• منتشر شده در سه شنبه, 14 آذر 1396 07:14
گزارش خبرشمال از جشنواره روز جهانی معلول در مرکز مازندران

فرصتی برای دیده شدن

 

 

12 آذر روز جهانی معلولان به ثبت رسیده است این روز نمادی برای توجه بیشتر به این قشر توانمند در جامعه جهانی است.
وجود 50 هزار معلول در مازندران نیز فضایی را ایجاد کرد تا مسوولان امر پیگیر رسیدگی به حقوق حقه این قشر باشند.
امسال سالن سید رسول حسینی مرکز مازندران میزبان خانواده معلولان بود که در همایش روز جهانی معلولان در این سالن حضور یافتند جشنواره‌ای که با همت اداره کل بهزیستی مازندران برنامه ریزی شده بود مورد استقبال معلولان و شهروندان مازندرانی قرار گرفت.
رییس سازمان بهزیستی از مدعوین ویژه این همایش بود که در جمع جامعه معلولان قرار گرفت و با تبریک هفته وحدت، میلاد امام جعفر صادق (ع) و پیامبر مهربانی (ص) از همه دست‌اندکاران این همایش قدردانی کرد.

* لایحه حمایت از حقوق معلولان هفته آینده به مجلس می‌رود
انوشیروان محسنی بندپی با تاکید براینکه لایحه حمایت از حقوق معلولان هفته آینده به مجلس می‌رود،گفت: از نمایندگان مجلس می‌خواهیم در تسریع تصویب آن همت کنند. وی اظهار کرد: در ارزیابی عملکرد بهزیستی در سال 95 استان مازندران رتبه نخست را کسب کرد.
محسنی بندپی گفت: در دولت دوازدهم سازمان بهزیستی همه یافته‌های علمی و پژوهشی را برای پیشگیری از معلولیت‌ها به‌کارگیری کرده است.
رییس سازمان بهزیستی با بیان اینکه در مازندران 80 درصد غربالگری شنوایی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در بحث تنبلی چشم حدود 85 درصد را زیر پوشش غربالگری قرار دادیم.
این مسؤول ادامه داد: برای کاهش معلولیت در برنامه ششم بحث غربالگری ژنتیک اجباری شده از اقدامات خوبی بود که دولت در این زمینه انجام داده است. محسنی با اشاره به اینکه امکانات خدمات رسانی به معلولان را برای همه فراگیر کرده‌ایم، تصریح کرد: در این استان شرایطی فراهم شده که همه جامعه هدف، از لوازم و تجهیزات توانبخشی استفاده می‌کنند. وی به دسترس پذیر کردن امکانات اشاره کرد و گفت: در بحث توانبخشی مبتنی بر جامعه مازندران به عنوان پایلوت بوده که اجرای طرح شروع شده است. رییس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: از مشارکت‌های اجتماعی و ظرفیت‌های مردم نهاد در کار بسیار بزرگی که عهده‌دار هستیم استفاده می‌کنیم. این مسؤول با بیان اینکه ظرفیت‌ها و سازمان‌های مردم نهاد یار و مددکار ما هستند و این امر یکی از راهبردهای ما است، افزود: باید ارتقا کیفیت خدمات‌رسانی به جامعه هدف را داشته باشیم. محسنی بندپی خاطرنشان کرد: لایحه حمایت از حقوق معلولان هفته آینده به مجلس می‌رود و امیدواریم به سرعت توسط نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

* پیشگیری از آسیب‌های اجتماهی اقدام ارزنده دولت
استاندار مازندران نیز با بیان اینکه نباید شاهد ساختمان‌هایی در شهرها باشیم که برای معلولان ایجاد مزاحمت کنند، گفت: از معلولان استان مازندران به خاطر کاستی‌ها در رفت و آمد در سطح شهر وجود دارد عذرخواهی می‌کنم. 
محمد اسلامی خدمت به جامعه معلولان را عبادت دانست و افزود: از وظایف ماست تا در توانمندسازی افرادی که از مسائل ژنتیکی و حوادث دچار مشکل شده‌اند تلاش کنیم و امید به زندگی را در جامعه گسترش دهیم. استاندار مازندران با بیان اینکه این وظیفه آحاد جامعه است تا برای توانمندسازی معلولان اقدام کنیم، خاطرنشان کرد: دستورالعمل به همه مسؤولان به‌ویژه شهرداری‌ها ابلاغ شده است که نباید شاهد ساختمان‌هایی باشیم که برای معلولان در رفت و آمد ایجاد زحمت کند. اسلامی با اشاره به اینکه برگزاری تورنمنت ورزشی ارزشمند است، بیان کرد: از آموزگاران، مربیان و پرستاران که در خدمت جامعه معلولان هستند قدردانی می‌کنم. وی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه همه مسؤولان همواره به خانواده معلولان نگاه پر محبت با رویکرد کمک‌رسانی داشته باشند، افزود: توانمندسازی مسوولان از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن اهتمام داشته باشیم.

* غربالگری شنوایی با ضریب نفوذ ۸۰ درصدی
مدیرکل بهزیستی مازندران نیز با بیان اینکه ۱۲ آذر فرصت مغتنمی است تا معلولان در جامعه توانمندی‌های خود را نشان دهند، اظهار کرد: زمینه تغییر نگرش در جامعه را باید صورت گیرد. 
دکتر سید سعید آرام افزود: مشارکت فعال جامعه اساسی‌ترین گام برای توانمندسازی معلولان است. وی تصریح کرد: در توزیع لوازم کمک‌توانبخشی، مازندران روزآمد شد و امروز ۵۰ واحد خانه معلولان به این عزیزان تقدیم می‌شود.
مدیرکل بهزیستی مازندران در خصوص پیشگیری از توسعه معلولیت در کشور و استان، اظهار کرد: مازندران در غربالگری شنوایی با ضریب نفوذ ۸۰ درصدی از اختلال شنوایی در کودکان پیشگیری کرده است.
به گزارش خبرشمال در این همایش از نمایندگان و فعالان سازنده ویژه مسکن معلولان، شهرداری ساری، پلیس راهور، انجمن ضایعه نخاعی، نماینده جامعه معلولان، کانون نابینایان، انجمن ناشنوایان، مرکز رشد نو، مدال آوران مسابقات ورزشی، علمی، المپیادها، کارآفرینان و ارگان‌ها و سازمان‌هایی که برای خدمات‌رسانی به معلولان تلاش کردند تجلیل شد. همچنین 50 واحد مسکونی خانواده‌های بیش از دو معلول در روز جهانی معلولان افتتاح و تحویل متقاضیان شد و از سه سامانه کاهش طلاق، پیشگیری و ترک اعتیاد، و واحدهای اقامتی مددجویان بهزیستی رونمایی شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی