• منتشر شده در سه شنبه, 16 آبان 1396 06:53
«خبرشمال» ورود و خروج دو سفیر دولت تدبیر و امید در استان را بررسی می‌کند

از سلام اسلامی به مازندران تا خداقوت به ربیع فلاح

 

 

خبرشمال/ گروه سیاسی
سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، مهندس محمد اسلامی که اصالتا اهل اصفهان است استاندار مازندران شد و با این اتفاق، آب سردی بر فرایند داغ گمانه‌زنی و طرح اسامی پیشنهادی و دوگانه "بومی _ غیربومی" ریخته شد. در مدت زمانی که مجمع نمایندگان، احزاب سیاسی همسو با دولت و گروه‌های ذی‌نفوذ هرکدام مشغول ارائه لیست بودند، با افراد مختلف و گاه از نظر سیاسی معارض، مذاکرات پنهان داشتند، افرادی که هر کدام منتسب به جریان و یا حزبی سیاسی بودند و بعضا با سایر احزاب نیز اختلاف نظر و زاویه جدی داشتند. امروز پس از بررسی دیدگاه‌های مختلف، تدبیر دولت بر این قرار گرفت که از زحمات استاندار فعلی قدردانی شود و مهندس محمد اسلامی به عنوان بیست و دومین نماینده عالی دولت در مازندران 
منصوب شود. 
اکنون منافع کلان استان اقتضا می‌کند اعضای مجمع نمایندگان، مدیران دستگاه‌ها و تمام احزاب و گروه‌ها، گزینه‌های پیشنهادی خود را فراموش کنند و در کنار استاندار جدید قرار گیرند تا با هم‌افزایی و مساعدت همدیگر، استاندار جدید را بر حل مشکلات یاری نمایند. این امر از آنجا ضرورت پیدا می‌کند که تمام کسانیکه در یکی از زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی فعالیت کرده باشد و یا گره‌های کلیدی مازندران را بشناسد می‌دانند مازندران در مقایسه با سایر مراکز استان‌ها، از قطار توسعه عقب مانده‌است و رساندن این استان به جایگاهی که شایستگی‌اش را دارد نیاز به تدبیر ویژه و تعامل همه دستگاه‌ها و همه فعالان سیاسی دارد.
از مدیران تمام دستگاه‌ها، فعالان سیاسی، احزاب و گروه‌های همسو با دولت انتظار می‌رود هرکدام به فراخور دانش، تجربه و تخصص خود با استاندار جدید که امروز معارفه می‌شود بنشینند و نیازها، چالش‌ها و ظرفیت‌های مازندران را با ایشان به اشتراک بگذارند. مدیران دستگاه‌های تخصصی مانند ادارات جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، آب منطقه‌ای، اتاق بازرگانی باید نقاط کانونی مشکلات و معضلات مازندران و پیشنهادهای خود در خصوص راه‌های برون رفت از این مشکلات را نیز به ایشان ارائه کنند. 
بی تردید مهندس اسلامی پیش از آغاز به کار رسمی به عنوان استاندار مازندران، مطالعات و مشورت‌هایی از گروه‌های مختلف خواهد گرفت اما مخاطبان این نوشتار به عنوان مدیران و افرادی که سال‌ها در این استان حضور داشته‌اند و از عمق مشکلات آن آگاهی دارند، می‌توانند معتبرترین و کوتاه‌ترین مسیر دستیابی به یک شناخت درست از مازندران باشند. به عنوان چند نمونه و مشتی از خروار، می‌‌توان ذهنیت استاندار جدید مازندران را در خصوص آب، روشن کرد. غالب افرادی که ساکن و درگیر با زندگی در مازندران نبودند و تنها برای تفریح و بهره‌بردن از دریا و جنگل، برای تعطیلات چند روزه به این پهنه سبز می‌آیند در گام نخست، نمی‌توانند باور کنند که در مازندران چیزی به عنوان مشکل آب شرب یا آب کشاورزی داریم. چند روز پیش یکی از همکاران رسانه‌ای اهل و ساکن خراسان، طی تماسی از من انتقاد کرد که چرا بابت موضوع انتقال آب دریای مازندران به استان سمنان و یا خراسان، سختگیری می‌کنیم؟ وقتی به این دوست رسانه‌ای مفصلاٌ توضیح دادم که مازندران هم در آب شرب و هم آب کشاورزی در آستانه رسیدن به یک ورشکستگی است متحیر شد. دستگاه‌های تخصصی و مدیران کارآمد، باید این نکات را به استاندار جدید گوشزد کنند. نکته بعدی که انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی و شخصیت‌های تاثیرگذار برای استاندار جدید، تبیین کنند این نکته است که مازندران، نه یک استان کشاورزی، نه یک استان صنعتی و نه استانی با زیرساخت‌های قابل قبول در حوزه صنعت گردشگری و این در حالی است که توان و پتانسیل بسیار بالایی در هرکدام از این بخش‌ها دارد.
سلام احزاب و گروه‌ها، رجال سیاسی و مدیران دستگاه‌ها به مهندس محمد اسلامی، بیست و دومین استاندار مازندران ، باید سلامی از جنس همراهی و آگاهی‌بخش باشد و بی تردید این مدیر اصفهانی نیز در سایه چنین برخوردی، متوجه منش کریمانه و تعصب منطقه‌ای و وحدت و همدلی مردم مازندران خواهد شد. اگر تصور استاندار جدید از رجال و مردم مازندران، اینگونه شکل بگیرد، قطعا ایشان نیز در تمام مراحل مدیریت خود، از مردان متخصص و دستگاه‌های مرتبط، نظر خواهد خواست و از اعمال مدیریت فردمحورانه اجتناب خواهد کرد. 
ربیع فلاح جلودار که امروز به عنوان بیست و یکمین استاندار با مردم استان، خداحافظی می‌کند یکی از معدود استاندارانی بود که دوران بیش از چهار سال مدیریت او از نظر کمی و کیفی با سایر استانداران متمایز بود. کمتر به خاطر داریم طول مدیریت استانداری در مازندران به چهارسال برسد این در حالی‌ست که ربیع فلاح، چهارسال و چندماه، در این سمت خدمت کرد. 
مازندران در شمار استان‌های پرچالش و پرظرفیت کشور است به این معنا که اراضی حاصلخیز و زمین‌های زراعی وسیع دارد اما همزمان طبیعتی بسیار حساس و آسیب‌پذیر در برابر زباله دارد، همچنین اراضی زراعی این پهنه در برابر تنش‌های آب و هوایی بسیار شکننده و آسیب‌پذیر هستند و همین وضعیت خاص، کنترل چالش‌ها و مدیریت بر این استان را تا حدودی خاص، ویژه و حتی دشوار می‌کند. 
فلاح در این چهار سال و اندی موفق شد یک مدیریت کم‌چالش و کم تنش را در مازندران به نمایش بگذارد و این منبعث از روحیات او بود که فردی بسیار ماخوذ به حیا و اخلاقی است و به شدت پرهیز داشت از اینکه وقت و توان خود را غرق در مشاجرات سیاسی غالبا بی‌ثمر کند. 
سبک مدیریت و سیاست ربیع فلاح جلودار در دوران تصدی استانداری‌ بر اساس کار در آرامش بود و با همین رویکرد، از ورود به بحث، تنش و یا ادامه و استمرار تنش‌های سیاسی که در مازندران امری روزمره است، به شدت اکراه داشت و در سایه این سیاست، گام‌های بزرگی برای استان برداشت. 
در موضوع منطقه آزاد، فلاح موفق شد این امتیاز را برای مازندران بگیرد و در گام دوم، با توجه به زیرساخت‌هایی که در منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد بهشهر ایجاد شد، پس از اخذ نظر کارشناسی، طی نامه‌ای این منطقه را به عنوان منطقه آزاد معرفی کرد. وی همچنین با معرفی سجودی به شورای عالی مناطق آزاد، جدیت خود را در این مسئله که مورد اتفاق بسیاری از مردم و فعالان بخش خصوصی، تجار و بازرگانان بود، به اثبات رساند اما متاسفانه بخشی‌نگری و اعمال نگاه منطقه‌ای و ترجیح منافع شهری به منافع کلان استانی توسط عده‌ای موجب شد این طرح تا این لحظه بطور کامل محقق نگردد. احياي تيم فوتبال نساجي با همت و جدیت ربیع فلاح رقم خورد و هيچ عاشق دلباخته نساجي نمي‌تواند روزي را كه استاندار، پرهام را راضي به ماندن كرد از ياد ببرد و دیدیم هواداران نساجي چه باشكوه وی را تشويق كردند، تشويقي كه نشان از تعصب و انسانيت و عشق نسبت به اين مدیر بی ادعا داشت.
ميزباني از جام باشگاه‌هاي كشتي آزاد دنيا در جويبار چنان شور و هيجاني در میان جوانان و ورزش‌دوستان ایجاد کرد كه اين اتفاق بزرگ را هرگز فراموش نمی‌کنند و اين اتفاق ميسر نمي‌شد مگر با همت عالي پیرمردی که آرام اما با اراده و مصمم راه می‌رفت. جلب شادي و رضایت قلبی مردم چیزی بود که ربیع فلاح هرگز از آن غافل نشد. اگر بخواهیم مواردی بیشتر از خدمات و خیرات این مدیر بی حاشیه و آرام را بنویسیم به تمام فضای روزنامه احتیاج داریم. امروز و در روز تکریم و معارفه این دو مدیر، برای ربیع فلاح که رفت و نام نیک از خود بر جای گذاشت، دعای مردم مازندران را بدرقه راه زندگی و ادامه مدیریت‌ وی، می‌کنیم و به مهندس اسلامی که برای مدتی ساکن در استان خواهد شد، سلامی از سر صدق داریم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی