• منتشر شده در سه شنبه, 28 آذر 1396 07:03
شهردار بابل در کنفرانس خبری اعلام کرد

آغاز طرح تفکیک زباله از 29 آذرماه امسال

 

 

خبرشمال/مجیدعرب فیروزجایی

شهردار بابل با بیان اینکه موضوع پسماند و زباله امروزه مشکل اصلی شهرهای مازندران و یک تهدید جدی برای محیط زیست است، گفت: مشکل ما مشکل زیست محیطی و هزینه است، معضلات پسماندی دغدغه حال حاضر همه مدیران شهری است. مهندس کبود فیروزجایی در نشست خبری با موضوع طرح تفکیک زباله از مبدا، گفت: مسئله زباله را در زندگی روزمره نمی‌توان حذف کرد و خط پایان آن نیز برحسب تکلیف قانون به شهرداری‌ها محول شده است لذا حل این معضل به دغدغه اول مدیریت شهری تبدیل شده است. شهردار بابل تفکیک زباله را راهکار مناسبی جهت کاهش زباله دانست و افزود: طرح تفکیک زبال 29 آذرماه در سراسر شهرستان بابل آغاز می‌شود، هدف از اجرای این طرح کاهش هزینه، کمک به محیط زیست و به جا گذاشتن یک فرهنگ برای نسل آینده محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه تولید زباله در شهرستان بابل از 120 تن در سال 79 به 300 تن در حال حاضر رسیده است، اظهار داشت: این آمار نشان می‌دهد که ما در تولید زباله بسیار قهار بودیم. شهردار بابل افزود: خط پردازش کمپوست 100تنی در منطقه انجیل‌سی به 250 تن ارتقاء یافته است و تلاش ما این است که حجم تولید زباله را کاهش دهیم چرا که سطح متراژی انجیل‌سی دیگر قابل افزایش نیست. کبود فیروزجایی اضافه کرد: باید تلاش کنیم تا تفکیک زباله به جای کوچه‌ها از خانه‌ها شروع شود.
شهردار بابل افزود: اگر ما بتوانیم فقط یک کانتینر از حجم زباله را کم کنیم یعنی به محیط زیست کمک کردیم. وی با اشاره به اینکه در بحث فرهنگ سازی زباله بسیار دیر عمل کردیم، ابراز داشت: نقش رسانه در این خصوص بسیار مهم است به این دلیل که رسانه‌ها می‌توانند مشاوران خوبی در این زمینه باشند. شهردار بابل با اشاره به راه اندازی تصفیه‌خانه انجیل‌سی ظرف دو ماه آینده، گفت: با نصب تجهیزات و دستگاه شیرابه زباله در تصفیه‌خانه انجیل‌سی روزانه 40 تا 60 متر مکعب شیرابه تصفیه خواهد شد و شیرابه زباله برای تامین آب کشاورزی استفاده می‌شود و با اجرای این پروژه، یک کار زیست محیطی خوبی در انجیل‌سی اتفاق می‌افتد.
کبود فیروزجایی سپس در خصوص ساماندهی ترافیکی ورودی شهر بابل در منطقه موزیرج، گفت: این طرح به منظور ساماندهی و بهسازی ورودی شهر به همراه زیباسازی و جداره سازی بافت آغاز شده است. وی اجرای روشنایی مسیر، روان سازی ترافیکی و نیز تغییر گونه‌های گیاهی درختان بر اساس کارشناسی صورت گرفته را از اقدامات پیش بینی شده این طرح ذکر کرد . شهردار بابل همچنین متذکر شد: پارک جدیدی دربلوار مادر درمدت 4الی 5ماهه افتتاح می‌شود و پارک شهید شکری برای ایام عید جهت استفاده شهروندان و گردشگران آماده خواهد شد.

* برای حل معضل پسماند بابل همه شهرستان بسیج شوند
مرمرفیروزپور، رئیس شورای اسلامی شهرستان بابل نیز گفت: موضوع پسماند به دلیل اثرات نامطلوبش بر روی سلامت افراد و محیط زیست به عنوان یک موضوع مهم در اولویت برنامه‌های شورای دوره پنجم قرار گرفت. وی در این نشست با اشاره به اینکه زنگ تفکیک زباله روز 29 آذر ماه در مدارس سراسر شهرستان بابل نواخته خواهد شد، ابراز داشت: بیش از 80 هزار نیروی وابسته به آموزش و پرورش ظرفیت قابل توجهی برای شهرستان و ترویج و فرهنگ سازی این موضوع مهم است لذا مقرر شد هر روزبه مدت 5 دقیقه و ظرف یک ماه این طرح در مدارس به دانش‌آموزان آموزش داده شود. وی با بیان اینکه تمام ادارات شهرستان برای تحقق این طرح باید تلاش کنند، گفت: ادارات و نهادها به خصوص نهادهای فرهنگی باید سعی کنند اولویت‌هایشان به سمت و سوی فرهنگ سازی طرح تفکیک زباله از مبدا برود چرا که این کار فقط مربوط به شهرداری نیست. رئیس شورای اسلامی شهرستان بابل خاطرنشان کرد: شهرداری متولی جمع‌آوری زباله است اما همه کارهای فرهنگی به عهده شهرداری نیست. فیروزپور خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما با حجم بالایی از زباله در سطح شهرستان مواجه هستیم لذا کاهش زباله یکی از اهداف مهم ما در این طرح است که با تفکیک زباله پیش بینی می‌شود تا 40 درصد از تولید زباله کاسته شود. وی یادآور شد: بالغ بر33 درصد زباله شهربابل را کاغذ تشکیل می‌دهد و اگر ما بتوایم کاغذ خشک را از زباله جدا کنیم در کاهش زباله تا حدودی موفق خواهیم بود. رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر بابل با جدی دانستن مشکل زیست محیطی منطقه انجیل‌سی یادآور شد: مشکلات منطقه انجیل‌سی را باید جدی بگیریم. این مسوول خاطرنشان کرد: انجیل‌سی تنها متعلق به شهرداری بابل نیست بلکه متعلق به شهرستان بابل است و ضروری است برای حل معضل پسماند بابل همه شهرستان بسیج شوند.
وی نقش شهروندان را در اجرای این طرح، مهم ذکر کرد و گفت: امکانات و نیروها بخشی از این طرح است اما بخش تاثیرگذار برای تحقق طرح، همکاری و همراهی شهروندان است که اطلاع رسانی رسانه‌ها در پیشبرد این امر مهم بسیار کمک کار خواهد بود.

*تفکیک از مبدأ سبب کاهش 30 درصدی زباله در بابل می‌شود
مهندس کیانی معاون خدمات شهری شهرداری بابل هم در این نشست افزود: انتظار ما این است در پایان این طرح30درصد از تولید زباله سطح شهر کاهش یابد. معاون خدمات شهری شهرداری بابل گفت: پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پروژه تفکیک زباله از مبداء، حجم زباله حملی و دفنی در سایت انجیل‌سی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. مهندس کیانی افزود: این پروژه در بخش اول با آموزش چهره به چهره توسط آموزشگران انجام خواهد شد که طی آن مناطق سطح شهر به 18 بلوک و 6 منطقه تقسیم می‌شود و اطلاعات خانوار و مراکز صنعتی و واحدهای صنفی در یک فرم درج و کد اشتراک به شهروندان داده می‌شود. 
وی افزود: طرح جمع آوری زباله هرهفته یک بار توسط ماشین‌هایی با آرم و ملودی مشخص انجام می‌شود و در صورت انباشته شدن و نیاز به جمع آوری، با تماس شهروندان همکاران ما جهت جمع آوری مراجعه خواهند کرد. مهندس کیانی جانمایی کانکس در جاهای مختلف شهر را فاز دوم این طرح ذکر کرد و گفت: شهروندان علاوه بر تحویل زباله‌ها به مسئول جمع‌آوری در خانه‌ها، می‌توانند از کانکس جهت تحویل زباله استفاده کنند. وی گفت: در قبال تحویل زباله خشک، شهروندان لوازم‌التحریر و یا لوازم بهداشتی دریافت می‌کنند.
معاون خدمات شهری شهرداری بابل گفت: شهرداری در راستای این طرح در گام سوم اقدام به نصب سطل‌های تفکیک زباله در معابر شلوغ شهر و پارک‌های عمومی می‌نماید. کیانی با بیان اینکه این پروژه یک طرح سه ساله است، گفت: انتظار ما این است در پایان این طرح30درصد از تولید زباله سطح شهر کاهش یابد. وی گفت: در حال حاضر حدود66 درصد زباله بابل فسادپذیر و حدود 34 درصد زباله بابل قابل بازیافت است که از این میزان شاید حدود 10 درصد آن ارزش اقتصادی نداشته باشد لذا سعی ما این است از این زباله درآمد اقتصادی حاصل کنیم.
معاون خدمات شهری بابل افزود: برابر آنالیز سال 96 در خصوص وضعیت زباله بابل، هزینه جمع‌آوری و حمل یک کیلو زباله به سایت انجیل‌سی به ازای هر نفر 154 تومان است و از طرفی سرانه زباله هر شهروند هم 670 گرم است که این در مقایسه با جمعیت 250 هزار نفری بابل سالانه حدود 5/9 تا 10 میلیارد تومان هزینه جمع‌آوری و حمل بر دوش شهرداری می‌گذارد که امیدواریم با اجرای این طرح بتوانیم با کاهش هزینه زباله ، درآمد اقتصادی حاصل کنیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی