آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 شهریور 1396 11:13
تحلیل «خبرشمال» از منفعل بودن مجمع نمایندگان استان در مسائل کلان مازندران

مجمع نمایندگان و جلسه‌ای برای هیچ

 

 

 
 
 

خبرشمال/ گروه سیاسی
احمدی معاون سیاسی رحمانی فضلی که روز گذشته از سمت خود استعفا داد در مجلس پنجم به عنوان نماینده شاهرود در مجلس حضور داشت. یکی از فعالان سیاسی استان، خاطره‌ای از ایشان نقل کرد که شاید گفتن آن برای اعضای مجمع نمایندگان مازندران ضروری باشد. احمدی می‌گفت:" در مجلس پنجم، دو فراکسیون عمده به نام فراکسیون راست و چپ در مجلس فعال بودند. فراکسیون راست به ریاست مهندس محمدرضا باهنر و فراکسیون چپ به ریاست حجت الاسلام مجید انصاری هردو اهل کرمان بود. 
بعدها که حزب کارگزاران سازندگی تاسیس شد حسین مرعشی در مجلس تلاش کرد فراکسیون سومی تشکیل دهد و تعدادی از نمایندگان را با خود همراه کرد. رفته رفته سید طه هاشمی فراکسیونی با نام اعتدال را پایه گذاری کرد. مرعشی و هاشمی نیز اهل کرمان بودند. بنا بر سخن منقول از احمدی نماینده اسبق شاهرود، این چهار نفر کرمانی، پشت پرده با هم هماهنگ بودند، از قدرت و توان مجلس بهره می‌بردند، اما با وزرا می‌نشستند و مطالبات استان خود را پیگیری می‌کردند. بدیهی است وقتی روسای چهار فراکسیون مطالبه‌ای داشته باشند و آن را از وزیر بخواهند، وزیر مربوطه به احترام رای مردم، آنان را همراهی می‌کند و به قید فوریت مطالبه آنان را مرتفع می‌سازد. به تعبیر احمدی گاه در مجلس پنجم تمام مجلس و نمایندگان، با هم دعوا و به بیان عامیانه، "کل کل" می‌کردند تا این چهار نفر، منافع استان خود را تامین کنند و درحقیقت مجلس در خدمت کرمان بود." 
اگر از ترفند نمایندگان کرمان در مجلس پنجم بگذریم و به عملکرد مجامع نمایندگان سایر استان‌ها چون خراسان، اصفهان، فارس و در همسایگی مازندران، به سمنان و گلستان نگاهی بیندازیم هم می‌بینیم نمایندگان در خصوص مسائل کلان استان، به شدت با هم وحدت رویه و اشتراک نظر دارند و از قدرت چانه‌زنی خود استفاده می‌کنند تا مطالبات استانی و دغدغه مردم حوزه‌های انتخابیه خود را مرتفع سازند و این کار در مغایرت با قانون و شرع و یا نافی اصل تفکیک قوا نیست که برعکس، به نوعی حکایت از هنر مدیریت یک نماینده و نشان از هوش و فراست او دارد. 
در کمال تاسف شاهد هستیم مجمع نمایندگان استان، در غالب مسائل حیاتی مازندران، شعبه شعبه می‌شوند و هرگز وحدت ندارند. در موضوع اختصاص امتیاز منطقه آزاد بندر امیرآباد، به جای اینکه همه در کنار هم باشند و این فرصت را بقاپند و منطقه آزاد بندر امیرآباد را نقطه جهش اقتصاد استان کنند، به دولت پیشنهاد می‌دهند سه منطقه یا چهار منطقه آزاد به مازندران بدهند! در طنز بودن این پیشنهاد مجمع نمایندگان مازندران همین بس که در تمام کشور، 10 منطقه آزاد وجود دارد اما نمایندگان مازندران تنها برای این استان، ادعای چهار منطقه آزاد دارند.
در ماجرای رای اعتماد کابینه دوازدهم، غالب مجامع نمایندگان استان‌ها، پیش از رای اعتماد با وزرای مربوط نشستند و دادن رای موافق را موقوف به اخذ امتیازاتی برای استان و یا حوزه انتخابیه خود کردند و این کار نه خیانت که خدمت به مردم استان است. این در حالی است که نمایندگان مازندران هیچ تحرکی در این بخش نداشتند. دلیل آن روشن است، نمایندگان مجمع، معنای تفاهم را نمی‌دانند یا این کار را یاد نگرفتند. به عنوان مثال، مجمع نمایندگان هرگز نمی‌تواند در نظری مشورتی، استاندار معرفی کند چون اعضای مجمع هرگز نمی‌تواند بر یک نفر اجماع کنند و همانند سنوات قبل، برای استانداری، لیست می‌دهند و در نهایت نیز وزارت کشور فردی خارج از لیست مجمع را انتخاب می‌کند.
طی چند روز اخیر، در شبکه‌های اجتماعی خبر از جلسه مشورتی مجمع نمایندگان مازندران، در بابلسر با هدف بررسی گزینه‌های استانداری انتشار یافت. با توجه به اینکه وزارت کشور خبر از تغییر قریب‌الوقوع در برخی استانداری‌ها داده بود و با توجه به اینکه در همین ایام، برخی جریانات و گروه‌های سیاسی، مصوباتی در خصوص معرفی گزینه‌هایی جدید برای استانداری داشتند طبیعی بود افکار عمومی به خبر نشست مجمع، واکنش مثبت نشان دهد و منتظر شنیدن نتایج این جلسه باشد.
در کمال تعجب، در تصاویر این جلسه که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت، رییس اتاق بازرگانی و برخی مدیران دولتی دیده شدند که تناسبی با موضوع جلسه که بررسی ابقای استاندار یا معرفی گزینه‌های احتمالی استانداری بود، نداشت. ساعاتی بعد برخی نمایندگان مجمع، اعلان کردند در جلسه مجمع، حرفی از انتخاب استاندار جدید و یا ابقای ربیع فلاح جلودار زده نشد و معرفی استاندار به دو هفته بعد موکول شد! 
این اتفاق یکبار دیگر اثبات کرد مجمع نمایندگان مازندران، یکی از بی‌خاصیت و منفعل‌ترین مجامع از جنس خود است که حتی در موضوعات مورد علاقه مردم و مسائل کلان استان، که این روزها همه در خصوص آن سخن می‌گویند و در انتظار شنیدن اخبار جدید هستند نیز سکوت می‌کند و شاید به دنبال پیوندهای پشت پرده، می‌رود. 
مجمع نمایندگان ادعا کرد در جلسه دو هفته دیگر به موضوع استاندار می‌پردازد. وزارت کشور تا دوهفته دیگر، یا استاندار فعلی ابقا و یا گزینه جدید معرفی خواهد کرد، بنابر این از هم اکنون مشخص است که جلسه دوهفته بعد مجمع, خاصیتی نخواهد داشت و از حیز انتفاع خارج است.
انتخاب استاندار حق دولت است و کسی از مجمع نمایندگان این توقع را ندارد که در کار قوه مجریه، مداخله کند اما تعامل و تفاهم به معنای مداخله نیست، معامله در جهت منافع کلان مردم و استان نیز امری خلاف شرع یا خلاف عرف محسوب نمی‌شود. چنین معامله و بده بستان‌های قانونی را نمایندگان مجلس در میان خود نیز دارند و مشکلی با آن ندارند. نکته در اینجاست که بخشی‌نگری مدیران و نمایندگان، افق دید محدود آنان و اختلاف و تفرقه کمر مازندران را شکسته و سودی به حال‌زار صنعت، کشاورزی و صنایع جدیدی چون گردشگری در این استان نداشته است. 
یک روز امتیاز کارخانه پتروشیمی از این استان گرفته شد چون نمایندگان سه گروه شدند، عده‌ای شرق، گروهی غرب و جمعی مرکز استان را به عنوان مکان احداث کارخانه معرفی کردند. دیروز امتیاز ایجاد یک منطقه آزاد تجاری در مازندران به حالت تعلیق در آمد چون نمایندگان مازندران برای یک منطقه آزاد، چهار بندر معرفی و محترمانه رییس جمهور را تهدید به رای ندادن کردند! امروز هم در خصوص تعیین استاندار، حتی توان برگزاری یک جلسه مشورتی 
را نیز ندارند.
پایان سخن اینکه توسعه حاصل یک فرایند پیچیده است، عوامل زیادی در این فرایند، نقش آفرینی می‌کنند اما وحدت، همگرایی و داشتن افق دید وسیع، مانند نخ تسبیح در میان این عوامل عمل می‌کند. این نخ تسبیح، در مجمع نمایندگان، دیر زمانی است که پاره شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی