• منتشر شده در سه شنبه, 14 آذر 1396 07:15
رضیان، نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ:

بیش‌تر مدیران مازندران ضعیف هستند

 

 
 

خبرشمال/ رضا شریعتی

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ با تاکید براینکه حوزه امنیت و اشتغال نباید سیاسی شود، گفت: بیش‌تر مدیران مازندران ضعیف هستند.
عبداله رضیان، نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در نشست خبری که به مناسبت روز مجلس در محل فرمانداری شهرستان قائم‌شهر برگزار شد، گفت: نماینده مجلس وظیفه‌های ملی، منطقه‌ای و وظایفی مربوط به حوزه انتخابیه دارد.
وی با بیان اینکه مهم‌ترین وظایف نماینده بعد از قانون گذاری بر اساس چهار رکن تذکر، طرح سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح از مسئولان است، اظهار کرد: ترجیح می‌دهم به‌جای آنکه با طرح سوال‌های بی مورد در روند کار مسوولان اصطحکاک ایجاد کنم، به تعامل با دستگاه‌های اجرایی روی بیاورم.
عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه بالغ بر 300 سوال در نوبت مجلس قرار دارد، خاطرنشان کرد: رایزنی با مدیران ملی و استانی را بهتر از استیضاح می‌دانم و معتقدم نباید نخستین گام استیضاح باشد.

* نگاه‌های کاندیداها با ورود به مجلس تغییر می‌کند
رضیان با بیان اینکه مجلس خانه ملت است و باید برای رفاه ملت گام بردارد، افزود: معمولا شعارها و نگاه‌های کاندیداها با ورود به مجلس تغییر می‌کند اما به‌طور کلی از ابتدای انتخابات به شعار محور بودن اعتقادی نداشتم.
نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ با بیان اینکه فضای من از ابتدای حضورم در انتخابات نقد سازنده بود، اظهار کرد: در حوزه انتخابیه چالش‌های جدی داشته و داریم که یکی از آنها آسیب‌های زیر ساختی در حوزه راه است. 
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه حل معضل ترافیک جاده سوادکوه با رایزنی‌های نمایندگان مجلس به نتیجه رسید، گفت: برای این منظور 202 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شد اما برای ادامه مسیر و تملک سه کیلومتری در حوزه سرخ کلا 50 میلیارد تومان دیگر اعتبار در نظر گرفته شد که تنها پنج میلیارد تومان آن تخصیص یافت.
رضیان با انتقاد از اینکه 98 درصد اعتبارات دولت صرف هزینه‌های جاری می‌شود، گفت: وضعیت جاده‌های کشور در برخی مناطق نظیر جاده سیمرغ به جویبار، بهنمیر و بسیاری از جاده‌های حوزه انتخابیه مطلوب نبود که برای حل این مشکل بودجه ملی در نظر گرفته شد.

* منابع در حوزه‌ی عمرانی به صورت اوراق است
وی با بیان اینکه بیشتر منابع در حوزه‌ی عمرانی به صورت اوراق است، افزود: در بخش ورزش حوزه‌ی انتخابیه 28 سالن نیمه کاره وجود داشت که با استفاده از بودجه 27 صدم درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده 60 درصد این پروژه‌ها تا پایان سال به اتمام می‌رسد.
عضو حقوقدان کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه برای نوسازی ورزشگاه شهید وطنی 300 میلیون تومان توسط اداره کل ورزش و جوانان مازندران در نظر گرفته شده بود، گفت: با رایزنی‌های انجام گرفته این اداره کل بودجه را به میزان 500 میلیون تومان افزایش داد که البته امیدواریم با رایزنی مسوولان و وزیر ورزش و جوانان شاهد افزایش اعتبار در این بخش باشیم.

* عملکرد مثبت دولت در حوزه‌ی بهداشت و درمان
رضیان با بیان اینکه گسترش خدمات حوزه‌ی بهداشت و درمان در دولت تدبیر و امید مطلوب بود، گفت: در بیمارستان عزیزی جویبار دو بخش و سه اتاق عمل و در بیمارستان شهدای زیراب اورژانس و بخش قلب راه اندازی شدند.
نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ با اشاره به راه اندازی 16 خانه سلامت در حوزه انتخابیه، گفت: در خصوص بیمارستان رازی قائم‌شهر این بیمارستان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و در حال حاضر منتظر تحویلش به وزارت بهداشت هستیم.
رضیان با بیان اینکه هزینه ساخت بیمارستان رازی 50 میلیارد تومان است، اظهار کرد: حاج محمدی مشاور ریيس سازمان مديريت و برنامه ريزی كشور در سال گذشته 27 میلیارد تومان اعتبار برای این بیمارستان در نظر گرفت و قرار شد 23 میلیارد تومان دیگر از طریق پرداخت وام از بانک ملی به علوم پزشکی تامین شود و بازپرداخت وام از طریق در آمد بیمارستان باشد.

* نساجی بزرگ‌ترین چالش شهرستان قائم‌شهر
عضو حقوقدان کمیسیون صنایع مجلس همچنین با اشاره به چالش‌های موجود در بخش صنعت و معدن گفت: مهم‌ترین چالش در حوزهِ‌ی انتخابیه کارخانه‌های نساجی، البرز مرکزی، کُک سازی البرز و تراوس شیرگاه است.
وی با بیان اینکه کارخانه نساجی قائم‌شهر بیش‌ترین مشکل را در این حوزه‌ی انتخابیه دارد، اظهار کرد: کارخانه نساجی شماره یک قائم‌شهر 200 پرسنل دارد و با واگذاری این کارخانه به شهرداری قرار شد تا کارخانه به شهرک صنعتی رستم‌کلا منتقل شده و در زمین کنونی پارک و مراکز خدماتی تعریف شود.
رضیان با اشاره به اصرار سازمان خصوصی سازی بر واگذاری کارخانه نساجی شماره یک در اختیار ایدرو ( سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) به بخش خصوصی گفت: برآورد قیمت این کارخانه 69 میلیارد تومان بود اما برخی به دنبال آن بودند که کارخانه را با مبلغ 14 میلیارد تومان به فروش برسانند.
نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ با اشاره به اقدام شهرداری برای خرید سهام این کارخانه اظهار کرد: از ابتدا مخالف این امر بودم اما با توجه به اتفاقات مربوط به کارخانه نساجی شماره دو و سه بهتر دیده شد سهام این کارخانه در شهرستان بماند.
رضیان با بیان اینکه کارخانه نساجی شماره یک با مبلغ 29 میلیارد تومان هزینه خرید و پرداخت بدهی 30 میلیارد تومانی به ایدرو به شهرداری واگذار شد، خاطرنشان کرد: اعضای شورای شهر جدید معتقد هستند که کارخانه از زمان خرید تاکنون دارای زیان‌دهی بوده و باعث ایجاد تعهد مالی سنگین به شهرداری شده است. 
عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به وضعیت نابسامان کارخانه نساجی شماره دو و سه گفت: زمین نساجی شماره دو متعلق به هولوسی بولدوک سرمایه‌گذار ترک است که 27 میلیارد یورو فاینانس دریافت کرد.
وی با اشاره به اینکه قرار بود تا 142 میلیارد فاینانس به این سرمایه گذار ترک تعلق بگیرد، افزود: این تبعه ترک متعهد شد تا هزار میلیارد تومان در کارخانه نساجی سرمایه گذاری کند اما به تعهداتش عمل نکرد و حتی تجهیزات کارخانه در دوران او و علم بیگی به فروش رسید.

* اسلامی استانداری برنامه محور
رضیان در بخش دیگری از این نشست با اشاره به برگزاری اولین جلسه مجمع نمایندگان با استاندار مازندران گفت: اسلامی در جلسه امروز نشان داد دارای برنامه است و راه حل کوتاه مدت برای برخی مشکلات استان را مورد مطالعه قرار داده است.

*حامی دولتم اما وضع کشور مناسب نیست
این نماینده همچنین با اشاره به گزارش 100روزه رییس جمهور اظهار کرد: اگرچه حامی دولت بوده و هستم اما آنچه رییس جمهور روحانی در اولین گزارش 100 روزه‌ی دولت دوازدهم مطرح کرده است با واقعیت هم‌خوانی ندارد.
نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ با اشاره به اولتیماتوم استاندار مازندران به فرمانداران برای مقابله با آلودگی‌های زیستی محیط شهری گفت: نگاه استاندار مازندران به طرح‌های دانش بنیان، زود بازده و اشتغال‌زا است.

* مدیران مازندران نتوانستند انتظارات را برآورده کنند
رضیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بیش‌تر مدیران مازندران ضعیف هستند و نتوانستند انتظارات را بر آورده کنند، اظهار کرد: ما مشکلات زیادی داریم و مدیران ما گل و بلبل نیستند اما هیچکس نمی‌تواند بگوید بنده کسی را برداشتم و یا فشار برای برکناری مدیری آوردم.
این نماینده ادامه داد: تنها اگر مدیری توانایی انجام کار را نداشته باشد ورود کردم.

* انتقاد از تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش نمایندگان در قانون گذاری و با بیان اینکه مبنای خروج یک قانون کمیسیون مربوطه است، اظهار کرد: امروز مسائل مربوط به حوزه بازرسی و قوه قضایی زیاد است و در این راستا قرار شد تا قوانین سخت گیرانه‌ای تصویب شود.
نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی هم‌چنین با انتقاد از اینکه حقوق بازنشستگان فولاد با تأخیر پرداخت می‌شود، گفت: این در حالی‌ست که در برنامه ششم این موضوع مطرح شده است؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت به رفع مشکلات زغال سنگ کردآباد توجه جدی داشته باشد.

* گاز رسانی به سوادکوه تا پایان سال آینده
این نماینده مجلس در مورد گازرسانی به شهرستان سوادکوه تا پایان سال 97، گفت: متاسفانه در برخی روستاها نظیر روستای بهمنان و روستای اتو به دلیل زندگی خوش نشین‌ها استقبال مردمی برای دریافت امتیاز گاز وجود ندارد، آن هم در حالیکه هزینه گاز‌کشی در این مسیرها چهار برابر مسیرهای عادی برای شرکت گاز تمام شده است.

* لزوم تدبیر برای مقابله با چالش کسری بودجه
رضیان با تاکید بر اینکه دولت با 12 ابر چالش مواجه است که منابع در آمدی دولت، صندوق بازنشستگی و فضای مجازی سه مورد از این ابر چالش‌ها هستند، اظهار کرد: برای مثال در خصوص منابع درآمدی در سال 94 بالاترین کسری بودجه را داشتیم و 54 درصد درآمد بودجه‌ای کشور محقق نشد.
وی افزود: این میزان در سال 95 به 42 درصد رسید و امسال هم تا اینجای کار 30 درصد بودجه در آمدی از 307 هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده برای کشور، محقق نشد.
رضیان با انتقاد از اینکه 98 درصد بودجه کشور بنا بر آمار سازمان برنامه و بودجه صرف هزینه‌های جاری کشور می‌شود، گفت: در کشور 4.5 میلیون کارمند دولت داریم که هزینه جاری برای اداره این میزان بر اساس نرخ تورم بالا می‌رود. 
عضو کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: از طرف دیگر دولت نزدیک به 4 میلیون بازنشسته را زیر پوشش دارد که باید به آنها حقوق بدهد.
این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه خصوصی سازی و سبک سازی مطابق با اصل 44 به درستی انجام نشد، گفت: مشکل دیگر این است که آمایش سرزمینی برای گسترش صنایع درست تعریف نشد، مثلا گفتند چون مازندران کشاورزی دارد نباید صنعتی باشد که این نشان می‌دهد در بخش صنعت استراتژی نداشتیم.
وی با انتقاد از وضعیت شهرک صنعتی بشل و رستم‌کلا گفت: در شهرک صنعتی رستم کلا تنها برای 45 نفر اشتغال‌زایی شده است و در مورد شهرک صنعتی بشل هم فقط 30 درصد ظرفیت مورد استفاده قرار گرفت.
رضیان در پایان با بیان اینکه مستقل هستم و معتقدم بیش‌ترین مشکل کشور مربوط به حزبی نگری است، افزود: نباید حوزه امنیت و اشتغال را سیاسی کنیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی