• منتشر شده در شنبه, 09 دی 1396 12:00
خبرشمال از معوقات 7 ماهه‌ی کارگران سد گلورد تا قول مساعد مسئولان برای تسریع در پرداخت گزارش می‌دهد

سنگینی خرابی بازار بر دوش کارگران

 

 

خبرشمال /

سوم دی ماه بود که یک ویدئو در برخی از کانال‌های تلگرامی منتشر شد. این ویدئوی دو دقیقه‌ای، حال و روز و اعتراض‌های 270 نفر از کارگران سد گلورد نکا را به دلیل به تعویق افتادن هفت ماهه‌ی مطالبات‌شان به تصویر کشیده بود.
کارگرانی که هفت ماه، بدون دریافت حتی یک ریال حقوق، صبح‌های بسیار زود، با هزار امید و آرزو، از راه‌های بسیار دور و نزدیک، سر پروژه‌ی بزرگ سد گلورد، حاضر شده و مشغول به کار می‌شدند و شب‌ها، خسته، تشنه، گرسنه و با چشمانی که از شرمندگی، اشک در آن‌ها حلقه زده بود، به خانه و نزد خانواده‌ی خود بازمی‌گشتند.
کارگرانی که...
شاید بهتر باشد، بقیه‌ی ماجرا را از زبان خودشان بشنوید.

* مساعده‌‌ی 50هزار تومانی!
گرچه موهای سرش را جفای زمانه سپید کرده و صورتش بر اثر تابش مستقیم خورشید و وزش بادهای سرد، تکیده شده بود، اما صدای جوانش حاکی از آن بود که سن زیادی ندارد.
بغض گلویش را فروخورده بود و می‌گفت: می‌دانید چرا اینجا جمع شده‌ایم؟ چون از برج دو (اردیبهشت‌ماه) تا برج 9 (آذرماه) هنوز کسی یک ریال حقوق نگرفته!
او با صدایی که حالا دیگر به حزن و اندوه آمیخته شده بود، ادامه داد: همه‌ی کسانی که می‌بینید در اینجا برای اعتراض جمع شده‌اند، به یک دردی گرفتارند و تازه وقتی درخواست مساعده می‌کنیم، یک مساعده‌ی 50 هزارتومانی را پیشنهاد می‌دهند که برای گرفتن همان مبلغ بسیار ناچیز هم باید هزینه‌ی کرایه‌ی 50 هزار تومانی را متقبل شویم.
در حالی‌که با چشمانش به نقطه‌ای دوردست خیره شده بود، گفت: الان سوال اینجاست که آن آقایان مسئولی که زن و بچه‌های‌شان در رفاه و آسایش کامل هستند، در مورد ما چه فکری کرده‌اند؟ آیا ما زن و بچه نداریم؟ ما مشکلات نداریم که تا حرف می‌زنیم و لب از لب باز می‌کنیم، محکوم می‌شویم به خانه‌نشینی؟!

* پاداش 17 سال، خدمت 
بی منت
دیگری جلو آمد و گفت: ما هر روز، ساعت 4 صبح بیدار شده و از خانه بیرون می‌آییم، با این امید که یک لقمه نان حلال بر سر سفره‌ی زن و بچه‌های‌مان ببریم؛ ما برای این کار 17 سال از بهترین روزها و ساعات عمر و زندگی‌مان را گذاشتیم تا در آخر، اینگونه پاداش بگیریم؟!

* معوقات 10 میلیون تومانی
خبرنگار از یکی از آن‌ها، که مویی سپید کرده و صدایش به زور به گوش می‌رسید، پرسید: آیا میانگین مبلغ طلبکاری شما از پیمانکار، به 10 میلیون تومان می‌رسد؟
او در جواب گفت: بله. ما حدود 270 نفر کارگر هستیم که الان افزون بر 7 ماه است که یک ریال، حقوق، عیدی، سنوات و ... دریافت نکرده‌ایم.

* صدای ما به جایی نمی‌رسد
نفر بعدی، یک مرد مشهدی میان‌سال بود که می‌گفت از 200 کیلومتر آن‌سوتر از مشهد، به اینجا آمده و درست مثل بقیه‌ی کارگران، 7 ماه است که هیچ پولی دریافت نکرده است.
او که بسیار ناراحت و عصبانی بود، سعی می‌کرد بر عصبانیت خود، فائق بیاید و این‌طور ادامه داد که تنها هزینه‌ی رفت و برگشت من، هر بار حدود 300 هزار تومان برایم آب می‌خورد و زمانی هم که برای دریافت مطالبات معوق، به مسئولان امر مراجعه می‌کنم، می‌گویند وضع مملکت خراب است! 
او با خشم آمیخته با اندوه و پریشانی، حرف‌هایش را اینگونه تکمیل کرد که هر بار، وقتی به این وضعیت معترض شده و شکایت خود را به نزد آن‌ها می‌بریم با این پاسخ مواجه می‌شویم که اگر می‌خواهید به کار خود در اینجا ادامه دهید که همینی که هست، اگر هم که اعتراض دارید و می‌خواهید این پروژه را ترک کنید، که به سلامت. ما هم بر دستان شما بوسه می‌زنیم. نمی‌دانیم با این وضعیت پیش‌آمده، چه باید بکنیم؟! متاسفانه صدای ما هم که به جایی نمی‌رسد...

* یک نفر از مسئولان هم به سراغ ما نیامد!
آخرین نفر از این میان هم گفت: متاسفم اما باید بگویم که در این مدت هفت ماهی که بر ما اینگونه سخت و طاقت‌فرسا گذشت، یک نفر از مسئولان استان، به سراغ ما نیامدند که بگویند دردتان چیست؟ چه می‌خواهید؟
حداقل انتظاری که از آن‌ها داشتیم این بود که می‌آمدند و می‌گفتند که مثلا به دلیل نداشتن بودجه‌ی مناسب، فعلا کار تعطیل است، آن وقت تکلیف روشن بود و هر کسی به دنبال کار و زندگی خود می‌رفت، نه اینکه 7 ماه را بلاتکلیف و بی‌پول بمانیم!


* مسؤولیت پرداخت حقوق کارگران سد گلوررد با شرکت طرف قرارداد است
فردای آن روز بود که فرماندار نکا در گفت‌و‌گو با فارس مازندران، با اشاره به طلب هفت ماهه‌ی کارگران سد گلورد از شرکت طرف قرارداد و پرداخت حقوق و مطالبات عقب‌افتاده‌ی کارگران گفت: با پیگیری انجام شده بخشی از حقوق معوقه کارگران پرداخت شده است تا بخشی از مشکلات آنان رفع شود.
جعفر احمدی با اعلام اینکه در این‌باره و رسیدگی به امور کارگران سد گلورد رایزنی‌های مختلف با مسؤولان مربوطه انجام شده است، اظهار کرد: با قوت پیگیر مطالبات و حقوق این کارگران هستیم. وی با اشاره به اینکه پشتیبانی کارگران در واحدهای تولیدی و رفع مشکلات آنان یکی از راه‌های مهم تحقق اقتصاد مقاومتی است، افزود: برای حل مشکلات کارگران سد گلورد نکا با تمام توان پای کار هستیم تا گره‌گشایی شده و کارگران به حق و حقوق خود برسند.
این مسؤول ادامه داد: از طریق دستگاه‌های اجرایی متولی همچون شرکت آب منطقه‌ای و سازمان تامین اجتماعی، برای رفع مشکلات مالی پیگیری‌های لازم انجام شده و لیست بیمه کارگران به‌روزرسانی شده و در این راستا مشکل کارگران مرتفع شده است و مشکلی وجود ندارد.
فرماندار نکا ادامه داد: برخی از کارگران سد گلورد، بیمه‌ی تأمین اجتماعی و مشکلات ناشی از به‌‌روزرسانی را مشکل خود اعلام کرده بودند که در این بخش همکاری‌های لازم انجام و مشکلات برطرف شده است.
احمدی اضافه کرد: تلاش برای دریافت باقی مانده مطالبات کارگران سد گلورد، در دست انجام است تا با برنامه‌ریزی مناسب و تسریع در امور، کارگران هر چه زودتر به حق و حقوق خود برسند.
نماینده‌ی عالی دولت در شهرستان نکا با بیان اینکه رفع مشکلات کارگری و توجه به این بخش از اقشار جامعه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ماست،خاطرنشان کرد: بارها در مورد پرداخت به موقع حقوق کارگران از تریبون‌های مختلف توسط مسؤولان ذی‌ربط کشوری، استانی و شهرستانی سخن گفته شده است و لازم است در این راستا توجه بیشتری اعمال شود. احمدی در مورد کارگران سد گلورد هم یادآور شد: این نیروها متعلق به بخش خصوصی طرف قرارداد با سد گلورد نکا هستند و مسؤولیت پرداخت حقوق با این شرکت طرف قرارداد است و تمام مطالبات آنان باید بر اساس کارکرد پرداخت شود.
وی افزود: تلاش برای خروج کشور از رکود، امکان سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی، اشتغال‌زایی بیشتر و افزایش قدرت خرید مردم از مسائل مهمی است که در کنار برطرف کردن مشکلات کارگری، با قوت پیگیری شده و در دست انجام است.
احمدی گفت: با تمام تلاش و کوشش خود در حال پیگیری برای حل این مشکل هستیم تا کارکنان و کارگران سد گلورد نکا بتوانند مطالبات و حق و حقوق گذشته خود را دریافت کرده و زندگی آبرومندی داشته باشند.

* پیمانکار تا زمانی که با شرکت قرار داد دارد، می‌تواند کارگر در اختیار بگیرد
مسئول روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران نیز در این‌باره به خبرگزاری ایرنای مازندران گفت: عقب افتادن سه تا چهار ماهه‌ی حقوق کارگران زیرپوشش پیمانکار در اجرای طرح مهمی مانند سدسازی به خاطر در اختیار داشتن تجهیزات موضوعی طبیعی و ظاهرا منطبق با قراردادهای آنان است.
امرالله براری افزود: البته پیمانکار، طبق مقررات باید از طریق داشته‌های خود وضعیت کارگران را مشخص کند، اما شرکت آب منطقه‌ای، به عنوان مجری، بر اساس توافق پس از بررسی‌های صورت وضعیت، طلبکاری‌های پیمانکار را به مرور پرداخت می‌کند.
وی توضیح داد: به نظر می‌رسد با توجه به اینکه بسیاری از امکانات و تجهیزات با ارزش شرکت پیمانکاری در اختیار کارگران است، پیمانکار، حداقل 2 تا 3 ماه از حقوق کارگران را در اختیار می‌گیرد تا پس از اتمام کار و تحویل تجهیزات به آنان پرداخت کند. براری در پاسخ به این پرسش که آیا طلبکاری‌های این پیمانکار به صورت اوراق قرضه پرداخت می‌شود یا نقدی است، گفت: شرکت، بیشتر پرداختی‌های خود را به این پیمانکار به صورت نقدی پرداخته است.
وی افزود: اینکه در اواخر کارِ پیمانکار، کارگران دچار برخی مشکلات در زمینه‌ی عقب افتادن حقوق و دغدغه‌ی بیکاری باشند، امری طبیعی است، چرا که پیمانکار تا زمانی که با شرکت قرار داد دارد، می‌تواند کارگر در اختیار بگیرد.
مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران در پایان گفت: در حال حاضر سد گلورد در مرحله‌ی آبگیری قرار دارد و البته بخشی از اجرای عملیات شبکه‌ی آبیاری پائین دست سد، اندازه‌گیری و تاج سد نیز باقی مانده که درحال اجراست.


* مطالبات در آینده‌ای نزدیک پرداخت خواهد شد
علی نبیان، معاون عمرانی استاندار مازندران نیز در این‌باره و در گفت‌و‌گو با خبرشمال اظهار داشت: منابع مالی معوقات و مطالبات این عده از کارگران، در حال حاضر، با رایزنی‌هایی که با وزارت نیرو انجام گرفته، در دست پیگیری‌ست. 
نبیان، به نقش تعیین کننده و موثر آب منطقه‌ای مازندران نیز در این بخش، اشاره و ابراز امیدواری کرد که با تخصیص منابع، در آینده‌ای نزدیک، معوقات و مطالبات این بخش از کارگران، به طور کامل پرداخت شود.


* کارگران، در خط مقدم خودکفایی و تولید و صنعت
کارگران در همه‌ جای دنیا، به عنوان سربازان پیاده نظام اقتصادی و خودکفایی و تولید و صنعت شناخته می‌شوند و به همین دلیل نیز، در کشورهای غربی، از کارگر، نه با عنوان ابزار کار، که با عنوان یکی از مهره‌های اصلی تحرک و فعالیت پویای اقتصادی یاد می‌شود.
بنابراین، مسلم است که اگر بخواهیم ایرانی آباد و توسعه‌یافته داشته باشیم، باید قدر این سربازان که بی منت و با امید و اراده‌ی فراوان، در خط مقدم توسعه مشغول کارند، بیشتر بدانیم...

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی