آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 شهریور 1396 11:29
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌و‌گو با خبرشمال عنوان کرد

مبارزه تلفیقی با آفات در بیش از 100 هزار هکتار از اراضی مازندران

 

 

خبرشمال / گروه اقتصادیاستان مازندران، به دلیل سطح بالای زیر کشت بسیاری از محصولات زراعی و باغی، همواره در مظان اتهام استفاده بیش از حد مجاز از سموم شیمیایی و یا حتی استفاده از سموم غیرمجاز شیمیایی بوده که این شایعه نیز هر بار از سوی مقامات استانی به ویژه رییس جهاد کشاورزی مازندران تکذیب شده است.
اما انتشار یک خبر طی دو روز گذشته در خبرگزاری رسمی استان، مبنی بر هشدار جهاد کشاورزی مازندران درباره سم تقلبی ترکیب بنومیل، بار دیگر بازار سرد و خاموش شایعات را داغ کرد.

* این سم را خریداری نکنید!
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران به کشاورزان درباره استفاده از ترکیب تقلبی سم بنومیل که روی آن عبارت ساخت مجارستان ( made in Hungary ) درج شده است، هشدار داد و گفت: این نوع سم که عبارت بنومیل 50درصد ( Benomyl 50% wp ) و همچنین 'الکاری' (AL-QARI ) بر روی بسته‌بندی آن درج شده، بدون رعایت موارد قانونی و فارغ از اقدامات نظارتی سازمان حفظ نباتات در استان توزیع شده است.
عبدالرحمن زاغی همچنین با تاکید بر این نکته که تهیه، توزیع و مصرف این ترکیب از سم کشاورزی ممنوع است به فروشندگان هشدار داد: در صورت مشاهده و شناسایی مکان‎های عرضه، با هماهنگی دستگاه‎های ذیربط اقدام قانونی صورت می‎گیرد.

* وجود 60 واحد غیرمجاز فروش سم در مازندران
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران همچنین در ادامه این گفت‌وگو اعلام کرد که از حدود 820 فروشگاه سموم کشاورزی استان همچنان 60 واحد غیر مجاز هستند که باید تا پایان شهریور امسال و آخرین مهلت تعیین شده، وضعیت خودشان را مشخص کنند. مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران همچنین گفت: ساماندهی فروشندگان، بهینه کردن مصرف سموم و جلوگیری از توزیع سموم تقلبی از اهداف اصلی حفظ نبابتات جهاد کشاورزی است.

* این سم، از رده خارج شده است
خبرشمال نیز در همین ارتباط گفت‌وگویی را با رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران ترتیب داد که در ادامه می‌آید.
دلاور حیدرپور در ابتدا با بیان این مطلب که هشدار در خصوص سم مورد نظر، نه به دلیل خطرناک بودن، بلکه به علت منسوخ و از رده خارج شدن آن بوده است، گفت: ما خرید و فروش و توزیع چنین سمومی را از اساس توصیه نمی‌کنیم.

* سموم سازگار با محیط‌زیست
وی با اشاره به ضرورت استفاده از سموم سازگار با طبیعت و محیط‌زیست نیز عنوان کرد: هر قدر ماندگاری سموم مورد استفاده بر روی محصولات کمتر باشد، سازگاری آن‌ها با محیط زیست بیشتر خواهد بود، زیرا سموم جدید که بر اساس تکنولوژی مدرن روز ساخته شده‌اند، کم خطرتر بوده و در عین حال با اثربخشی بیشتر، محصولات کشاورزی را در برابر آفات مختلف بیمه می‌کند.

* فروشگاه‌های غیرمجاز تنها تا پایان سال مهلت دارند
این مقام مسئول با بیان اینکه مازندران یکی از استان‌های پایلوت کشور در این زمینه است با تایید وجود 60 واحد غیرمجاز فروش سموم گیاهی در استان، خاطرنشان کرد: این واحدهای غیرمجاز، تا پایان سال مهلت دارند نسبت به انطباق فروشگاه خود با استانداردهای جهاد کشاورزی اقدام نمایند که در غیر این صورت، برابر با قوانین و مقررات با آنان برخورد قانونی مقتضی صورت می‌گیرد.

* مبارزه تلفیقی، پرکاربردترین روش دفع آفات نباتات
حیدرپور با اشاره به تنوع روش‌های مبارزه با آفات در مازندران همچون روش مکانیکی، زراعی، آب تخت در زمستان، از مبارزه تلفیقی به عنوان یکی از پرکاربردترین و سالم‌ترین روش‌های مبارزه با آفات نام برد و افزود: در مازندران، هرساله بیش از 100هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی از طریق روش مبارزه تلفیقی واکسینه می‌شوند که در سال گذشته این عدد به 190 هزار هکتار رسیده بود.

* پایش عملکرد کشاورزان در خصوص استفاده از سموم شیمیایی
رییس جهاد کشاورزی استان در پایان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر استفاده از سموم شیمیایی در اراضی کشاورزی مازندران، به عنوان آخرین مرحله واکسیناسیون اراضی در برابر آفات شناخته شده است، تصریح کرد: یک گروه نظارت و پایش، شامل نمایندگانی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی استان، عملکرد کشاورزان در این زمینه را رصد و پایش می‌کنند.

* کلام آخر
در جهان امروز ما، بسیاری از امراض و بیماری‌های ناشناخته از طریق تغذیه و خوردن غذاهای مشکوک و و مسموم به وجود می‌آیند. بر همین اساس هر قدر بتوانیم نسبت به تغذیه و سلامت محصولات غذایی و کشاورزی، اطمینان حاصل کنیم، جامعه‌ای سالمتر و پویا‌تر خواهیم داشت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی