آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 29 آذر 1396 11:05
استاندار مازندران در شورای اداری بهشهر و گلوگاه:

ما وارث صنعت ورشکسته‌ایم

 

 

استاندار مازندران با اعلام اینکه برخی کارخانه‌های تاریخی بهشهر تعطیل و نیمه‌تعطیل است، گفت: ما اکنون وارث این مسئله هستیم و باید تلاش کنیم تا این کارخانجات، وارد مدار شوند. محمد اسلامی در جلسه شورای اداری بهشهر، این شهر را از شهرهای مهم کشور دانست که دارای انسان‌ها والامقام و ظرفیت فراوان بوده، اظهار کرد: باید فعالیت و تلاش مدیران برای مردم، از قابلیت معدل مردم شهر بالاتر باشد. وی افزود: مدیران حق ندارند زیر معدل کار کنند و باید براساس قابلیت انسان، فرهنگ، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها تلاش شود. اسلامی با تاکید بر کیفیت عملکرد و رفتار در پاسخگویی به مردم یادآور شد: مدیران ما باید والاترین عیار را داشته باشند و براساس قابلیت فرهنگی و گردشگری فراوان بهشهر کار کنند.

استاندار مازندران با بیان اینکه بالاترین دغدغه خانواده‌ها، بیکاری و مشکل اشتغال است، گفت: در کنار مشکلات اشتغال، مشکلات تولید و انباشتی از مسائل وجود دارد که باید چاره‌اندیشی شود.
وی افزود: مدیران باید براساس صورت مسئله و وضعیت موجود از نیازها، مشکلات و توانمندی‌ها تلاش کرده و بیکاری را براساس نیازها برطرف کنند.
اسلامی گفت: منطقه ویژه اقتصادی داریم اما قدر آن را نمی‌دانیم، استفاده نمی‌کنیم و برای انجام سرمایه‌گذاری در آن پیگیری نداریم.
وی افزود: در نخستین پروتکل امضا شده در مازندران، تفاهم نامه‌ای با دانشگاه منعقد شد که از سال ۹۰فراخوان دانشجو داده تا ببینند چقدر اشتغال برای دانشجویان ایجاد شد تا براساس آن برنامه‌ریزی شود و مدیران شهرستانی هم پیگیر باشند.
وی ادامه داد: باید ظرفیت سرمایه‌گذاری مناسب انجام شود و کارها علمی و فنی باشد و بدانیم با شعار، کار و مساله حل نمی‌شود و باید با تلاش همه جانبه، مسیر هموار شود.
استاندار مازندران با بیان اینکه فراری دادن سرمایه‌گذار به آسانی اتفاق می‌افتد؛ خواهان تلاش بیشتر برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی شد و افزود: توجه شود که سرمایه‌گذار ما سرمایه‌بردار نباشد؛ بلکه کار کند.
وی با تاکید بر کیفیت کالا و تولید، یادآور شد: محصول و کیفیت در بازار بسیار مهم و اثرگذار است که باید در این بخش توجه ویژه اعمال شود تا سرمایه واقعی ایجاد شود.
وی افزود: باید بدانیم که همواره وام بانکی چاره‌ساز نیست بلکه باید بررسی عمیق انجام شود تا با استفاده از توان و ترکیب تخصصی، برای رفع بیکاری تلاش شود.
استاندار مازندران با تآکید بر اینکه نیروی انسانی مهم‌ترین اصل است و باید به سمت توسعه منابع انسانی و درآمدزایی رفت، خاطرنشان کرد: موتور تولید با جاگذاری مناسب انجام می‌شود و باید در این بخش تلاش شود.
وی با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال در مازندران تاکنون برای ۲ هزار ۶۰۹ واحد تولیدی موافقت اصولی انجام شد، گفت: از این تعداد، ۹۵۰ واحد نیمه‌تمام و بیش از۵۰۰ واحد بعد از شروع کار، متوقف شدند و یک هزار واحد اکنون فعالیت دارند که باید تک به تک این صنایع بررسی و برای اشتغال فعال شوند.
این مسئول استانی با اعلام اینکه برخی کارخانه‌های تاریخی بهشهر تعطیل و نیمه‌تعطیل است، بیان داشت: ما اکنون وارث این مسئله هستیم و باید تلاش کنیم تا این کارخانجات، وارد مدار شوند.
اسلامی با اشاره به تخلیه روستاهای بهشهر به سمت شهر بر علت‌یابی تأکید کرد و از جمله این علت‌ها با مشکلات منابع طبیعی و چرای دام و عدم اشتغال اشاره و بر حل آنها تأکید کرد.
وی افزود: ۳۰ درصد جمعیت بهشهر، روستایی است و باید کمک کنید تا با ارائه خدمات در روستاها، حیات روستاها تقویت شود.
وی با بیان اینکه برای پرورش ماهیان خاویاری تسهیلات مناسبی در اختیار داریم که ۸درصد توسط افراد و مابقی تسهیلات و کمک است بر جذب مناسب آنها تا پایان سال و توجه به بیمه روستایی تأکید کرد.
استاندار مازندران با تأکید بر تلاش برای جامعه بیکار، گفت: باید کارخانه به کارخانه مشکلات بررسی گردد تا مشکل بیکاری حل شود.
اسلامی با بیان اینکه وقتی آمایش و برنامه‌محوری براساس ظرفیت و استعداد سرزمین و جمعیت باشد می‌توان به توسعه دست یافت، افزود: به دنبال مقیاس بزرگ و سرمایه‌گذار خارجی نباشیم بلکه همین موارد اولیه را ببینیم و گسترش دهیم.
وی گفت: راه‌اندازی صنعت، توسعه دامپروری و کشاورزی نیازمند بسترسازی مناسب است و باید همه وارد کار شوند و تلاش کنند.
استاندار مازندران با اشاره به قابلیت گردشگری بهشهر گفت: طرح سنگین گردشگری برای عباس‌آباد گذاشته شود تا مثل رامسر و نمک آبرود از ظرفیت گردشگری استفاده و برای بوم‌گردی منطقه چاره‌اندیشی ‌شود.
اسلامی با بیان اینکه بهشهر و بندر امیرآباد، یک نقطه از حمل و نقل و کریدور شمال جنوب است، خاطرنشان کرد: بندر بار می‌خواهد که باید کالا و بار، تولید یا ترانزیت شود و باید در این کریدور سهم داشته باشیم و باید مطالبه و پیگیری شود.

* پروژه سد گلورد در حال نهایی شدن است
محمد اسلامی در جلسه شورای اداری شهرستان گلوگاه هم حضور یافت و گفت: تلاش برای ایجاد اشتغال مناسب، توجه به روستاها، رفع محرومیت‌ها، بررسی مشکلات صنایع و رونق تولید از دغدغه‌های مهمی است که در دستور کار است.
وی اظهار کرد: تلاش برای ایجاد اشتغال در شهرستان، رونق کسب و کار، ارائه تسهیلات ارزان قیمت به روستاییان و ماندگاری در روستاها با قوت در دست انجام است تا گره گشایی شود.
استاندار مازندران همچنین با اشاره به اینکه اغلب شغل مردم شهرستان گلوگاه براساس اطلاعات داده شده، دکل بندی است؛ خاطرنشان کرد: با توجه به توانمندی در این بخش، این افراد می‌توانند به جای فعالیت در شرکت‌های غیربومی، برای خود شرکت بومی تشکیل داده و ساماندهی منسجمی برای خود ایجاد کنند.
اسلامی گفت: تلاش برای توسعه با استفاده از در اختیار داشتن نیروی انسانی فعال و پویا از مسائل مهمی است که نباید از نظر دور نگه داشته شود و باید مدیریت منابع انسانی برای ایجاد اشتغال مناسب و تولید در دستور کار همگان باشد تا شاهد رشد و توسعه همه جانبه باشیم.
استاندار مازندران همچنین با اشاره به لایروبی دریای آرام گلوگاه گفت: در این بخش هم به دلیل رسوبات فراوان انباشته شده در سطح دریا، برنامه ریزی منسجم و لایروبی در دستور کار است تا شاهد رونق در این بخش و توسعه گردشگری باشیم.

* حذف شدن گلوگاه از فهرست مناطق محروم با وجود تداوم محرومیت‌ها
فرماندار گلوگاه نیز گفت: محروم بودن شهرستان بر همه آشکار است اما در فهرست مناطق محروم قرار نداریم و بسیاری از روستاهای دوردست گلوگاه از دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری حذف کرده‌اند.
محمدرضا تباکی اظهار کرد: گلوگاه دارای ظرفیت‌های بزرگ گردشگری از جمله جنگل، دریا و تالاب است.
وی افزود: این شهرستان دارای 40 هزار نفر جمعیت است که در دوران جنگ تحمیلی گردان امام حسین (ع) را تشکیل و پشتیبانی کرده است و بیش از 80 درصد دکل‌بندان کشور گلوگاهی هستند.
فرماندار گلوگاه بیان کرد: یک شهرک صنعتی در این شهرستان مشغول به فعالیت است که تعدادی از واحدهای تولیدی با ظرفیت پایین جذب نیروی انسانی احداث شده است، این کارخانه باید حمایت شوند تا طرفیت جدب را بالا ببرند.
وی در مورد ساخت‌وساز غیرقانونی گفت: همه موارد از جمله جلوگیری از ساخت‌وساز غیرقانونی که در کل کشور مورد تاکید است در گلوگاه هم پیگیری می‌شود، امروز می‌توانیم مدعی شویم که ساخت‌وسازهای غیرمجاز در گلوگاه به صفر رسیده است. فرماندار گلوگاه در مورد سامان‌دهی زباله، تصریح کرد: سامان‌دهی و تفکیک زباله از مبدا را آغاز کردیم و تاکنون 6 جلسه در این زمینه داشتیم و جدول زمان‌بندی را هم در شهر و هم روستا آماده کردیم.
این مسؤول یادآور شد: بیشترین نرخ بیکاری را در استان داریم و از نظر شاخص هزینه خانوار فقر فقیرترین شهرستان استان هستیم، میانگین مالکیت زمین سهم 4هزار متر مربع است.
تباکی افزود: محروم بودن شهرستان بر همه آشکار است اما در فهرست مناطق محروم قرار نداریم و بسیاری از روستاهای دوردست گلوگاه از دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری حذف کرده‌اند./ مهر

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی