آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 29 آذر 1396 11:11
گزارش خبرشمال از سایه‌ی رقابت تاکسی هوشمند با سایر خودروهای حمل و نقل شهری

اسنپ مازندرانی شد!

 

 

خبرشمال/گروه اجتماعی
کمتر از یک ماه است وقتی از میادین و راه‌های اصلی مرکز مازندران گذر می‌کنیم با افرادی روبه رو می‌شویم که تابلویی در دست دارند و رویش نوشته است « جذب راننده رایگان اسنپ» مردان جوانی که در حاشیه میادین شهر ساری می‌ایستند پاسخگوی رهگذرانی می‌شوند که این تابلو نوشته برایشان سوال ایجاد کرده است که این نام غریب چیست که فقط راننده جذب می‌کند!
پیش رفتم و با سخنی کوتاه از روند کار اسنپ پرسیدم حسن‌پور از نیرو‌هایی بود که در جذب راننده فعالیت می‌کرد چند برگه که بیشتر معرفی اسنپ بود در اختیارم گذاشت تا علاوه بر توضیحات مبسوطش به مواردی که مشروط به جذب نیرو است آشنا شوم.
حسن‌پور اسنپ را سرویس حمل و نقل عمومی هوشمند درون و برون شهری معرفی کرد و گفت: اسنپ سامانه حمل و نقل هوشمندی است که بنا به درخواست مشتری توان جابه‌جایی مسافر را دارد.
این نماینده اسنپ افزود: حدود یک‌ماه است که سرویس اسنپ با 3 سال سابقه کار وارد مازندران شده است و در حال حاضر در شهرهای ساری و بابل فعالیت خود را شروع کرده است.
حسن‌پور با بیان اینکه با توجه به نوپا بودن اسنپ در ساری تاکنون استقبال خوبی از سوی مسافرانی که با این سرویس حمل و نقل هوشمند آگاهی دارند شده است، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد زیادی از رانندگان برای کار، اسنپ را انتخاب کرده‌اند و روزانه بیش از 25 سرویس هم می‌روند که این روند نشان از جذب اعتماد عمومی از این سامانه حمل و نقل هوشمند است.
وی استفاده از اسنپ را منوط بر نصب این سامانه در گوشی اندروید تلفن همراه و یا رایانه دانست و افزود: متقاضیان می‌توانند اپلیکیشن اسنپ را در گوشی تلفن همراه نصب و با معرفی موقعیت مکانی درخواست خدمات از این سرویس حمل و نقل دهند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به ارائه خدمات کند.
وی در توضیح بیشتر درخصوص اینکه اسم، فامیلی، تصویر، مدل خودرو راننده برای فرد متقاضی که درخواست ماشین کرده است بر روی صفحه سامانه اسنپ درج می‌شود، تصریح کرد: اسنپ زیر نظر اینترنت ایران فعالیت می‌کند و تاکنون چند استان کشور از خدمات این سرویس حمل و نقل بهره‌مند شده‌اند.
حسن‌پور با بیان اینکه اسنپ به‌طور مستقل و سیار کار می‌کند و زیر مجموعه ارگان و نهاد خاصی نیست، بیان کرد: رانندگانی که در اسنپ کار می‌کنند ساعت کاری مشخص ندارند و فعالیت به‌صورت آزاد است. طبق سرویسی که می‌روند بنابه تعرفه‌ای که تعریف شد کرایه دریافت می‌کنند.
وی کرایه هر کیلومتر سرویس اسنپ را 500 تومان دانست و گفت: از کل کرایه‌ 80 درصد راننده دریافت می‌کند و 20 درصد حق کمیسیون شرکت حامی اسنپ می‌شود.
وی جذب راننده را مشروط به داشتن گواهینامه، بیمه‌نامه، معاینه فنی خودرو و سوء پیشینه راننده دانست و افزود: لازم است راننده شماره شبا از هر بانکی که حساب شخصی دارد را به اسنپ ارائه دهد تا حقوق خود را دریافت کند.
حسن‌پور یادآور شد: در اسنپ دریافت کرایه از مشتری به‌صورت نقدی و الکترونیکی ممکن است.
در توضیحاتی که توسط این نماینده شرکت اسنپ به خبرشمال داده شد نشان می‌دهد حمل‌ونقل درون‌شهری مازندران با ساز و کار هوشمند و خدمات 24 ساعته در لحظه جان تازه‌ای گرفته است.

شروع فعالیت تاکسی‌یاب و تغییر نام به اسنپ
اما شهرام شاهکار خالق اسنپ در گفت‌وگو با (پول نیوز) با بیان اینکه در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ گفت: خرداد 94 بود که نام تاکسی‌یاب به اسنپ تغییر پیدا کرد و نسخه آزمایشی اپلیکیشن اسنپ معرفی شد.
وی در رابطه با ارزان بودن قیمت‌های ارائه شده از سوی این اپلیکیشن می‌افزاید: اسنپ به‌عنوان یک نرم‌افزار زمانی می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد که کاربران مسافر و کاربران راننده را راضی نگه دارد.

بهره‌وری رانندگان از اسنپ
شاهکار، اظهار کرد: دلیل موفقیت نیز تا به امروز بسیار ساده بوده است. مدل کسب ‌و کاری که اسنپ ایجاد کرده است این اجازه را می‌دهد که بهره‌وری رانندگان بالا رود به این معنا که برای یک راننده مسیر برگشت به محل ثابت حذف شده است و راننده می‌تواند بعد از رساندن مسافر به مقصد، بلافاصله از همان منطقه یک مسافر دیگر سوار کند. بنابراین تعداد سفرهای یک راننده بدون اتلاف وقت چندین برابر می‌شود. به همین‌دلیل نرخ کرایه مسافران نیز کمتر شده، درحالیکه درآمد راننده افزایش می‌یابد. 
وی در ادامه یادآور شد: در واقع ما تمام تلاش‌مان را کرده‌ایم که خودمان را در رقابت با صنف تاکسی و اتومبیل‌های کرایه‌ای قرار ندهیم تا جایی که فعالیت و امکانات ما در طول نیازهای طیف بازار سنتی‌تر قرار گیرد.

گِله رانندگان آژانس و رضایت مسافران از اسنپ
اما با شروع فعالیت اسنپ در مازندران و چندین استان دیگر کشور برخی گفت‌وشنودها حاکی از آن است که این نوع سرویس رقیب سرسخت سایر خودروهای حمل و نقل درون و برون شهری شده‌اند. تا حدی که صنف تاکسی تلفنی‌ها، تیراژه‌ها، بی‌سیمی‌ها و .... شکایتی تنظیم کرده‌اند که اسنپ نان ما را آجر کرده است.
حسین زارع که از رانندگان تاکسی تلفنی در ساری است به خبرشمال، گفت: از وقتی کار اسنپ شروع شد به خاطر دریافت کرایه پایین‌تر از تعرفه تاکسی تلفنی‌ها بر تعداد زنگ‌‌خور آژانس اثر منفی گذاشته است.
وی افزود: بنا به شکایتی که برای اسنپ تنظیم شد اتحادیه متبوع قصد جلوگیری از فعالیت اسنپ را دارد.
زارع اظهار کرد: کرایه تاکسی اسنپ از خیابان قارن تا 600 دستگاه در ساری 3500 تومان است در حالیکه تعرفه تعیین شده برای تاکسی تلفنی‌ها 5000 تومان است.
وی ادامه داد: لازم است اسنپ با همسان سازی کرایه هر سرویس با بقیه‌ی همتایان خود فعالیت کند دلمان نمی‌خواهد نان کسی آجر شود.
امیرفضلی از شهروندان ساروی است در گفت‌وگو با خبرشمال با ابراز خرسندی از اینکه ادامه روند کار اسنپ برای مردم مازندران خوب است گفت: به دلیل کم بودن وسعت شهری میزان سرویس و کرایه‌ای که رانندگان اسنپ دریافت می‌کنند مقرون به صرفه است.
این شهروند ساروی با بیان اینکه از یک‌سال گذشته با فعالیت اسنپ در تهران آشنا بودم، افزود: از اینکه با تعریف سامانه در گوشی تلفن‌همراه درخواست خودرو انجام می‌شود میزان زمان انتظار کم و بهانه‌ای در ایام مختلف سال برای جا‌به‌جایی مسافر وجود ندارد اسنپ مورد استقبال قرار دارد.
به گزارش خبرشمال، اما آنچه در اسنپ توجه هر شهروندی را به خود جلب می‌کند ناهماهنگی ظاهری خودروهایی‌ست که اسنپ واسطه میان راننده و مشتری است.

قانون‌های جالب اسنپ که شاید ندانید
اما طبق توضیحات شهرام شاهکار خالق اسنپ که با (پول نیوز) گفت‌وگو کرد؛ اسنپ نیز مانند هر سرویس دیگری قوانین خاص خود را دارد؛ قانون‌هایی که شاید کمتر مسافری از آنها مطلع باشد. رانندگان اسنپ در استخدام این شرکت نیستند بلکه اسنپ تنها واسطه‌ای برای وصل کردن شما به رانندگان شخصی است. بنابراین وقتی درخواست سفر می‌کنید، رانندگان مجاز به قبول یا رد آن هستند و اسنپ نمی‌تواند آنها را مجبور به قبول درخواست شما کند.
طبق قوانین اسنپ افراد برای ثبت نام و استفاده از خدمات آن باید 18 ساله باشند و به سن قانونی رسیده باشند بنابراین در صورتی که اسنپ متوجه این موضوع شود می‌تواند حساب شما را مسدود کند.
اسنپ هیچ مسئولیتی در قبال کارها و رفتار راننده که خلاف قوانین کشور باشد را بر عهده نمی‌گیرد و در صورت رخ دادن چنین موردی شما باید از شخص خاطی شکایت کنید نه اسنپ!
هر فرد اجازه دارد فقط یک حساب در اسنپ بسازد. یعنی شما مجاز نیستید با چند شماره مختلف در اسنپ حساب داشته باشید و از خدمات آن استفاده کنید.
اسنپ به شما اجازه نمی‌دهد حساب خود را برای استفاده در اختیار اشخاص دیگر قرار دهید یا آن را به دیگران واگذار کنید. 
استعمال دخانیات حین استفاده از خدمات اسنپ ممنوع است در نتیجه شما با ثبت نام در اسنپ می‌پذیرد هنگام سفر سیگار، پیپ و... نکشید. 
طبق قوانین راهنمایی و رانندگی کشور هر خودرو حق حمل حداکثر 4 مسافر را دارد بنابراین سوار شدن بیش از این تعداد خلاف قانون است و اسنپ نیز به شما اجازه این کار را نمی‌دهد.
در قوانین اسنپ آمده است انتقال بار و کالا بدون حضور مسافر (مالک کالا) ممنوع است و کاربر حق ارسال کالا را نخواهد داشت. پس اگر کالای شما گم یا دزدیده شود اسنپ مسئولیت آن را نمی‌پذیرد.
شما مجاز نیستید هنگام استفاده از اسنپ سگ، یا سایر حیواناتی را به همراه داشته باشید که همراه داشتن آنها در خودرو طبق قوانین ایران ممنوع است.
مسافران اسنپ مجاز نیستند هنگام سفر کالاهای ممنوعه و خطرناکی مثل مواد مخدر، مشروبات الکلی، مواد آتش‌زا، مواد سمی، مواد رادیو اکتیو، مواد منفجره، سلاح و... را به همراه داشته باشند.
کدهای تخفیفی که اسنپ در اختیار شما می‌گذارد غیرقابل فروشند. همچنین طبق قوانین اسنپ شما مجاز به دادن این کدها به افراد دیگر نیستید.
مبلغی که کاربران به عنوان هزینه سفر به اسنپ پرداخت می‌کنند یا حساب خود را شارژ می‌کنند قابل استرداد نیست و نمی‌توانند آن را از اسنپ پس بگیرند. همچنین پس از درخواست سفر حق اعتراض نسبت به هزینه آن را نخواهید داشت.
اسنپ خود را مجاز می‌داند اطلاعات شخصی، اطلاعات مکانی، اطلاعات سفر و اطلاعات دستگاه شما را ذخیره کند و مورد استفاده قرار دهد ولی هیچ کاربر مجاز نیست اطلاعات سایر مسافران و رانندگان را ذخیره و از آنها استفاده کند. ضمنا وظیفه محافظت از اطلاعات حساب شما برعهده خود شماست.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی