آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 29 خرداد 1396 10:39
خبرشمال از نگاه متفاوت به حوزه گردشگری گزارش می دهد

رونق گردشگران حبابی در مازندران فرصت یـــــا تهدید

خبرشمال/ رضا شریعتی

جاذبه های فراوان مازندران همواره سبب شده است تابسیاری از مردم در روزهای تعطیل، این استان شمالی را برای گذران اوقات فراغت خود و خانواده انتخاب کنند. 
 نکته قابل تامل، تاثیرگذاری این بخش مهم در اقتصاد و اشتغال مازندران است، اینکه گردشگری چقدر در اشتغال و منابع درآمدزایی مازندران تاثیرگذار است، مقوله بسیار مهمی است.  با توجه به اینکه حضور گردشگران در استان یقیناً هزینه‌های زیادی را برای مازندرانی‌ها به‌همراه خواهد داشت، باید بررسی کرد که صرف این هزینه‌ها به چه میزان برای استان درآمدزایی داشته است؟ چقدر از مازندرانی‌ها به حضور گردشگران برای اشتغال‌زایی امیدوارند و این موضوع برای مردم این استان چقدر سودآور بوده است؟  اصلا حضور مسافران دیگر استان‌ها را می‌توان به عنوان گردشگر تلقی کرد؟ و اینکه مسافران روزهای تعطیل که به مازندران گسیل می‌شوند، گردشگر هستند؟ بین گردشگر واقعی و حبابی چه فرقی وجود دارد؟

*  لزوم نگاه فرابخشی به حوزه گردشگری
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندارن در گفت وگو با خبرشمال با بیان اینکه اگر در حوزه زیرساختی استان گام‌های مثبتی برداشته شود، صنعت گردشگری پیشرفت قابل‌توجهی خواهد داشت، اظهار کرد: نگاه به حوزه گردشگری نباید نگاه بخشی بلکه باید نگاه فرابخشی باشد.
وی با اعلام اینکه جاذبه‌های استان باید به‌خوبی منعکس و معرفی شود، تصریح کرد: فرصت‌های فرهنگی زیر جاذبه‌های طبیعت استان پنهان‌شده و باید جاذبه‌های قبل و بعد اسلام در این استان به‌خوبی به گردشگران شناسانده شود. بزرگ نیا با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری زمان‌بر است، گفت: نگاه به حوزه گردشگری باید متفاوت‌تر از دیگر حوزه‌ها باشد و بانک‌ها نیز از حوزه استقبال بیشتری داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید نگاه ویژه‌ای به گردشگری سلامت شده است، اظهار کرد:جنگل‌های تاریخی استان مازندران باید احیا شوند، چون این مناطق مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارند.

* توسعه پایدار؛ حرف تا عمل
دکتر  جعفر خادمی کارشناس گردشگری و عضو هیات علمی دانشگاه  تهران در گفتگو با خبرنگار خبرشمال، فراری دادن سرمایه گذار در صنعت گردشگری را یکی از مشکلات این حوزه در مازندران عنوان کرد و گفت: ما امروز مشکلات بسیاری در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی داریم، بخصوص در زمینه گردشگری که آنچنان کار خاصی برای آن نشده است.
وی با بیان اینکه هر مدیری برای اینکه بتواند ماندگار باشد می بایست یک سری مسائل سیاسی را دنبال کند، افزود: اما اینکه یک مدیر کاملا به سمت سیاست برود مورد قبول نیست.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: در دوره اخیر هیچ سرمایه گذاری برای سرمایه گذاری وارد مازندران نمی شود و هرکس که به این عرصه ورود می کند او را فراری می دهند و این  بخشی است که به موضوع سیاست گذاری های صحیح باز می گردد. اگر ما سیاست درستی داشته باشیم، خواهیم توانست از سرمایه گذاری ها نهایت بهره را ببریم.
این نخبه گردشگری در خصوص مقایسه وضعیت حوزه های میراثی و گردشگری و نوع تعامل این دو حوزه با یکدیگر، گفت:  اگر ورودی شناخت و حفاظت از میراث فرهنگی باشد، خروجی آن می تواند جذب گردشگر باشد. اما تفکری که صرفا بحث میراث فرهنگی را دنبال کند و بدنبال خروجی نباشد قطعا اثرگذار نخواهد بود. اگر ما صرفا بخواهیم به میراث نگاه کنیم و در گردشگری فعالیتی نداشته باشیم فایده ای نخواهد داشت. 
وی اضافه کرد: دراستانی مانند مازندران دیار علویان که قدمت تاریخی بناهای آن بسیار زیاد است، هرگز مانند اصفهان ندیده ایم که خانه های قدیمی مرمت شود و روی آن کار توریستی شود. همه ی هم و غم ما امروز این است که می گوییم توسعه پایدار، ولی تنها چیزی که امروز وجود ندارد همین توسعه پایدار است!

*  گردشگر تا مسافر
مهرداد محمودی، فعال فرهنگی در گفت وگو با خبرشمال با بیان اینکه صنعت گردشگری تعریف خاصی از گردشکر را ارائه می‌دهد، گفت: گردشگر به کسی گفته می‌شود که با تورهای گردشگری وارد منطقه‌ای گردشگرپذیر شده، به صورت هدفمند در اماکن تفریحی حضور یابد و ارز آوری داشته باشد. وی افزود: مسافران که با خودروی شخصی به صورت انفرادی یا خانوادگی وارد استانی برای تفریح می‌شوند، گردشگر تلقی نخواهند شد. 
محمودی با بیان اینکه عمده کسانی که وارد مازندران می‌شوند گردشگر نیستند، اظهار کرد: شاید مسئولان از ورود چند میلیون نفری گردشگر به استان در طول سال خبر دهند، اما این آمار مربوط به کسانی است که به صورت انفرادی یا خانوادگی با خودروی شخصی برای اوقات فراغت وارد مازندارن می‌شوند و به‌هیج وجه از نظر تعاریف سازمان جهانی جهانگردی، گردشگر محسوب نمی‌شوند. 
وی با بیان اینکه  در اصطلاح به این گردشگران "گردشگر حبابی " می گوئیم، گفت: به دلیل عدم شناخت مردم مازندران از جاذبه‌های گردشگری استان، رغبتی در بازدید از اماکن گردشگری توسط تورها  وجود ندارد و اکثرا معتقدند که خودشان می‌توانند در استان گشت و گذار داشته باشند و نیازی به لیدر تورها ندارند. محمودی  با بیان اینکه مردم دیگر استان‌ها نیز رغبتی به حضور در تورهای مختص مازندران ندارند، اظهار کرد: به دلیل نبود زیر ساخت‌های تعریفی از گردشگری مازندران، مردم دیگر استان‌ها با این فرض که خودشان می‌توانند با خودروی شخصی به مازندران مسافرت کنند و احتیاجی به راهنما ندارند، حضور در تورهای گردشگری را غیر ضروری می‌دانند.  وی گفت: این تفکر موجب شده تا صنعت گردشگری در مازندران نتواند رشد یابد و اشتغال‌زایی مدنظر را به وجود آورد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی