آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 20 شهریور 1396 07:48
گزارش «خبرشمال» از ضرورت استمرار صادرات:

اقتصاد صادراتی

 

 
 

صادرات تولیدات لبنی کاله به ایالات متحده، اتفاقی بود که موجب خرسندی مردم و امیدواری تولید کنندگان شد. بویژه اینکه پنیر کاله موفق شد تاییدیه واردات مواد غذایی از وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، مجوز سازمان غذا و داروی ایالات متحده(FDA) و مجوز گمرک ایالات متحده را بگیرد که در دنیا به سختگیری معروف هستند. 
شرکت کاله البته پیشتر نیز دستاوردهای زیادی در این بخش کسب کرده بود و در حال حاضر نامی ماندگار در تولید مواد غذایی دارد. این شرکت خوشنام آملی، پیش ازین موفق شده بود صادراتی را به کشورهای حوزه CIS و اروپا داشته باشد، اما از تولید کننده ای چون کاله انتظار می رود استمرار در صادرات را در اولویت کار خود قرار دهد. صادرات کاله به کشورهای حوزه دریای خزر و همچنین برخی کشورهای اروپایی، استمرار نداشت و امیدواریم در خصوص بازار پررونق ایالات متحده چنین سرنوشتی پیدا نکند.
غالب اقتصاد های آزاد، در پی تدوین سازوکار صادراتی هستند. سازوکار صادراتی به این معنا است که صادرات در یک فرایند مستمر قرار گرفته بدون توقف یا تعطیلی و گاه با روندی روبه رشد، ادامه داشته باشد.
آقای نام مدیر تجارت خارجی شرکت HKTC کره جنوبی که در ساخت جراثقال های سوارشونده و غول پیکرفعالیت می کند، در یکی از سفرهایی که با هدف ارزیابی برای سرمایه گذاری به مازندران آمده بود در خصوص سازوکار صادراتی به خبرنگار خبرشمال گفته بود: در هر ساعت از شبانه روز، چند کشتی در بندراینچئون و برخی بنادر دیگر همزمان در حال بارگیری تولیدات ما هستند، در همان لحظه چند کشتی در مسیرهای دریایی در حال ارسال محصولات ما به مقاصد خود در چهارگوشه دنیا هستند و دقیقا در همان لحظه، کارشناسان واحد فروش ما در کشورهای مختلف در حال یافتن مشتری و یا عقد قرارداد های جدید هستند. معنا و مفهوم سازوکار صادراتی همین است.
متاسفانه آنقدر در زمینه صادرات، ضعیف عمل کردیم که وقتی، یک بار از محصولات یک شرکت استانی به قاره دور صادر می شود در تمام رسانه ها به تیتر یک خبری تبدیل می شوند این در حالی است که اقتصاد مازندران این استعداد را دارد که بطور مستمر، تولیدات کشاورزی، مواد غذایی و محصولات صنعتی خود را به کشورهای مختلف دنیا صادر کند. اگر می بینیم که این اتفاق هنوز نیفتاد اشکال کار در واحد بازاریابی است. 
صنعتگران و تولیدکنندگان ما در بخش بازاریابی (marketing) بسیار ضعیف عمل کرده اند و یا به تعبیر درست تر باید بگوییم کار خاصی انجام نمی دهند. دلیل این کار هم روشن است. اقتصاد استان هنوز با اقتصاد دانش بنیان فاصله بسیار دارد و فعالان اقتصادی و صنعتگران مازندران، هیچ برنامه ای برای بازاریابی و جستجوی بازارهای جدید برای فروش محصول خود ندارند. 
یکی از مولفه های اقتصاد دانش بنیان، شناسایی بازار های فروش، نیاز سنجی و یافتن کانون های تقاضا پیش از فعالیت خط تولید است. امروزه در اقتصاد کشورهای توسعه یافته که به آن اقتصاد بازار نیز می گویند، تولیدکنندگان، قبل ازینکه خط تولید را کلید بزنند و تولید را آغاز کنند اقدام به شناسایی بازارهای جدید داخلی و خارجی برای محصولات نهایی خود می کنند.
تولید کنندگان، صنعتگران، کشاورزان و حتی تجار باید با چشمانی باز به دنبار بازار های جدید باشند. همزمان با یافتن بازارهای جدید، اقدام به صادرات مستمر و بدون توقف نمایند. کشش بازار های فروش، ضمن رونق دادن به بازارهای تولید داخلی، برای سایر تجار و بازرگانان نیز ایجاد انگیزه می کند و به صادرات بیشتر منجر می شود. صادرات بیشتر، به رونق بیشتر در بخش تولید داخلی می انجامد و رونق تولید، رمز و راز یک اقتصاد موفق و پویا است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی