• منتشر شده در چهارشنبه, 17 آبان 1396 05:49
خبرشمال از مناظره دو صاحب‌نظر از مصائب ِاجرایی شدن طرح تنفس جنگل برای مجریان طرح گزارش می‌دهد

معیشتِ برباد رفته

 

 

* کارگرانِ بخت برگشته با کابوسِ معیشتی بدونِ بازگشت!
در روزهای گذشته شاهدِ اعتراض و تجمع تعداد زیادی از کارکنان و کارگران صنایع چوب و کاغذ در مقابل این شرکت سلولزی بودیم. این کارگران بخت برگشته که هریک دلی پردرد و چشمی اشکبار از آینده شغلی خود داشتند، نگران بودند که مبادا شغل خود را برای همیشه از دست بدهند.
کارگری از این جمع می‌گفت: از شواهد و قرائن اینطور برمی‌آید که قرار است، تا سقف 400 نفر از پرسنل بخش جنگل، با سابقه 17 سال و بالاتر، تعدیل نیرو صورت گیرد که این یعنی، طرح تنفس، در همان آغاز اجرا، نفسِ معیشت را در حلقوم زندگی 400 نفر بند آورده است!
دیگری می‌گوید: با حقوق ماهی 35 هزار تومان استخدام شدم و حالا درست زمانی‌ که برای بازنشستگی آماده شده و به حقوقِ ناچیز آن چشم دوختم، باید با یک دامن شرمندگی، به نزد خانواده‌ام بازگردم.
هنوز حرف‌هایش تمام نشده که دیگری با کنار کشیدن او و فریادزنان، می‌گفت: من حدود 40 میلیون تومان سنوات از این شرکت طلبکار هستم و الان 4 ماه است که حقوق نگرفته‌ام!
فرد دیگری در حالیکه بغض راه گلویش را بند آورده، خطاب به وزیر جهاد کشاورزی اعلام می‌کند: 
آقای وزیر اگر تو امروز برنامه‌ای را تصویب می‌کنی، به آینده شغلی مردم هم فکر کن!!
آن یکی بلند بلند حرف می‌زند: اگر ما زیرنظر کارفرما برویم، مطمئنا این حقوق به حداقل خودش می‌رسد! اما همکارش به میان حرف‌هایش می‌آید و عنوان می‌کند: روزی 20 کامیون چوب، هریک، نزدیک به 25 تُن که سرجمع آن می‌شود، 500 تُن، به ارزش کیلویی دوهزار تومان، از این کارخانه خارج می‌شود و این یعنی روزی یک میلیاردتومان چوب به فروش می‌رسد و سؤال اینجاست که این میزان، پول به کجا رفته و در جیب چه کسی می‌رود؟!

* طرح غیرکارشناسانه‌ای که شکل قانونی به خود گرفته است
مهدی یوسفیان، قائم‌ مقام شرکتِ صنایع چوب و کاغذ مازندران، نیز با بیان اینکه طرح غیرکارشناسی تنفس جنگل، متأسفانه شکل قانونی به خود گرفته است، اعلام کرد: این در حالی‌ست که ما تنها تا پایان آبان ماه، اجازه بهره‌برداری از درختان در جنگل‌های استان را داریم.
یوسفیان، افزود: مدیریت شرکت، در خصوص ادامه فعالیت این شرکت، هیچ قولی نمی‌تواند بدهد، زیرا این امر، یک دستور کارِ ملی بوده و تا زمانی که قانون، فکری به حال آن نکند، هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست! او با این حال، می‌گوید: کسی، شغلش را از دست نمی‌دهد و بیکار نمی‌شود، بلکه تنها کارفرماست که عوض می‌شود.

* دوئلِ نوبخت با شاعری بر سرِ طرح تنفس جنگل!
عباسعلی نوبخت، معاون امور جنگلِ‌ سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ابتدای مناظره تلویزیونی شبکه طبرستان گفت: مفاد و دستورالعمل اجرایی این طرح به کمک سازمان جنگل‌ها، دانشگاه، مؤسسه تحقیقات محیط زیست، تدوین شده است؛ هنوز سخنانش تمام نشده بود که علی‌محمد شاعری، به میان صحبت‌هایش می‌دود و می‌گوید: هیچکس در مورد ضرورت حفاظت از جنگل بحثی ندارد و من فقط می‌خواهم به شما یادآور شوم که ملاک عمل شما اجرای این قانون است و ما هم ناظر بر اجرای آن! چرا که قانون به صراحت اعلام کرده است که: بهره‌برداری چوب از طرح‌های جنگلداری طی سال‌های اول تا سوم، صرفا از درختان شکسته، افتاده و ریشه کَن در چهارچوب مقررات، مجاز است و حالا این سوال پیش می‌آید که چرا شما آن را متوقف کرده‌اید؟! 
این سؤال شاعری، با این پاسخِ نوبخت مواجه می‌شود که اصلا اینطور نیست و طبق تبصره یک بند ف ماده 38 قانون برنامه 5 ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی «بهره‌برداری از درخت ریشه کَن، شکسته و افتاده، خشک سرپا، آفت‌زده و غیر قابل احیاء، تا پیش از تصویب طرح جایگزین و حداکثر تا پایان سال سوم برنامه خواهد بود.»
شاعری نیز با اشاره به اینکه؛ این طرح، یک طرح جایگزین است، می‌افزاید: شما موظفید طرح جایگزین را حداکثر تا پایان سال سوم، تهیه کنید و تا زمانی که طرح جایگزین را تهیه نکردید، مجریان طرح، مجاز به برداشت و بهره‌برداری از درختان شکسته، افتاده و ریشه کَن شده، هستند.
شاعری رو به نوبخت اینگونه ادامه می‌دهد که کاش شما به شعار سال نیز توجهی می‌داشتید که به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است و بنابراین باید در تصمیم‌گیری‌هایمان، علاوه بر توجه و تعهد به حفظ و حراست و صیانت از جنگل، به اشتغال‌زایی و یا حداقل، حفظ اشتغال موجود و از بین نرفتن فرصت‌های شغلی فعلی نیز توجهی داشته باشیم! فلذا فضا برای شما به گونه‌ای طراحی شده است که بتوانید در این فرجه سه ساله، طرح‌های جنگلی و واحدهای صنعتی را با فرم و برنامه جدید، تطبیق بدهید نه اینکه، با سوء‌تدبیر، وضعیت را بغرنج‌تر کنیم.
این سخنگو و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طرح تنفس به گونه‌ای تدوین شده‌ است که کسی در این میان بیکار نشود، اما متأسفانه از آنجا که ما بعضی وقت‌ها فراقانونی عمل می‌کنیم، زمانی که به عنوان یک کارشناس قانونی را قبول نداشته باشیم، آن‌ را معطل می‌گذاریم. 
شاعری، با بیان اینکه بحث اساسی ما اجرای قانون است، گفت: آقای وزیر، بر اساس کدام قانون، بخشنامه‌ای را در تاریخِ 1/8/95، تصویب کرده و بر اساس آن، امسال را سال پایانی طرح جنگل‌داری و آغاز طرح تنفس اعلام کرده است؟! و شما نیز با کدام مجوز، اعلامِ کرده‌اید که مجریان طرح، از پایانِ آبان‌ماه امسال، اجازه خروج حتی یک قطعه چوب را از جنگل ندارند؟! در صورتی که طبقِ قانون، هنوز تا پایان این مهلت، یک سال دیگر فرصت باقی‌ست! 
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه، تصریح کرد: تنها، با احتسابِ حدود 100هزار درختِ شکسته، افتاده در جنگل‌های ساری که مساحتِ آن به حدود 300 متر مکعب می‌رسد، می‌توان، نیاز واحدهای صنعتی، همچون کارخانه‌های چوب و کاغذ نکا و شرکت صنایع چوب مازندران را تامین کرد، در حالیکه هیچ درخت ایستاده‌ای نیز نشانه‌گذاری نمی‌شود! و شما به عنوان مجری طرح، می‌توانید با اختیار خودتان، به میزان 5 تا 10 درصد از آن را برای حفظ اکوسیستم محیط، در جنگل باقی بگذارید و مابقی آن را نیز صرف نیاز صنایع چوب کنید. 
شاعری در ادامه با بیان اینکه شما به عنوان مجریان طرح؛ باید شرایط را آماده کنید تا هم طرح تنفس مطابق قانون اجرا شود و هم کسی بیکار نشود، بار دیگر نوبخت را با این سؤال مورد خطاب قرار داد که اکنون با توجه به اینکه قانون، این اجازه را به شما داده است، چرا شما می‌خواهید، همه چیز را همین امسال تمام کنید؟!
نوبخت نیز در پاسخ به این سؤال و با بیان اینکه نباید یک طرفه به قاضی برویم، گفت: ما قطعا نیاز شرکت‌های بزرگ را در سال جاری، مدنظر قرار خواهیم داد و حتما، پروانه قطع برای درختان شکسته، افتاده را در همین سال صادر خواهیم کرد. 
او ادامه داد: بحث اشتغال در زمینه شرکت‌های بهره‌بردار چوب، دغدغه وزارت‌خانه و شخص وزیر نیز هست و البته که ما این را هم می‌دانیم که دغدغه، کافی نیست!
نوبخت با بیان اینکه من هشت سال از عمر کاری‌ام را در جنگل کار کردم، تصریح کرد: در حال حاضر، پیرامون همین مسئله و از آنجا که این موضوع، نگرانی اصلی ما نیز بوده است، با آقای وزیر نشستی داشتیم که ماحصل آن، اجازه و پروانه بهره‌برداری به شرکت‌های معظمِ بهره‌بردار، برای برداشت درختان شکسته و افتاده بوده است.
در همین هنگام، شاعری، رشته کلام را بدست گرفت و گفت: ما در همین روزهای اخیر، در جلسه‌ای با حضور وزیر محترم جهاد کشاورزی و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و همچنین تعدادی از نمایندگان مازندران، گروهی را مشخص کردیم که در همین جلسه، مقرر شد تا بنده به عنوان رییس این گروه و به نمایندگی از سوی شخص آقای لاریجانی، جلسه‌ای را در همین هفته و در محل سازمان جنگل‌ها در تهران و یا ساری و با حضور مجریان طرح برگزار کنیم. این نماینده و سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با اعلام تقاضایش برای حضور عباسعلی نوبخت، به عنوان یک مازندرانی، در این جلسه مهم عنوان کرد: خواهش من از شما این است که همین موضوعی را که الان به آن اشاره کردید را در این جلسه نیز عنوان کنید.
او با اشاره به هدف اصلی جلسه فوق‌الذکر ادامه داد: قرار است در این جلسه یک برنامه اقدام را از مجریان طرح، مثل نکا چوب و صنایع چوب و کاغذ بگیریم و آن‌ها به ما اعلام کنند که در سال‌های آینده منابع اولیه خود را قرار است از کدام محل و با چه تدبیری، تامین کنند تا ما نیز بر همان اساس، تسهیلات قانونی، را حداکثر تا سقف سه سال و با شیب ملایم به مرحله اجرا دربیاوریم.
نوبخت نیز در انتها با بیان اینکه ما در شرکت‌های مختلف، کارشناسان بسیار توانمندی داریم، که دلشان برای منابع طبیعی می‌تپد، گفت: البته این جمله را نیز به جملات قبلی باید اضافه کنم که جنگل ما اصلا وضعیت مناسبی ندارد و بیمار است و بنابراین نیاز است تا با اقدامات و فعالیت‌هایی، علاوه بر تامین نیاز صنایع چوب و کاغذ استان، در جهت حفظ و احیای جنگل نیز تلاش کنیم.

* کلام آخر
ضعف مدیریت، طرح پُراشکال و غیر کارشناسانه تنفس جنگل، واردات سالانه 500 هزار تُن کاغذ، از جمله معضلاتی‌ست که ادامه فعالیتِ بهره‌برداران چوب را به شدت سخت کرده است و آینده و سرنوشت کاری آنان را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است! اینگونه به نظر می‌رسد در صورتِ رفع اشکالات از طرحِ تنفس جنگل، کارخانه‌های صنایع چوب و کاغذ نکا و مازندران، در آینده‌ای نه چندان دور به سرنوشت شومِ کارخانجاتی همچون کارخانه تخت سه لای انجیل نسام، دچار خواهند شد و برای همیشه به تاریخ خواهند پیوست! تاریخی تلخ و رقت بار که از آن، بویی جز بی تدبیری و غفلت برنخواهد خاست!!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی