع) به فرماندار خود دستور داد که مردم را آزاد بگذارد و مانع از اظهارنظر وی نشود، چراکه خداوند فوق همه است و ما باید به خالق پاسخگو باشیم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انقلاب اسلامی تنها ماهیت اسلامی و عدالت‌محور نداشته، افزود: تردیدی نیست که ما انقلابی اسلامی داشتیم، اما باید اندیشید که چگونه می‌توان انقلاب اسلامی را پایدار نگه داشت.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهید مطهری بیان می‌کند که اگر آزادی نباشد انقلاب شکست می‌خورد، خاطرنشان کرد: با اینکه شهید مطهری پس از دو ماه از پیروزی انقلاب اسلامی به شهادت رسید، اما آینده‌بینی بسیار خوبی نسبت به آینده انقلاب داشت و همه مفاهیم و آسیب‌های انقلاب را برشمرده بود.
مطهری با تأکید بر اینکه باید به آزادی به مفهوم و معنای اسلامی احترام بگذاریم، گفت: باید قبول کنیم که در آزادی‌های فردی، تفاوت‌هایی را با غربی‌ها داریم.
وی با بیان اینکه به گفته شهید مطهری در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم آزاد هستند، افزود: شهید مطهری برای غیرمسلمانان و کسانی که به مارکسیسم اعتقاد دارند نیز اجازه اعتراض و حضور اجتماعی داده، اما آن را مشروط به نام و نشان خود دانسته و از به همراه داشتن عکس امام یا نشانه‌های اسلامی در اعتراضات اجتماعی نهی کرده است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دوره اصلاحات شرایط آزادتری وجود داشت، خاطرنشان کرد: در دوره نهم ریاست جمهوری آزادی خوبی وجود داشت، اما در دولت دهم آزادی مردم کاهش یافت و این شرایط در دولت یازدهم و دوازدهم نیز به‌ صورت نسبی وجود دارد.
وی با بیان اینکه جنگ قدرت در بین سیاسیون دلیل اصلی اعتراضات اخیر بود، اضافه کرد: صاحب‌نظران و سیاسیون باید تلاش کنند تا ببینند چه‌کاری باید انجام دهند تا مشکلات مردم کاهش پیدا کند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رخنه فرصت‌طلبان در انقلاب اسلامی بیان کرد: بسیاری از انقلابیون اولیه به حاشیه کشید شده و از دایره انقلاب کاملاً خارج‌ شده‌اند و امکان ورود به جامعه را ندارند و در حصر به سر می‌برند.
وی در پایان با تأکید بر اینکه گفت: ما گاهی به خاطر مصلحت‌اندیشی‌هایی جناحی و خاص، مصلحت جامعه را نادیده می‌گیریم که این تعبیری خلاف است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی