• منتشر شده در چهارشنبه, 29 آذر 1396 11:03
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران در نشست خبری هفته‌ی گرامی‌داشت حمل و نقل و راهداری عنوان کرد

راه ما خانه‌ی ماست

 

 

خبرشمال/

در بدو ورود به هر شهری، نخستین چیزی که توجه هر مسافری را به خود جلب کرده و قضاوت اولیه از میزان توسعه‌یافتگی آن را در ذهن، شکل می‌دهد، پاکیزگی محورهای ورودی و منظره‌آرایی حاشیه جاده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران، در نشست خبری به مناسبت گرامی‌داشت هفته‌ی حمل و نقل و راهداری، با اعلام مطلب فوق، با اشاره به اینکه مازندران، به دلیل برخورداری از وسعتی سبز و زیبا، همواره از اولویت‌های مقاصد گردشگری در کشور به شمار می‌آید، گفت: متاسفانه به‌رغم اهمیت رعایت نظافت، در محورهای ورودی و خروجی، در استانی با این حجم از مسافر در طول سال، همواره شاهد رها کردن و دفع غیراصولی نخاله‌های ساختمانی و زباله‌های خانگی، در حاشیه‌ی این جاده‌های ارتباطی بوده‌ و هستیم و این در حالی‌ست که باید این فرهنگ در میان مردم شکل گیرد که راه‌ ما خانه‌ی ماست.
احمد آفرین محمدزاده با اشاره به اهمیت تابلوها و علائم هشداردهنده‌ در طول مسیرهای ارتباطی در سراسر کشور، از آن‌ها با عنوان علائم ارائه دهنده‌ی مختصات هندسی راه‌ها نام برد و تاکید کرد: همه‌ی مسافران در تمام طول سال، قبل از آنکه قصد سفر کنند، باید نسبت به شرایط جوی و وضعیت ترافیکی مسیرهای مواصلاتی و راه‌های ورودی آن شهر، اطلاعات لازم را کسب کنند تا با آمادگی و امنیت کامل، وارد شهر شوند.
محمدزاده، تصریح کرد: در اخباری که به‌طور معمول در زمستان‌ها از نجات تعداد زیادی خودروی گرفتار در برف منتشر می‎‌شود در بیشتر موارد این اتفاق به‌دلیل سهل‌انگاری و بی‌دقتی یک خودرو که به زنجیر چرخ مجهز نبوده است، رخ می‌دهد که همین امر، در نهایت باعث ایجاد ترافیک سنگین و در برف ماندن سایر خودروها می‌شود. وی افزود: استان مازندران، با وجود 1400 کیلومتر راه مواصلاتی، از 449 دستگاه پل تردد جاده‌ای، 43 تونل و 22 راهدارخانه‌ی فعال برخوردار است. محمدزاده، به استفاده از 405 دستگاه خودروی سبک و سنگین در حوزه‌ی راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اشاره و بیان کرد: بسیاری از این ماشین‌آلات، بیش از 25 سال عمر دارند که این امر، از سهولت و سرعت انجام کارها در این حوزه به شدت می‌کاهد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در توضیح بیشتر مطلب افزود: اکنون که در روزهای انتهایی فصل پاییز قرار گرفته‌ و در آستانه‌ی ورود به فصل زمستان و اوج بارش‌ برف، به ویژه در گردنه‌های برف‌گیر استان هستیم، خوب است به این نکته نیز اشاره کنم که بسیاری از همکاران و کارمندان خدوم و زحمتکش این اداره کل، به‌دلیل نبود و کمبود امکانات لازم، از جمله ماشین‌های نمک‌پاش، در بیشتر مواقع، مجبور می‌شوند از کامیون‌ها برای این کار استفاده کنند، که این اقدام، علاوه بر کندتر کردن این کار، بر سختی و خستگی در فرایند انجام کار نیز می‌افزاید.
محمدزاده، با بیان اینکه اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، تنها در حوزه‌ی نگهداری از راه‌ها به فعالیت می‌پردازد و در حوزه‌ی راه‌سازی و ... هیچ‌ مسئولیتی متوجه آن نیست، گفت: در بسیاری از کشورهای پیشرفته، با مکانیزه شدن وسایل و تجهیزات راهداری، انجام سخت‌ترین کارها با ساده‌ترین روش‌ها، امکان‌پذیر خواهد بود و این در حالی‌ست که در استان گردشگرپذیر و پر ترددی همچون مازندران، به دلیل نبود امکانات و تجهیزات لازم، وظایف محوله در حوزه‌ی راه‌ها، به سختی انجام می‌پذیرد.
این مسئول همچنین در پایان با تحسین فرهنگ احترام و بازنگهداشتن مسیرها و جاده‌ها برای عبور و مرور وسایل نقلیه‌ی امدادرسان در سایر کشورها، از مردم خواست تا با تبعیت از این فرهنگ پسندیده، به کمک خودروهای امدادرسان، از جمله خودروهای راهداری بشتابند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی