• منتشر شده در چهارشنبه, 24 آبان 1396 06:45
استاندار مازندران در دهمین جلسه شورای اداری استانداری با تاکید براینکه مدیران باید به شخصیت جهادی تبدیل شوند عنوان کرد

سیاسی کار نیستم ، سیاسی کاری موقوف

 

 

خبرشمال/ گروه سیاسی
شروعی تازه برای نماینده عالی دولت دوازدهم در مازندران، سالن جلسات شماره یک استانداری مملو از فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی بود و آنچه غیر متفاوت‌تر به چشم می‌خورد استقبال مدیران کل همه بخش‌ها، نهادها دولتی و خصوصی، بانک‌ها و غیره بود. حتی خبرنگاران حاضر نسبت به جلسات مشابه حضوری منسجم‌تر داشتند تا برای نخستین جلسه‌ای که استاندار غیر بومی اداره این نشست استانی را در دست می‌گیرد حرف‌های تازه و امید بخش بشنوند.
قرائت قرآن و بیاناتی از وصیت‌نامه شهدا بخش نخست این جلسه استانی را به خود اختصاص داد و معرفی کتاب به مدیران از دیگر برنامه‌های ویژه‌ای بود که توسط مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی مازندران انجام شد.

* از معرفی کتاب تا توصیه استاندار برای خرید یار مهربان
معرفی کتاب، اوصاف و ویژگی‌های مدیران را در چهار فصل مطرح می‌کرد؛ مدیریت از نوع مدیریت اسلامی و تفاوت مدیر و رهبری، مدیریت در قرآ، 
خودبینی و 35 آیتم از ویژگی‌های اختصاصی در 22آیتم آزادی بیان، بینش سیاسی، تخصص و وقت‌‌شناسی را شامل می‌شد.
فصل چهارم این کتاب مدیریتی، آفت مدیریت، مدیریت رانت خواری، صلح پیشگی، اعتدال و میانه‌روی بود که مورد توصیه قرار گرفت.
در معرفی کتاب، مهندس محمد اسلامی استاندار مازندران در بخش نخست سخنانش، تاکید کرد که کتاب باید خوانده شود و نباید در کتاب خانه بماند اگر برای کتاب پول داده شود آنرا می‌خوانند لازم نیست به مدیران کل اهدا شود.
نماینده عالی دولت به گسترش فرهنگ مطالعه و ترویج نهضت کتابخوانی تاکید کرد.

*تفویض اختیار 102 مورد از اختیارات وزرا به مدیران دستگاه‌های اجرایی
حسن خیریانپور، معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري مازندران نیز به موضوعات قابل بحث در جلسه شورای اداری استانداری پرداخت و با تاکید براینکه با نگاه گره‌گشایی مشکلات مردم سرلوحه کارهای مدیران قرارگیرد اظهار کرد: 102 مورد از اختیارات وزرا و سازمان‌های کشوری به مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان‌ها تفویض شده است.
وی با اشاره به اینکه مدیران حل مشکلات را در قالب شهرستان محوری پیگیری کنند و با تفویض اختیارات خود گره گشایی کنند، افزود: تنظیم لایحه بودجه سال 97 را پیش رو داریم مدیران پیشنهادات اولویت‌دار را ارائه کنند.
خیریانپور موضوع تولید و اشتغال را سرلوحه برنامه‌های استانداری دانست و گفت: برای اجرای شعار سال لازم است سرمایه گذاری بیشتر و مناسب‌تر صورت گیرد.

*140میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه‌ای برای اشتغال بسیجیان مازندران 
فرمانده سپاه کربلا استان مازندران نیز به عملیاتی شدن دستورالعمل توجه به تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: از چهار سال گذشته تاکنون با پرداخت 140میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه‌ای برای 20هزار نفر از بسیجیان استان ایجاد اشتغال شده است.
سردار محمد حسین بابایی با بیان اینکه یک سوم جمعیت استان عضو بسیج هستند، افزود: توجه به اشتغال خانگی و زودبازده به ویژه در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی وابسته به کشاورزی فرصت مناسبی برای استان است. 
وی به فعالیت 6 قرارگاه در بسیج سپاه کربلا مازندران اشاره کرد و بیان داشت: جهاد اقتصادی یکی از قرارگاه‌های مهم استان است.
فرمانده سپاه کربلای مازندران با بیان اینکه سپاه از سال 85 شکل جدیدی گرفت، گفت: سپاه در دو منطقه 60 کیلومتر در ترکیه و جبهه مقاومت سوریه فعالیت دارد.
این مسوول به فعالیت بسیج در استان مازندران اشاره کرد و ادامه داد: 21سپاه ناحیه شهرستانی، یک ناحیه دانشجویی، 19سازمان قشری، 8معاون تخصصی، 20 گردان بیت‌المقدس و 18 اردوگاه شهرستانی به فعالیت می‌پردازند.
سردار بابایی خاطرنشان کرد: بیش از یک سوم مردم استان مازدران بسیجی هستند که در قالب 6 قرارگاه به رفع آسیب‎‌های اجتماعی و 14محلات آسیب دیده به فساد، اعتیاد و طلاق برای آسیب‌زدایی فعالیت می‌کنند.
وی به فعالیت دیگر بسیج در قرارگاه پیشرفت، آبادانی که سه دهستان با 104روستا در ساری، بهشهر و تنکابن را زیر پوشش قرار می‌دهد اشاره کرد و گفت: قرارگاه محرومیت‌زدایی با اردوگاه‌های جهادی، خیران و دانشجویی را شامل می‌شود فعالیت می‌شود.
سردار بابایی به فعالیت قرارگاه جهاد اقتصادی با آموزش اشتغال، حمایت و توسعه صنایع تبدیلی و ایجاد 20 هزار شغل خُرد را در چهار سال اخیر با صرف 140 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه اشاره کرد و بیان داشت: قرارگاه جهاد فرهنگی در قالب برنامه‌هایی نظیر سالم سازی محیط گردشگری 14ساحل پاک، 10 پارک و موضوعات دریایی، تحکیم خانواده، فرقه و مذاهب کار می‌کند.
وی با بیان اینکه قرارگاه جهاد علمی در سپاه کربلا فعالیت دارد را از دیگر برنامه‌های بسیج دانست و گفت: در این حوزه ایجاد پایگاه‌های عملی را نیز داریم.
فرمانده سپاه کربلای مازندران اظهار کرد: سپاه در حوزه امنیت و پشتیبانی با نیروی انتظامی همراهی دارد که می‌توان به همه جانبه بودن فعالیت سپاه یاد کرد.
این مسوول به توجه سپاه در حوزه اشتغال که دستور اصلی مقام معظم رهبری است اشاره کرد و گفت: نشریه منهای نفت سپاه مازندران با نگاه اقتصاد مقاومتی منتشر شده است.

* توجه ویژه به پیشگیری از حوادث غیر مترقبه در مازندران
مهندس محمد اسلامی،استاندار مازندران نیز در شروع سخنانش به حادثه طبیعی زلزله غرب کشور اشاره کرد و گفت: ایمن سازی مسکن در شهرها و روستاهای مازندران باید جدی
گرفته شود.
وی با بیان اینکه فراوانی وقایع و رخدادهای طبیعی در مازندران زیاد است، افزود: موضوع پیشگیری و پیش‌بینی برای کاهش خسارت حوادث طبیعی مورد اهتمام قرار گیرد.
نماینده عالی دولت در مازندران با تاکید بر اینکه کشور ما امروز در شرایطی قرار گرفته که مهمترین دغدغه مردم بیکاری فرزندان به ویژه بیکاران تحصیل کرده است، اظهار داشت: رکود صنایع و مشکلات تولیدات کشاورزی در مازندران باید حل و فصل شود.
این مسوول با اشاره به اینکه انتظار مردم پاسخگویی مدیران است، گفت: مقدورات بودجه دولت و هزینه‌های آن روشن است و همه مسئولان در سلسله مراتب باید از ارکان بودجه آگاهی داشته باشند .

* واگرایی، بخشی‌نگری و موازی‌کاری مازندران را متضرر کرد
وی با تاکید بر اینکه باید واگرایی، بخشی نگری و پیگیری‌های موازی در استان که تاکنون با این رویکرد متضرر شده است رفع شود، گفت: برای رسیدن به هدف لازم است همگرایی به وجود آید و نکته مهم در یک نگاه متوازن به استان است منابع طبیعی و سرمایه انسانی باید محور برنامه استان قرار گیرد.
استاندار مازندران افزود: با توجه به اجرای تکالیفی که برعهده ما است مازندران باید از رکود خارج شود و توجه به تولید و سرمایه گذاری جدی گرفته شود.
این مسوول اساس هدف دشمنان را اعمال ناتوانی در ایران دانست و گفت: آمریکا دشمن قسم خورده ایران است و برای پیشبرد برنامه سناریوهای نوشته شده دارند و اسناد آشکار و پنهان آنان مشخص است.
اسلامی با اشاره به اینکه منافع آمریکا جغرافیا ندارد و غرب آسیا منافع زیادی برای آنان دارد، اظهار کرد: لازم است نسبت به علائم ضعیف هوشیار باشیم.

* پدیده داعش جنگ نیابتی آمریکاست
وی خاطرنشان کرد: پدیده داعش شورش مسلحانه نیست؛ استراژی جنگ نیابتی آمریکا است ایدئولژی ضد اسلام استفاده شده است. 
استاندار مازندران با بیان اینکه مطرح است که این استان می‌توانست از بودجه دولتی استفاده کند اما نکرد، گفت: باید از مقدورات دولت برای نجات استان با خلاقیت
استفاده شود. این مسوول افزود: مازندران با توجه به ذخائری که دارد لازم است توان افزایی صورت گیرد توان فرسایی جایی ندارد.
اسلامی با تاکید براینکه برای اجرای اقتصاد مقاومتی در مازندران باید تلاش شود، تصریح کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید با استعداد و ظرفیت و با توجه به امکانات و منابع؛ هدایت درست صورت گیرد لازم است مواظبت و مراقبت کنیم تا چرخ تولید و معیشت مردم بچرخد .

* انهدام محیط زیست در مازندران انجام شد
وی با اعلام اینکه تولیدات استان بیشتر از مصرف است افزود: انهدام محیط زیست در مازندران انجام شده است برای استفاده از فرصت‌های دریایی و ذخایر آبزی باید برنامه‌ریزی و تلاش شود.اسلامی خاطرنشان کرد: استفاده از ذخایر دریایی باید دستور ویژه روی میز مدیران کل مازندران باشد.

* سیاسی کارنیستم، سیاسی کاری موقوف
وی با تاکید براینکه مازندران نباید دچار واگرایی وتنش سیاسی شود، اظهار کرد: سیاسی کار نیستم سیاسی کاری در مازندران موقوف؛ هیچ کس حق ندارد سیاسی کاری کند و مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران دور از کشمکش محلی و شهرستانی فعالیت کنند.
نماینده عالی دولت در مازندران با بیان اینکه در شهرستان‌ها به دور از تنش سیاسی فضای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی باید ایجاد شود، یادآور شد: سیاسی کاری موجب ضعیف شدن و مدیریت و ثبات مدیریت می شود.
وی افزود: برنامه قانونی و مقررات به اندازه کافی برای اجرای کار وجود دارد قرائت‌های متفاوت در مقررات باید کنار گذاشته شود.
اسلامی با توصیه به وحدت و همگرایی در مازندران خاطرنشان کرد: نقطه صفر غرب و شرق مازندران باد حرکت متوازن داشته باشند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سرمایه‌گذاران از سرمایه گذارای در مازندران مایوس هستند، گفت: برای ایجاد اشتغال در مازندران باید کارآفرین جذب شود نباید با سختگیری‌ها و بروکراسی‌ها موجب فرار سرمایه‌گذار در استان فراهم شود.

* مسوولان مازندران باید به شخصیت جهادی تبدیل شوند
استاندار مازندران با اشاره به اینکه تمام مسوولان در مازندران باید به شخصیت جهادی تبدیل شوند، گفت: لازم است انسجام فکری و رفتاری را در مازندران شکل دهیم. وی با اشاره به اینکه ما نمی‌توانیم با واگذار نکردن مسوولیت اختیارات، طلب کار کنیم، اظهار کرد: با تمرکزگرایی نمی‌توان کار کردلازم است تمرکز‌زدایی صورت گیرد. اسلامی تصریح کرد: در استانداری تمرکززایی از بین رفته است؛ به دلیل محدودیت وقت با بروکراسی، تمرکز گرایی، کارهای موازی و جلسات غیر ضروری و بی‌نتیجه خداحافظی می‌کنیم. وی رسیدگی به مسائل در مقیاس محل، روستا و شهر به دلیل ارزان بودن باید انجام شود، افزود: لازم است جمعیت روستایی مازندران که پاک و هلال خور هستند را تثبیت کنیم و گره از کار آنان بگشاییم تا تولید و اشتغال در همان روستا توسعه بیابد. نماینده عالی دولت در مازندران به حفظ فرزندان روستا در زادگاهشان اشاره کرد و گفت: گسست نسل ضربه تاریخی می‌زند شغل استخدامی ندارد.
این مسوول اظهار کرد: بانوان نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند که در این بخش توانمند سازی خانواده باید جدی گرفته شود.

* رسیدگی به مسائل و رفع مشکلات از روستاها آغاز شود
اسلامی با تاکید براینکه فرمانداران و بخشداران موظفند تا روستا به روستا مسائل و مشکلات را حل کنند، یادآور شد: توسعه روابط باید به توسعه بازار بی‌انجامد در ارتباط با مسائل استان از تعلل و غفلت‌ها باید خداحافظی شود و طوفان فکری کارآفرینی و خلاقانه درمازندران باید به راه بیفتد.
استاندار مازندران در رسیدگی و رفع موانع تولید در استان گفت: رسیدگی به مسائل استانی در جلسات نه بلکه در صحنه تولید باید حل و فصل شود.

* مدیران کارمند نباشند
اسلامی با بیان اینکه مدیران کارمند نباشند بلکه جهادگر باشند، افزود: حضور در جلسه و پشت میز باید حداقل باشد لازم است با مردم باشید مردم به حکومت خود دل بسته‌اند خدا ما را نمی‌بخشد در حق مردم کوتاهی شود.
وی با اشاره به رونق گردشگری در مازندران و ایجاد زیرساخت برای این موضوع تصریح کرد: ورود 20 میلیون مسافر در مازندران فقط ما وارث تبعات آسیب‌های اجتماعی و محیط زیستی آن هستیم. استاندار مازندران تصریح کرد: گردشگری با تنوع سیستم حمل و نقل و تورگردانی با تاسیسات و امکانات پیشرفته سبب اشتغال و رونق اقتصادی می‌شود. این مسوول با طرح سوالی مبنی بر اینکه زباله در دنیا طلای کثیف است اما در مازندران چگونه است، گفت: تفکیک زباله از مبدا که درآمد آن در خودش است همه مدیران به ویژه شهرداران و فرمانداران و بخشداران باید به صورت قاطع آن را آغاز کنند. اسلامی به مشکلات زیست محیطی به ویژه زباله‌ها در دریا، ساحل، رودخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی را قابل انکاردانست و گفت: لازم است برای رفع مشکلات مسوولان مازندران به کارآمدی برسند روا نیست این استان با مسئولان فرهیخته ملی و استانی عقب مانده باشد. وی به طرح تنفس جنگل در این استان شمالی اشاره کرد و افزود: جنگل باید مدیریت شود لازم است زراعت چوب توسعه داده شود.

* مرکز تجارت جهانی خاویار نداریم
نماینده عالی دولت در مازندران با بیان اینکه مرکز تجارت جهانی خاویار نداریم، گفت: در دریا، بحث گردشگری و بوم‌گردی ثروت و شغل خوابیده است که باید بهره‌برداری شود. این مسوول به عزل و نصب مدیران در مازندران اشاره کرد و افزود: سیاسی کار نیستم ارزیابی من صداقت، امانتداری و شایستگی مدیران است در این بخش به سلایق سیاسی کاری نداریم این دولت، دولت اعتدال و فراجناحی است و آن را در عمل می‌بینیم . وی نکته کلیدی برای برون رفت از مشکلات استان را با هم بودن وهمدلی دانست و اظهار کرد: ایجاد اتاق فکر تشکیلاتی نه تشریفاتی برای جهت‌گیری راهبرد استان باید ترسیم شود که نیازمند روحیه فراخ و گوش شنوایی است تا فرهیختگان و نخبگان ایده‌ها را به اتاق فکر پیشنهاد دهند. وی مسوولیت تشکیل اتاق فکر را بر عهده دانشگاه مازندران قرار داد. استاندار مازندران نقطه پناه حمایت از سرمایه گذاران در مازندران را نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی دانست و گفت: باید از ظرفیت جوانان به ویژه زنان تحصیل کرده در عرصه مدیریتی استفاده کنیم با توجه به اینکه دشمن برای انهدام خانواده در مقوله بانوان برنامه ریزی کرده است لازم است به مباحث مرتبط به خانواده توجه بیشتری شود. وی با بیان اینکه یکی از آفت‌های مماشات و جواب نه گفتن به خانواده‌ها آسیب زد، تصریح کرد: جامعه نباید خانواده را به سمت خود ببرد.

* توجه به خزر پژوهی در مازندران
استاندار مازندران با اشاره به فرارسیدن هفته پژوهش با تاکید براینکه پژوهش باید مسئله محور باشد تا از فرصت‌ها استفاده شود، گفت: خزرپژوهی مهم است لازم است از دریا برای توسعه اقتصادی و اشتغال بهره کافی برده شود.
به گزارش خبرشمال،استاندار مازندران بعد از معارفه نخستین جلسه را به طور مستقل با مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران شهرهای استان در قالب شورای اداری داشت به طور شفاف و بدون ملاحظه‌کاری در نهایت احترام درخواست‌های خود را با مدیران زیر مجموعه در استان در میان گذاشت و حتی مشی ادامه همکاری در استان را برای مدیران و فرمانداران تعیین کرد و در سخنانش آنچه مهم به نظر آمد ساختار شکنی مدیران در اداره امور آنهم فاصله از پشت میزنشینی بود. البته تب پشت میزنشینی از نوع ویروسی است که بعد ازدریافت ابلاغ کاری، مدیران و مسوولان دولتی دچار آن می‌شوند و خود را تافته جدا بافته از مردم می‌دانند. حال از استاندار مازندران خواستاریم با درایت تمام روشی را اتخاذ کند تا جلسات شورای اداری فقط با حضور مدیران کل و فرمانداران باشد نه اینکه شاهد حضور معاونان، کارشناسان و مشاوران دست‌چندمی در کرسی شورای اداری
استان باشیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی