• منتشر شده در پنج شنبه, 16 آذر 1396 06:24
دکتر روغنی،عضوهیات مدیره پرسپولیس بر روی صندلی داغ خبرشمال

پرسپو لیس برای مازندران برنامه دارد

 

 

اشاره: دکتر ابوالفضل روغنی گلپایگانی هشت سال مدیرچوب و کاغذ مازندران بود. خودش می‌گوید شروع کار مدیریتی من مازندران نبود و بعد از 23 سال خدمت در مراکز متعدد تولیدی و صنعتی به عنوان مدیر به این استان آمدم. اما تجربه‌ای که در این استان به دست آوردم به دور از اغراق در هیچ جایی به دست نیاوردم. از نظر مهندس روغنی، یکی از ویژگی‌های این استان منابع انسانی آن است که می‌توانند تحول‌گرا باشند و تغییر ایجاد کنند. وی همچنین از تصمیم خود به تبدیل دوران مدیریت خود در مازندران به کتاب گفت و از هشت سالی که عاشقانه برای مردم شریف مازندران کار کرد اما دوستانه گله کرد که پس از هشت سال و رفتن از این استان، از طرف برخی مورد کم لطفی قرار گرفت و دوست داشت مقداری بیشتر مورد لطف دوستان قرار می‌گرفت.

حضور دکتر روغنی در هیات مدیره پرسپولیس موجب شد دقایقی با ایشان بنشینیم و از دغدغه‌های ورزشی و همچنین صنعتی ایشان بپرسیم.

*به عنوان نخستین سوال، دلیل رفتن شما از چوب و کاغذ مازندران چه بود؟
من در ابتدا سلام عرض می‌کنم به شما، همکاران و خوانندگان روزنامه خبرشمال. در پاسخ شما باید بگویم هر شروعی یک پایانی دارد و به‌ویژه دوران مدیریتی هر فردی یک روز به اتمام می‌رسد. من هم به هرحال هشت سال در این استان خدمت کردم و در نهایت استعفایم را تقدیم هیات مدیره کردم و از مازندران رفتم.

*چرا کارخانه چوب و کاغذ محبوبیت و موقعیت سابق را ندارد؟
در زمان مسوولیتم در چوب و کاغذ استان، با سهام‌داران مختصری اختلاف نظر داشتم. من اعتقاد داشتم مازندران می‌تواند به قطب تولید کاغذ کشور تبدیل شود و به‌ویژه با بحث برجام باید سرمایه‌گذاری‌های مفصلی انجام می‌گرفت چون ما در این مقطع با شرکت‌های اروپایی هم ارتباط‌ات خوبی گرفته بودیم. برای تامین و تجهیز خط سوم، DIP، طرح‌های توسعه‌ای متعددی که در شرکت می‌شد ایجاد کرد، زمینه مهیا شده بود تا هم برای کشور رفع نیاز شود و هم به شعاری که داده بودیم در خصوص اینکه مازندران باید قطب تولید کاعذ کشور شود جامه عمل بپوشانیم. اما سهام‌داران چنین قصدی نداشتند و مقداری در این مسئله زاویه ایجاد شد بین ما، و من احساس کردم در چنین شرایطی دیگر کاری از من ساخته نیست. اگر ما امروز می‌خواهیم یک شرکت قوی داشته باشیم باید ظرفیت‌های معقول داشته باشیم، امروزه ظرفیت‌هایی چون 175 هزار تا200 هزار تن اقتصادی نیست و ما باید حداقل به 400 هزارتن برسیم. به عبارت دیگر ظرفیت کامل امروز چوب و کاغذ مازندران که در حال حاضر 175 هزار تن است حقیقتا اقتصادی نیست و از نظر من این ظرفیت باید افزایش یابد اما سهامداران چنین نظری نداشتند.

*الان پیش بینی شما از شرکت چیست و دورنمای صنعت کاغذ مازندران را چگونه می‌بینید؟ 
اگر سهامداران به مسئله سرمایه‌گذاری در شرکت چوب و کاغذ توجه جدی نداشته‌باشند، مشکلات را حل و سیستم مدیریت خود را به‌روز و اصطلاحا " آبگریت " نکنند چشم‌انداز روشنی وجود ندارد.

* به عنوان عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی و همچنین رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاغذ و مقوا چه پیشنهاد و سازوکار مشخصی در این زمینه دارید؟ 
ما مذاکراتی با وزارت صنعت داشتیم درخصوص نوسازی و تجهیز صنایع کاغذسازی کشور و خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام دادیم این وزارتخانه موافقت کرد منابع مالی خوبی را در نظر گرفتند و از مدیران و مسوولان در استان می‌خواهم این پول را از وزارت صنعت مطالبه کنند و طرح توسعه شرکت را کلید بزنند از نظر من راه نجات چوب و کاغذ مازندران همین است و اینکه حتما به فکر توسعه صادرات باشند. من می‌خواهم تاکید کنم اگر امروز و در این وانفسای اقتصادی کشور و استان شما می‌بینید چوب و کاغذ همچنان سرپا است و کار می‌کند‌ به‌خاطر زیرساخت‌های صادراتی است که پنج سال قبل گذاشته‌شد و خوشبختانه در یکی دوسال اخیر خیلی خوب شد و مازندران قطب صادرات کاغذ در کشور شده‌است و این افتخار بزرگی است هم برای مازندران و هم برای کشور. اگر ما به این سمت و سو حرکت نکنیم چشم‌انداز خیلی خوب نیست چون دسترسی به منابع ما که جنگل‌های شمال بود در حقیقت با مصوبه دولت تعطیل شد و حتما باید به فکر راهکارهایی برای تامین منابع جدید هم باشیم.
در هفت هشت سال گذشته تلاش زیادی شد با سازمان حفظ نباتات، وزارت جهاد و مسوولان کشور مذاکراتی داشتیم مبنی بر اینکه توافقاتی صورت بگیرد تا از منابع عظیم و ثروتی که در روسیه وجود دارد از منابع چوبی بهره برداری شود اما تاکنون موفق نبودیم و دلیل آن نیز وجود موانعی است که از نظر من باید برداشته شود و ما به بانک اطلاعات منابع چوبی روسیه دسترسی آسان داشته باشیم چون باز شدن این مسیر، یکی از راه‌های تامین منابع برای صنعت چوب و کاغذ است. 

* به منابع جنگلی و محدودیت‌های جدید اعمال شده توسط دولت اشاره کردید، در خصوص طرح تنفس چه نظری دارید؟ 
بهترین شکل اجرای یک طرح این است که صدای مخالفان آن را قبل از قطعی کردن، بشنویم. نظر ما به عنوان مجریان طرح، این بود که ما در جنگل خدمات ارزشمندی را انجام می‌دهیم و نگهداری صنعتی از جمله کارهای ارزشمند ما به عنوان مجریان طرح بود. از طرف دیگر موافقان طرح تنفس دغدغه نابودی جنگل را دارند و این دغدغه هم درست بود چون متاسفانه کنترل ما بر جنگل‌ها، نقص داشت و همین موجب قاچاق چوب و نابودی جنگل با گسترش ویلاسازی و طرح‌های توسعه‌ای می‌شد. در چنین شرایطی بهتر است یک راه وسطی را انتخاب و اجرا کنیم. از طرفی جنگل‌ها نیز متعلق به نسل‌های آینده است و تنها به ما اختصاص ندارد. در دنیا نیز تجربیات مختلفی صورت گرفته و ما می‌توانیم از این تجربیات استفاده کنیم و واردات چوب یکی از آلترناتیوهای خوبی است که می‌توانیم منابع مورد نیاز را تامین کنیم.

*اخیرا جدایی اتاق آمل را از اتاق استان داشتیم، آیا این نوعی تفرقه و جزیره‌ای عمل کردن نیست و در مجموع به صنعت استان آسیب نمی‌رساند؟
این امر البته در کشور مسبوق به سابقه است به عنوان مثال در استان خوزستان سه اتاق داریم، اتاق اهواز، آبادان و خرمشهر؛ در استان خوزستان به این دلیل که از زمان‌های قبل، در خرمشهر گمرک مستقلی وجود داشته‌است، آبادان قطب بزرگی بود و اهواز هم به همین شکل این اتاق‌ها شکل گرفت و سه اتاق در این استان داریم. در مازندران نیز باید بپذیریم قطب صنعت مازندران آمل است. واحدهای صنعتی در آمل انتظار ویژه‌ای دارند اما باید به قوانین و ابزار لازم هم معتقد باشیم و قوانین تصریح دارد که ساری مرکز استان است و دوستان فردا اگر برنامه‌ای دارند حتما باید با مرکز استان هماهنگ باشند اما من شخصا به انسجام معتقدم تا پراکندگی و کسانیکه در انتخابات‌ها شرکت می‌کنند نیز باید تلاش کنند سهم همه جریانات صنعتی از شهرهای مختلف استان را در نظر داشته باشند و همه نقش داشته باشند. در انتخابات اتاق هشتم بسیاری از دوستان آملی به این باور رسیدند که نقشی در اتاق بازرگانی استان ندارند و این نگاه موجب جدایی اتاق شد در حالیکه اگر نقش بیشتری به دوستان آملی و یا هرکدام از شهرستان‌ها داده می‌شد، فکر جداکردن اتاق و چنین وضعیتی پیش نمی‌آمد.

*از صنعت به ورزش برویم. چه شد که مهندس روغنی از هیات مدیره پرسپولیس سردرآورد؟ 
همه ما انسان‌ها به نوعی به ورزش علاقمندیم و من هم از دوران کودکی طرفدار پروپاقرص تیم پرسپولیس بودم. با جناب سلطانی‌فر وزیر محترم ورزش نیز از 25 سال قبل دوست بودم و همکاری‌های متعددی باهم داشتیم. ایشان از مدت‌ها قبل اصرار داشتند که من به پرسپولیس بروم من هم با توجه به این نکته که در فعالیت‌های اقتصادی کشور حضور داشتم تصور می‌کردم شاید بتوانم در این زمینه هم گامی بردارم، بخصوص با توجه به مشکلات مالی که وجود دارد در حقیقت اصلی‌ترین دلیل ورود من همین بود. 
نکته‌ای هم در خصوص باشگاه‌های ورزشی در تمام دنیا بگویم. در این هیات‌ مدیره‌ها یک ترکیبی وجود دارد متشکل از عضو مالی، عضو حقوقی، عضو بازرگانی، عضو فنی، عضو مدیریتی و به نوعی این ترکیب در مجموع به عنوان اداره کننده تیم معرفی می‌شوند. اضافه‌برآن امروزه یکی از مشکلات جدی که در دو تیم بزرگ پایتخت وجود دارد این است که افرادی که تخصص در این بخش‌ها داشته‌باشند، کم است.
این دلیل ورود من بود هم به‌خاطر سابقه مدیریت و هم به‌خاطر فعالیت‌های اقتصادی بتوانم گامی بردارم و گامی برای تیم مورد علاقه‌ام بردارم.

*دلیل استعفای آقای طاهری از مدیرعاملی باشگاه چه بود؟ 
آقای طاهری دوران موفقی در پرسپولیس داشت اما بعداز شروع فصل جدید شخصا از وزیر خواستند با استعفایش موافقت کند اما نظرشان بر این بود که فعلا باشند تا نیم فصل و ایشان نیز تا نیم فصل ماندند واکنون و با شروع نیم فصل استعفا را تقدیم کردند.
هیچکس از این استعفا راضی نبود اما بحث خستگی خودشان، دوشغله بودن و به‌ویژه بحث بازنشسته بودن موجب شد ادامه فعالیت ایشان امکان‌پذیر نباشد چون سازمان بازنشستگی کشور و دستگاه‌های بازرسی هم تاکید بر اجرای مصوبه دولت دارند و به نظر من دلیل اصلی همین بود که راهی برای ادامه همکاری ایشان نبود اما خدمات شایسته‌ای داشتند و جا دارد از ایشان در همین جا قدردانی کنم.

*برای بدهی باشگاه پرسپولیس و جریمه مهدی طارمی چه تدبیری اندیشیده‌اید؟ 
پرونده آقای طارمی در دادگاهی در فیفا، فعلا دوپنجره را برای ما مشخص کردند یعنی برگرداندن رقمی معادل 800 هزار یورو که مهدی طارمی از باشگاه " ریزه اسپور" دریافت کردند.
اما ما به دنبال مذاکره با این باشگاه هستیم تا رضایت باشگاه را جلب کنیم و آنان شکایت خود را پس بگیرند.

*درباره خصوصی سازی باشگاه‌های پرطرفدار استقلال و پرسپولیس است.چه برنامه مشخصی دارید؟ 
یکی از دلایلی که آقای وزیر از من خواست به باشگاه پرسپولیس بیایم برنامه دولت در خصوص اصل 44 قانون اساسی و واگذاری و خصوصی‌سازی است.
تاکید وزیر هم این است که این دو تیم حتما واگذار شوند. این البته یک تجربه چندین ساله است که تاکنون موفق نبوده است. وزیر در یک مصاحبه قول دادند تا پایان دولت دوازدهم این امر اتفاق بیفتد.

*برنامه شما برای حضور قوی در دوره بعدی جام قهرمانی آسیا چیست و چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟
در ابتدا امیدوارم موضوع دوپنجره حل شود و اگر حل نشود وضعیت ما چندان تغییر نخواهد کرد. اما اگر این موضوع حل شود بنابر تفکرآقای برانکو سرمربی تغییراتی در بخش‌هایی از تیم خواهیم داشت. حضور خود آقای برانکو برای دو دوره دیگر قطعی شد و حتما انتقال و جابجایی‌هایی بر اساس نظر کادر فنی انجام خواهد شد.

*شما چندسال در مازندران بودید و به ظرفیت‌های ورزشی استان اشراف دارید. در خصوص تقویت حضور فوتبالیست‌های مازندرانی در پرسپولیس چه دیدگاهی دارید؟
خدا به مازندران سرمایه‌های زیادی داده‌است از طبیعت زیبا، دریا، جنگل و به تعبیر مقام معظم رهبری که یکبار گفته بودند در مازندران شما یک میوه ای را که می‌خورید و اضافه آنرا در گوشه ای رها می‌کنید بعد از مدتی تبدیل به درختی می‌شود. 
صرف نظر از استعدادهای طبیعت، در ورزش مازندران نیز ظرفیت‌های فراوان دارد ازجمله اینکه پایتخت کشتی ایران است و مدال آوران بزرگی در رشته‌های مختلف از وزنه‌برداری و ورزش‌های رزمی دارد. من هم در طول این سال‌ها که در مازندران حضور داشتم با ورزش استان آشنایی کامل دارم. در خصوص فوتبال هم حق مازندران است که یک تیم لیگ برتری داشته باشد چون هفت هشت بازیکن ثابت تیم ملی از مازندران است و حتما در این زمینه و برای استفاده از این ظرفیت در پرسپولیس برنامه داریم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی