• منتشر شده در پنج شنبه, 23 آذر 1396 09:00
معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد مازندران خبر داد

برگزاری جشنواره روستاها و عشایر کتاب

 

 

معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: فراخوان چهارمین جشنواره‌ی روستاها و عشایر دوستدار کتاب به تمام شهرستان‌های استان ابلاغ شده و مهلت ارسال آن نیز تا 28 آذرماه جاری است.
عباس زارع با اشاره به فراخوان چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب اظهار کرد: سرانه‌ی مطالعه کتاب در کشور بین 8 تا 18 دقیقه اعلام شده است و این میزان با توجه به ماهیت فرهنگی کشورمان رقم پایینی است و می‌طلبید که برنامه‌های مختلفی برای تشویق آحاد جامعه به کتابخوانی و با تاکید بر عدالت فرهنگی و حمایت از طرح‌های ابتکاری در حوزه‌ی افزایش سرانه‌ی مطالعه‌ی کتاب ایجاد شود، لذا یکی از قدم‌های مثبت را می‌توان از طریق جشنواره‌های کتاب و کتابخوانی در سطح شهرها، روستاها و عشایر برداشت.
وی افزود: فراخوان جشنواره‌ی روستاها و عشایر دوستدار کتاب به تمام شهرستان‌های مازندران ابلاغ شده است تا مدیران با استفاده از ظرفیت بخشداران و دهیاران، طرح‌های ابتکاری در حوزه‌ی کتاب و کتابخوانی را در هر روستا و گروه عشایری جمع‌آوری و در فرم مربوطه که شامل سه برگ است، وارد کنند. معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد: در فرم شماره‌ی یک درباره‌ی پیشینه‌ی فرهنگی و اجتماعی روستا و مفاخر آن، وضعیت فضاها و تولیدات و تجهیزات فرهنگی سوالاتی مطرح شده و در فرم شماره‌ی دو فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌ی کتاب و کتابخوانی با اعلام اهداف، بازه‌ی زمانی، شیوه و گستره‌ی اجرا، هزینه‌های مصرف شده و نحوه‌ی تامین مالی آن و نهادهایی که در این فعالیت فرهنگی همکاری داشتند، آمده است. زارع گفت: در فرم شماره‌ی سه که بر ادامه‌ی فعالیت‌های فرهنگی با محوریت کتاب تاکید دارد؛ برنامه‌های پیش‌بینی شده هر روستا یا گروه عشایری مطالبه می‌شود و باید نام برنامه، ضرورت و اهمیت آن، گستره و بازه‌ی زمانی و شیوه‌ی اجرای آن تا حدودی مشابه فرم شماره‌ی دو تکمیل و میزان هزینه‌ی پیش‌بینی شده نیز اعلام شود. وی با بیان اینکه جشنواره‌ی روستاها و عشایر دوستدار کتاب برنامه محور است و انتظار داریم همه‌ی روستاها همکاری داشته باشند، اظهار کرد: روستاها و گروه‌های عشایری باید برنامه‌های زیربنایی و فعالیت‌های ترویجی را در حوزه‌ی کتاب و کتابخوانی اعلام کنند تا از بهترین برنامه که بهترین بازدهی و نتیجه را داشته است در سطح استان تجلیل شود. معاون فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بیان کرد: پنج روستا یا گروه عشایری در سطح استان و 20 روستا یا گروه عشایری در سطح کشور تجلیل می‌شوند و از بین آنها از صاحبان 10 اثر برتر به‌عنوان برگزیده‌ی نهایی با حضور مسوولان کشوری تجلیل می‌شود. زارع درباره‌ی مدارک لازم برای ارائه به دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی روستاها و عشایر دوستدار کتاب گفت: اصل طرح به همراه سه برگ فرم تکمیل شده با امضای مسوول طرح، دهیار، شورای اسلامی روستا یا تیره‌ی عشایری و مستندات موجود شامل فیلم، عکس، خبر و تقدیرنامه و نظایر آن برای فعالیت‌های شاخص و ابتکاری، ارسال شود. وی در پایان از روستاها و گروه‌های عشایری دوستدار کتاب در مازندران خواست که آثار خود را تا 28 آذرماه جاری از طریق ارسال پستی به آدرس ساری، میدان امام(ره)، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، واحد کتاب، کد پستی 4815838794 ارسال و برای دریافت فرم‌ها نیز به سایت mazandaran.farhang.gov.ir مراجعه کنند و در صورت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره‌ی 33360879 تماس بگیرند. برای هر یک از پنج روستا یا گروه عشایری برگزیده در سطح استان 7 میلیون تومان و هر 20 منتخب در سطح کشوری 10 میلیون تومان مساعدت فرهنگی هدیه در نظر گرفته شده و به هر 10 برگزیده‌ی اصلی نیز علاوه بر 15 تا 20 میلیون تومان جایزه‌ی نقدی، 10 میلیون تومان حواله کتاب تقدیم می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی