آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 06 دی 1396 06:16
رئیس کل دادگستری مازندران:

دستگاه‌های اجرایی در ارائه مجوزات سنگ‌اندازی نکنند

رئیس کل دادگستری مازندران در نشست اعضای انجمن لبنی استان که در قالب نشست تخصصی میز کشوری توسعه صادرات لبنیات در سالن هتل بادله ساری برگزار شد، گفت: در زمینه ارائه مجوزات نباید ادارات و دستگاه‌های اجرایی سنگ‌اندازی کنند.
حجت‌الاسلام محمدعلی تقوی‌فرد اظهار کرد: اقتصاد امروز در تمام دنیا نقش مهمی در ثبات عوامل اجتماعی و امنیتی دارد که باید این موضوع در تمام مراحل در دستور کار قرار گیرد.
وی، افزود: اگر تولید و اشتغال در جامعه نباشد اقتصاد کشور پویا نیست زیرا حیات انسان به زندگی مطلوب در این زمینه بستگی دارد.
وی تصریح کرد: اقتصاد از مسائل مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده که طبق فرمایش ایشان هر سال اقتصاد در شعار سالانه قرار دارد و امسال نیز سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری شد.
تقوی فرد تصریح کرد: مدیران انتخاب شدند تا کار کنند اگر اقتصاد و مسائل تولید در حاشیه باشد درب مراکز تولید بسته شود که این واحدها نیازمند حمایت همه جانبه است.
رئیس کل دادگستری مازندران گفت: در زمینه ارائه مجوزات نباید ادارات و دستگاه‌های اجرایی سنگ‌اندازی کنند.

تولیـد فراســرزمینـی ضـرورت کارخانجات لبنی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز در این نشست به تولید فراسرزمینی که ضرورت کارخانجات تاکید کرد و گفت: صادرکنندگان سرمایه‌های ملی و نخبگان واقعی جامعه هستند که با افکار بلند خود به گونه‌ای عمل می‌کنند که چراغ راه اقتصاد را روشن می‌کنند.
محمدمحمدپور عمران افزود: با کار جمعی می‌توانیم به قله‌های بلند دست یابیم و با خرد جمعی و اندیشه‌ورزی به توسعه صادرات دست یابیم.
وی بیان کرد: هدف ما افزایش کمی و کیفی توسعه صادرات صنایع فرآورده‌های لبنی است که باید تکیه‌گاه اصلی خودمان باشیم و منتظر کمک‌های دولت مانند یارانه نباشیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران افزود: حداکثرسازی تعامل زمانی رخ می‌دهد که پیشنهاد عملیاتی داشته باشیم و تفویض اختیار زمانی است که بخش خصوصی بتواند با استفاده از تمام ظرفیت‌ها و امکانات با تعامل بیشتر با دولت روند توسعه را تسهیل کنند.
وی ادامه داد: جلوگیری از صادرات محصولات بی‌کیفیت، صادرات محصولات با ارزش افزوده، تولیدو محصولات باکیفیت، تداوم در صادرات و روان سازی صادرات از اهمیت فراوانی در توسعه صادرات با کیفیت در بازارهای جهانی دارد.
محمدپور گفت: در زمینه سلامت اگر به موضوع صنایع لبنی توجه کنیم پیشگیری بهتر از درمان است که در قانون بودجه 97 باید سهمی برای حمایت از صنایع لبنی در نظر گرفته شود.
وی تصریح کرد: توسعه صادرات از اهداف دولت است که باید با ایجاد پنجره واحد خدمات صادراتی مشکلات و موانع را رفع کنیم.

محور اقتصادی در روابط بین‌الملل ایران صفر است 
دبیرانجمن صنایع لبنی ایران گفت: محور مذاکرات ایران با کشورهای دنیا مقوله اقتصادی نیست.
رضا باکری افزود: دولت‌های ایران پس از انقلاب اسلامی به ویژه در دهه اخیر حامی نخست کشورهای سوریه، عراق، لبنان و دیگر کشورهای منطقه هستند اما این کشورها هیچ گونه همکاری اقتصادی با ایران ندارند. 
وی تصریح کرد: بیشترین هزینه در بخش‌های امنیت و نظامی این کشور توسط ایران صورت گرفته است آنان مدیون کمک‌های بی دریغ ایران هستند، اما عربستان بدون تعرفه و ترکیه با کم‌ترین نرخ تعرفه‌ای در بازار این کشورها حضور دارند.
دبیر انجمن لبنی ایران پیشنهاد کرد که وزیران جهاد کشاورزی و صنعت و معدن و تجارت باید معاونان صادرات را از بین افراد موفق صادر کننده در بخش‌های مختلف بگمارند تا مشکلات به درستی تبیین و حل و فصل شود.
وی گفت: ایران باید با هر کشوری تعرفه‌های ترجیحی را در یک رقابت سالم برای صادرات و واردات لبنیات منعقد کند .
باکری با اشاره به اینکه صنعت لبنیات به رشد خوبی رسیده است، گفت: در تولید شیر خشک سرمایه گذاری سنگینی شده است.
وی با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید تولید شیر را در داخل کشور توسعه بدهد، گفت: اکنون حدود نیمی از هشت میلیون تن شیر تولیدی کشور از دامداری‌های سنتی است که می‌تواند به دامداری صنعتی تبدیل شود.

واحدهای تولیدی از طریق صادرات به وارستگی مالی می‌رسند
سید مجتبی رضوی رئیس خانه صنعت و معدن مازندران در حاشیه این نشست به خبرشمال گفت: جلسه امروز در مازندران برگزار شد چون 37 درصد صادرات لبنیات کشور از مازندران انجام می‌شود به همین دلیل دبیری میز لبنیات کشور به انجمن تخصصی صنایع غذا و داروی مازندران داده شد که یکی از انجمن‌های خانه صنعت و معدن استان است.
وی خاطرنشان کرد: این جلسه با حضور مقامات دولتی و نمایندگان بخش خصوصی از سراسر کشور برگزار شد و افرادی که در این جلسه حضور یافتند همه از تولید کنندگان برجسته مواد لبنی و از صادر کنندگان نمونه هستند مثل کاله، کالبر و پگاه.
رضوی در خصوص اهداف این نشست نیز گفت: تبادل نظر و شناسایی چالش‌ها و مشکلات و بررسی راهکارها از اهداف این نشست بود و قرار شد اعضا به یک جمع‌بندی برسند و نتیجه آن را به عنوان نظرنهایی میز تخصصی صادرات صنایع لبنی به مقامات ارشد دولت ارسال کنند 
تا برای رفع و حل مشکلات اقدام شود.
رضوی در ادامه با اشاره به مهم‌ترین مسائل مطروح در جلسه از ایجاد پنجره واحد برای تسهیل صادرات، اعمال محدودیت‌هایی برای افزایش کیفیت تولیدات لبنی برای بازارهای صادراتی و افزایش نقش بخش خصوصی در صادرات به عنوان مهم‌ترین تصمیمات این جلسه یاد کرد و گفت: ما چاره‌ای به‌جز افزایش صادرات نداریم به‌خاطر سرریز تولیدات لبنی داخل که این سرریز دو دلیل خاص دارد نخست کاهش سرانه مصرف داخلی به علت افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم و دوم اینکه در تولیدات لبنی مازاد هم داریم و صادرات برای هر تولید کننده‌ای جذاب است و از طریق صادرات، این صنف به سود و وارستگی مالی می‌رسند و به این دلیل ما چاره‌ای به‌جز صادرات تولیدات لبنی نداریم.

71 واحد لبنی در مازندران دارای پروانه هستند که 24 واحد فعال است 
رئیس انجمن صنایع غذایی مازندران نیز گفت: چندسال گذشته صادرات مواد غذایی از اهمیت و نقش مهمی برخوردار شده به گونه‌ای که برای توسعه صادرات این مواد غذایی مهم تلاش کنیم که بخش خصوصی و دستگاه‌های متولی باید تعامل بیشتری داشته باشند.
اسماعیل خاتمی مقدم با بیان اینکه 1.76 درصد صادرات غیرنفتی کشور مربوط به صادرات لبنی است افزود: کل شیر مورد نیاز صنایع لبنیات کشور پنج میلیون تن است که مازندران با تولید 2.5 میلیون تن جذب شیر نصف کشور را ظرفیت‌سازی و تامین می‌کند که باید در زمینه صادرات بیشتر به این امر توجه کنیم.
وی تصریح کرد: 71 واحد لبنی در استان دارای پروانه بهره‌برداری هستند اما 24 واحد فعال است که ظرفیت اسمی سالانه آن یک میلیون و 700 هزار تن است که در عمل 960 هزار تن تولید دارند.
خاتمی مقدم بیان کرد: 20 هزار شغل در صنایع غذایی مازندران وجود دارد و سرانه تولید به ازای هر شغل در صنایع استان 143 تن است که در صنایع لبنی 96 تن است.
وی گفت: در سال 95 حدود 250 میلیون دلار صادرات و در هشت ماه نخست امسال 183 میلیون دلار انجام شد که بازار هدف ما کشورهای سی آی اس، افغانستان، پاکستان، آمریکا، اروپا و دیگر کشورها بوده است. رئیس انجمن صنایع غذایی مازندران با بیان اینکه 80 درصد صادرات ایران به کشور عراق است گفت: بیشترین محصولات صادراتی کره، روغن کره، شیرهای خشک کم چرب و پرچرب و پنیر بوده که 37 درصد سهم وزنی و 33 درصد سهم دلاری مربوط به صادرات مازندران است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی