• منتشر شده در سه شنبه, 14 آذر 1396 07:18
معاون عمرانی استاندار مازندران :

جلوی اُفت آبخوان‌ها گرفته شود

معاون استاندار مازندران در هشتمین جلسه شورای حفاظت منابع استان با بیان اهمیت آب در توسعه و اشتغال استان، گفت: نباید اجازه بدهیم با برداشت بی رویه و غیراصولی آب زیرزمینی آبخوان‌های ما دچار افت و چالش شود. نبیان با بیان اینکه در بخش آب‌های سطحی در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در زمینه مهار و تنظیم آب افتاده که باید توسعه یابد و سدهای در دست اجرای دیگر نیز هرچه سریع‌تر انجام و به مدار بهره‌برداری برسد، گفت: با توجه به محدودیت‌های ذخیره آب در تاسیسات آبی و کاهش بارش و رواناب در دو ماه اخیر، امیدواریم با نزول رحمت الهی این نگرانی‌ها برطرف شود.
معاون عمرانی استانداری مازندران با اشاره به تسهیلات دولت در بخش آبیاری تحت فشار و ارتقاء راندمان آبیاری، نصب تجهیزات اندازه‌گیری آب را به موازات آبیاری تحت فشار و قطره‌ای بخصوص در اراضی بزرگ را ضروری برشمرد و تاکید کرد: باید بستر مشارکت مردم را فراهم نمائیم. یخکشی دبیر شورای حفاظت منابع آب استان و مدیرعامل آب منطقه ای مازندران و رضوی مدیرکل هواشناسی مازندران از کاهش 50 درصدی ذخیره آب در سدها در مقایسه با سال گذشته و کاهش رواناب به میزان 39 درصد در مقایسه با دوره شاخص و کاهش 70 درصدی بارش در آبان ماه سال جاری خبر دادند و افزودند: از لحاظ کاهش بارش، استان مازندران درمقایسه با دیگر استان های کشور در رتبه دوم قرار دارد. از سویی در سال های اخیر از جمله سال گذشته شاهد حداکثر کاهش دما و حداکثر افزایش دما در مقایسه با دوره های شاخص بودیم که کاهش دما سبب خسارت هزار میلیارد تومانی به محصولات زراعی و باغی استان شده است. همچنین دمای بالای 42 درجه را برای اولین بار تجربه کردیم که برای عبور از این بحران ها راهی جز سازگاری با اقلیم نداریم.
در ادامه حیدرپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی با تشریح برنامه های این سازمان برای ارتقاء راندمان آب ازجمله تجهیز و نوسازی اراضی، پوشش انهار و ایجاد آبیاری قطره ای و تحت فشار گفت: در تلاش هستیم با بهره گیری از روش نوین راندمان آب از 43 درصد به 90 درصد برسانیم. حیدرپور افزود: اقداماتی که برای افزایش راندمان آب از سال 92 تا 95 انجام دادیم موجب صرفه جویی حدود 310 میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی